Paris’te yaz ayları kimi zaman sonbahar havasında kimi zaman da inanılmaz sıcak olabiliyor ve Paris Belediyesi havanın durumuna aldırmaksızın her yıl yaz aylarında Paris Plages 2018 adı altında çok hoş bir Paris Plajları etkinliği düzenliyor. Bu etkinlik kapsamında Paris’te Seine Nehri kıyısı ve Bassin de la Villette çevresi plaj atmosferine dönüşüyor; Parisliler ve turistler bu keyifli ortamın tadını çıkarıyor.

Paris Plages 2018 bu yaz 7 Temmuz – 2 Eylül tarihleri arasında açık olacak. Paris Plages 2018 kapsamında bu yıl yine Bassin de la Villette‘e kurulan üç özel havuzda yüzülebiliyor. Bassin de la Villette’in Pavillon des Canaux tarafında çocuklar, yüzme severler ve sertifikalı yüzücüler için derinlikleri farklı üç ayrı havuz oluşturuldu, dileyenler kendilerine uygun olan havuzda ücretsiz yüzebiliyorlar.

Paris Plajları - Paris Plages 2018 Pariste.Net

Seine Nehri‘nde yüzmekse şimdilik mümkün değil, Paris Belediyesi Seine Nehri’nde yüzmek için 2020’ye kadar beklememiz gerektiğini söylüyor. İlk kez geçen yıl Bassin de la Villette‘te kurulan havuzda da yüzmek benim içimden gelmemişti, bu yıl da gidip yüzeceğimi sanmıyorum ama belki güneşlenmek için denenebilir.

Paris Plages 2018 – Paris Plajları’nın Seine Nehri kıyısındaki bölümü ağırlıklı olarak Parc Rives de Seine bölümünde bulunuyor. Orası 2017’den itibaren araç trafiğine tümden kapatıldığı için zaten oldukça keyifli bir rekreasyon alanına dönüştürülmüştü, Paris Plajları döneminde de canlılığına canlılık katılıyor. Yine nehir kıyısında bir diğer aktivite ise Pont des Arts ile Eyfel Kulesi arasındaki kıyı şeridinde oluyor ama dediğim gibi, plaj anlamında asıl canlılık Parc Rives de Seine bölümünde.

Paris Plajları - Paris Plages 2018 Pariste.Net

Şezlonglar, palmiyeler, mini kafe ve restoranlar, büfeler, kitaplıklar, çocuk oyun alanları ve aktivite bölgeleri derken karşınıza şenlikli bir plaj atmosferi çıkıyor ve burada güneşlenmeseniz bile yürüyüş yaparak keyifli vakit geçireceğinizden eminim. Dolaşırken yoga yapanları, çocuk bisikletleriyle çocuklarını gezdirenleri, satranç ya da langırt oynayanları, dans edenleri, kitap okuyanları, fotoğraf sergisi gezenleri ve daha neler neler göreceksiniz ; ah tabii bir de güneşlenenler olacak haliyle 🙂 Malum, plaj ya burası…

Gerçi Paris’te bu yaz Haziran sonundan Temmuz başına müthiş sıcak yaptı ama Paris Plages 2018 etkinliği boyunca ne olur bilinmez. Bakarsınız bir yağmur yağar sırılsıklam olursunuz, bakarsınız güneş açar yanar kavrulursunuz. Paris havası bu hiç belli olmaz; o yüzden her hava koşuluna hazırlıklı olarak gelmeyi göze alın lütfen ve “filanca tarihte hava nasıl olur?” diye yanıtı bilinmez sorular sormayın bence 🙂 “Paris’e Ne Zaman Gidilir?” yazımda bu konuya tüm detaylarıyla eğildim, biliyorsunuz.

Paris Plajları - Paris Plages 2018 Pariste.Net

Bu yıl on altıncı kez gerçekleştirilen Paris Plages – Paris Plajları’nın yine çok renkli geçeceğini düşünüyorum. İşin doğrusunu isterseniz, huzur ve sükunet seven biri olarak kalabalıklara karışmayı çok tercih etmiyorum ama hem değişiklik olsun diye hem de Facebook sayfam, Instagram hesabım ve Youtube kanalımdan canlı yayın yapmak için sık sık yolumun bu taraflara düşeceğine eminim.

Umarım siz de Paris Plages 2018 etkinliği boyunca Paris Plajları’nı gezme şansı bulabilir, bu ilginç deneyimi yaşama fırsatı yakalayabilirisiniz. Elbette deneyimlerinizi bizlerle yorum kısmında paylaşmanız da hepimizi mutlu eder.

Paris Plajları - Paris Plages 2018 Pariste.Net

Paris Plajları konusunda güncel bilgiler ve ayrıntılı program içinse aşağıdaki resmi web sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Güzel bir yaz dileğiyle.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Web Adresi: quefaire.paris.fr/parisplages

Author

2 Comments

 1. Merhaba Ahmet Bey,
  Eski bir takipçiniz olarak öncelikle pozitif elektriğiniz için teşekkürler. Bu kadar yazı, güncelleme, insta canlı yayınlar… Takipçilerinize karşı nezaketiniz, yanıtlarınız, güzel çekimleriniz, bilginiz, tavrınız için sağolun ve hep varolun. Paris’ te iki gün gezmiştim ki ani bir plandı. Bundan sonraki Paris gezim sayenizde daha organize olacak buna eminim. Her şey gönlünüzce olsun. Emeğinize sağlık

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Zülal Hanım,
   Aramıza her geçen gün yeni okuyucular, takipçiler ve izleyiciler katılıyor ama eksilerin kıymeti benim için bir başka. Bu zorlu süreçte her zaman bana moral destek olan sizler sayesinde güç bularak yazılarıma ve çekimlerime devam edebildim. İlginiz, desteğiniz ve güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Mutlu günler.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.