(Son Güncelleme: 02.02.2018) Bu yazıda Paris’teki yedi tren garından en büyüğü, aynı zamanda Avrupa’nın en işlek tren garı olan Gare du Nord‘u tanıyacağız hep birlikte. 10. arrondissement‘da bulunan, Fransa’nın kuzey bölgesine ve bu yönde bulunan diğer Avrupa ülkelerine yoğun tren seferlerinin yapıldığı bu büyük gar, aynı zamanda kuzey Paris banliyölerine yolcu taşıyan banliyö trenlerinin kalkış ve varış noktasını oluşturuyor. Ayrıca metronun çok daha büyüğü diyebileceğimiz RER hatlarının RER-B, RERD ve RERE’nin ana aksı üzerinde bulunan gar binası, 4 ve 5 numaralı metro hatlarının çok sayıda belediye otobüsü hatlarının kesişme noktasında bulunan büyük bir kavşak noktası.

Pek çok yazımda söylediğim gibi benim Paris’te en sevdiğim gar Gare Saint-Lazare‘dır. Gare du Nord’a yolumun düştüğü zaman dilimi Amsterdam‘a gitmek için Thalys hızlı trenlerini kullandığım zaman oluyor. Evden yarım saatte gara ulaşıp, Gare du Nord’dan 3 saat 20 dakikada, keyifli bir yolculukla Amsterdam‘a gitmek müthiş zevkli. Amsterdam, Brüksel, Rotterdam, Anvers, Düsseldorf ve Köln‘e Thalys Hızlı Tren – TGV ile gitmek için Fransa’nın TCDD’si olan SNCF’in resmi web sayfasından online tren bileti almak için aşağıdaki banner’ı tıklamanız yeterli.

Eğer Paris’ten Londra’ya hızlı trenle kolayca ulaşmak istiyorsanız yolunuz yine Gare du Nord’a düşecek demektir, çünkü Londra’ya giden Eurostar trenleri de bu gardan kalkıyor.  Eurostar treniyle 2 saat 20 dakikada Londra’nın kalbine, Saint Pancras Garı’na ulaşabiliyorsunuz. Eurostar trenleri için de yukarıdaki banner’a tıklayarak ulaşabileceğiniz resmi web sayfasından online tren bileti alabiliyorsunuz.

Thalys hızlı trenleri hakkında ayrıntılı bir yazı yazdım, zaten okumuşsunuzdur ama Eurostar hakkında bir yazı yazmadım, çünkü henüz bu trenleri denemedim ama şunu söyleyebilirim: Malum, İngiltere Schengen anlaşması dışında olduğu için buradaki peronlarının çevresi dikenli tellerle çevrili ve ayrı bir gümrük ve pasaport uygulaması var. Dolayısıyla Eurostar trenlerine binmek üzere gümrük işlemlerinden geçmek için üst kata çıkmanız gerekiyor. Pasaport işlemlerini yaptırdıktan sonra da dikenli telli sahaya giriyorsunuz Bu nedenle Gare du Nord’dan Londra’ya gidecekseniz mutlaka gara erken gelmeyi ihmal etmeyin. Tabii mutlaka İngiltere için ayrı bir vizeniz de olması gerek, bunu zaten biliyorsunuzdur…

Yine Gare du Nord’dan Amiens, Lille, Calais gibi Paris’in kuzeyindeki Fransız şehirlerine de Intercités trenleri kalkıyor. Yine yukarıdaki banner üzerinden ulaşacağınız SNCF’in resmi web sayfasından online bilet alarak bu şehirlere kolayca ulaşmanız mümkün. Fransızca bilmiyorsanız sorun değil, dil seçeneği olarak “Europe (Other Countries)”i seçmeniz yeterli. Açılacak sayfada kalkış ve varış şehirlerinizi yazıp tarihleri girdikten sonrası normal uçak bileti alır gibi, adımları takip ettiğiniz sürece kolayca bilet alabilirsiniz. Biletinizin barkodlu çıktısını yanınıza almayı sakın unutmayın.

Gare du Nord Pariste.Net

İlk açıldığı yıl olan 1846‘dan kısa bir süre sonra küçük geldiği için, büyük kısmı yıkılıp yeniden inşa edilmiş, yıllar içinde çeşitli eklemeler ve düzenlemelerle günümüzdeki halini almış olan Kuzey Garı – Gare du Nord‘da 36 peron bulunduğunu söylersem ne kadar büyük olduğu gözünüzde canlanır sanıyorum. Zihninizde canlandırmak için Haydarpaşa Garı’nda 10 peron olduğunu söylesem yeterli olur sanıyorum?

Günlük Paris yaşantımda Gare du Nord’a çok sık yolumun düştüğünü söyleyemem. Zira o bölge pek tercih ettiğim bir yer değil. Gerçi gün içinde son derece hareketli ve dinamiktir ama nedense, Avrupa’daki pek çok gar bölgesi gibi burası da tuhaf tuhaf insanların toplaştığı yerlerden olduğu için bana çok tekin gelmez.

Gare du Nord Pariste.Net

Gerçi bugüne kadar hiçbir tatsız olayla karşılaşmadım ama yine de yakın çevredeki Paris’in Öteki Yüzü‘nü gösteren sevimsiz sosyokültürel yaşam, özellikle garın arka taraflarındaki mahallelerdeki profil, buranın benim için çok cazip bir yer olmamasına neden oluyor.

Aslında Paris’e turist olarak geldiğim yıllarda bir kez Gare du Nord’un tam karşısındaki bir otelde kalmıştım. Ne gündüz, ne gece herhangi bir problemle karşılaşmadım ama yine de nasıl anlatsam, konaklamak için öncelikli tercih edeceğim yerlerden değildir. O ziyaretimde, Paris+Brüksel gezi planı yaptığım için Gare du Nord’da konaklamak çok akıllıca olmuştu; sonuçta otelden çıkıp trene yürüyerek gidip binmek büyük kolaylıktı.

Gare du Nord Pariste.Net

Hem siz bakmayın benim böyle dediğime; siz de gerektiğinde bu civarda gönül rahatlığıyla konaklayabilirsiniz bekli de. Tabii ki kalacağınız otelin diğer seçeneklerden daha hesaplı olması kaydıyla. Yoksa aynı parayı verecekseniz daha batıda bir yerde kalmanızı tavsiye ederim. Bu konuda Paris’te Nerede Kalınır? yazımı okumanızı öneririm.

Her neyse… Sonuçta burası aktif bir yaşamın döndüğü çok önemli bir gar olduğundan gerek ulaşım, gerek alışveriş seçenekleri gerekse restoran ve kafeleriyle her derdinize derman olacak şekilde size hizmet sunuyor. Gar binasının içi neredeyse bir AVM gibi; dolayısıyla civarda konaklıyorsanız geç vakitte burada açık pek çok dükkan ve kafe bulmanız mümkün olacaktır. Ayrıca garda 24 saat bagajınızı bırakabileceğiniz emanet bagaj bölümü de var.

Gare du Nord Pariste.Net

Özellikle Charles de Gaulle Havaalanı ve Orly Havaalanı‘na ulaşımı sağlayan RER-B’nin Gare du Nord’dan geçmesi de buranın önemli bir aktarma noktası olmasını sağlıyor. Aynı zamanda Enghien Les Bains gibi güzel banliyölere, Chantilly Şatosu gibi harika şatolara ulaşmak için de bu garı kullanıyorsunuz.

Tabii bu kadar büyük bir kesişme noktası olması, her zaman kalabalık olmasına, yetmiş iki milletten adamın burada yan yana dolaşmasına neden oluyor. Artık ne ararsanız, kimi isterseniz burada karşınıza çıkacaktır. Yüz yıl öncesinin İstanbul’u gibi geliyor buradaki insan çeşitliliği bana.

Gare du Nord Pariste.Net

Gare du Nord (gar dü nor ya da gağ dü noğ) bir diğer adıyla Paris Nord olarak geçiyor. Haritadan baktığınız zaman hemen sağ alt tarafta da Gare de l’Est‘i görecek, Paris’te bu kadar çok, bu kadar büyük tren garları olmasına hayret edeceksiniz.

Garı karşınıza aldığınızda en sağdaki cam tavanlı girişin önünde, aşağıda fotoğrafını gördüğünüz, Leonardo Erich‘in eseri olan Maison Fondue‘yü de atlamamanızı öneririm. Ayrıca, herkese tavsiye ettiğim, Paris’i Hop On Hop Off otobüsleri kıvamında gezebileceğiniz, 42 Numaralı belediye otobüsü de bu cam yapının arka tarafından kalkıyor.

Gare du Nord Pariste.Net

Bu arada, Paris’teki tüm tren garlarında olduğu gibi burada da ücretsiz Wi-Fi olduğunu hatırlatmak isterim.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Adres: 18 Rue de Dunkerque, 75010 Paris

Paris’teki Diğer Ana Tren Garları:

Yazar

8 Yorum

 1. Merhaba
  07.09.2016 tarihinde Gare du Nord da bulundum. Yazınızı önceden okuduğum için wifi ye nasıl bağlanabilceğimi sorunca istasyonda internetin olmadığını söylediler. Nasıl bir hayal kırıklığıydı anlatamam 🙂

 2. Merhaba. Tesadüfen keşfettiğimiz blogunuz, kısa zamanda alışkanlığa dönüştü. Ekim ayına planladığımız Paris seyahatimiz için bulunmaz bir kaynak, ellerinize sağlık.
  Sormak istediğim bir soru var: Paris'ten Londra'ya gitmek istesek, vize alımı kısmında sorun yaşar mıyız (TC vatandaşıyız, Türkiye'de ikamet ediyoruz. Schengen vizesi ile Fransa'ya geleceğiz. Daha önce hiç İngiltere'ye gitmedik, giriş çıkışımız yok). Bu konuyla ilgili epey araştırma yaptım ama pek bir şey bulamadım. tren garındaki gümrükten vize alımı ile ilgili bize bir öneriniz olabilir mi? Şimdiden çok teşekkür ederim yanıtız için. Ve bu güzel blog için. Çok faydalı ve çok keyifli 🙂 Saygılar

  • Merhaba İpek Hanım,
   Öncelikle değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Benim bildiğim kadarıyla gümrük kapısında vize verme işlemi söz konusu değil yani gelmeden önce mutlaka Türkiye'de bağlı bulunduğunuz İngiltere konsolosluğunda (yetkili kurumda) vize işleminizi halletmeniz gerekiyor. Şu linkten detayları öğrenebilirsiniz: https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/408854/HOW_TO_APPLY_FOR_A_UK_VISA_Jan_2015_Turkish.pdf
   Malumunuz İngiltere Schengen bölgesi içinde değil ve Türkiye'den çıkış yapmadan önce mutlaka vizenizi önceden almanız lazım, sakın riske atmayın.
   Mutlu günler.

  • Çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için. Biz gümrük sözkonusu olunca, oradan vize alabiliriz gibi bir izlenime kapılmıştık. Türkiye'den İngiltere vizesi almak gerçekten çok zor. Ne yapalım, denemeye devam 🙂 tekrar teşekkürler, saygılar

 3. CDG Gidiş ve gelişte aktarma yaptığımız nokta oldu. Gelişte (belki de Paris'e gelmiş olamanın heyecanı ile) bir rahatsızlık hissetmedik, ancak dönüşte dönüşün de verdiği gerginlik ile pek hoş gelmedi. Özellikle RER içerisindeki yolcular hiç güven vermedi. Hava alınına gitmesine karşılık bizim vagonda neredeyse hiç elinde valizi olan insan yoktu. Pek de güven telkin etmeyen göçmenler ile dolu vagon suratımızın düştüğü tek yerdi yolculuğumuz boyunca.

Yorum Yazın