Paris’te plaj olur muymuş demeyin, ben beş yıldır şahitlik ediyorum ki bal gibi oluyor 🙂 Evet bizim denizimiz yok ama hayatı güzelleştirmek ve daha renkli bir hale getirmek için her yıl bir ay boyunca Paris’te plaj atmosferi yaratılıyor. Üstelik 2017 yazı daha da renkli geçecek çünkü bu kez Paris Plajları tam iki ay sürecek. 8 Temmuz 2017 – 3 Eylül 2017 tarihleri arasında açık olacak olan Paris Plajları – Paris Plages, bu yıl büyük bir sürprizle karşımızda:
 
Her yıl olduğu gibi bu yıl da Seine Nehri kıyısına, Hôtel de Ville önüne ve Bassin de la Villette çevresine kurulan Paris Plajları’nın bu yılki en büyük sürprizi, Bassin de la Villette‘e Paris Plajları için kurulan üç özel havuzda yüzülebiliyor olması! Evet, Bassin de la Villette‘in Pavillon des Canaux tarafına derinlikleri farklı üç ayrı havuz yapıldı ve bu havuzlarda 17 Temmuz 2017 – 10 Eylül 2017 tarihleri arasında, her gün 11:00-21:00 saatleri arasında olmak üzere çocuklar, yüzme severler ve sertifikalı yüzücüler ayrı ayrı bölümlerde yüzebilecek; üstelik ücretsiz! 
 
Paris Plajları – Paris Plages 2017
Seine Nehri‘nde yüzmekse şimdilik mümkün değil, Paris Belediyesi bunun için 2020‘yi beklememiz gerektiğini söylüyor; eğer öyle olacaksa yine de umutla bekleriz elbette. Gerçi Bassin de la Villette‘te yüzmek içimden gelir mi bilemiyorum, Mykonos tatilinden yeni dönmüşken üstelik… Ama artık gide gele, gözümüz alışa alışa belki bir gün suya kendimizi bırakıveririz belli mi olur?
 
Paris Plajları’nın Seine Nehri kıyısındaki bölümü ağırlıklı olarak Parc Rives de Seine bölümünde bulunuyor. Orası 2017’den itibaren araç trafiğine tümden kapatıldığı için zaten oldukça keyifli bir rekreasyon alanına dönüştürülmüştü, Paris Plajları döneminde de canlılığına canlılık katılıyor haliyle. Yine nehir kıyısında bir diğer aktivite ise Pont des Arts tarafında oluyor ama dediğim gibi, plaj anlamında asıl canlılık Parc Rives de Seine bölümünde.
 
Paris Plajları – Paris Plages 2017
Dökülen tonlarca deniz kumu, yerleştirilen şezlonglar, mini kafe ve restoranlar, büfeler, kitaplıklar, çocuk oyun alanları ve aktivite bölgeleri derken karşınıza şenlikli bir plaj atmosferi çıkıyor ve burada güneşlenmeseniz bile yürüyüş yaparak keyifle vakit geçireceğinizden eminim. Yoga yapanlar mı dersiniz, çocuk bisikletleri ile çocuklarını gezdirenler mi, satranç oynayanlar, dans edenler, fotoğraf sergisi gezenler ve daha neler neler; ah tabii bir de güneşlenenler 🙂 Malum, plaj ya burası…
 
Gerçi 2017 Mayıs ve Haziran ayı normalin üzerinde sıcak geçti ama Temmuz başı serin başladı. Bakarsınız bir yağmur yağar sırılsıklam olursunuz, bakarsınız güneş açar yanar kavrulursunuz. Paris havası bu hiç belli olmaz; o yüzden her hava koşuluna hazırlıklı olarak gelmeyi göze alın lütfen ve “filanca tarihte hava nasıl olur?” diye yanıtı bilinmez sorular sormayın bence 🙂 “Paris’e Ne Zaman Gidilir?” yazımda bu konuya tüm detaylarıyla eğildim, biliyorsunuz.
 
Paris Plajları – Paris Plages 2017
Bu yıl on beşinci kez gerçekleştirilen Paris Plages – Paris Plajları‘nın yine çok renkli geçeceğini düşünüyorum. İşin doğrusunu isterseniz, huzur ve sükunet seven biri olarak kalabalıklara karışmayı çok tercih etmiyorum ama hem değişiklik olsun diye hem de Facebook sayfam, Instagram hesabım ve Youtube kanalımdan canlı yayın yapmak için sık sık yolumun bu taraflara düşeceğine eminim. 
 
Umarım siz de bu iki ay boyunca Paris Plajları’nı gezme şansı bulabilir, bu ilginç deneyimi yaşama fırsatı yakalayabilirisiniz. Elbette deneyimlerinizi bizlerle yorum kısmında paylaşmanız da hepimizi mutlu eder.
 
Paris Plajları konusunda güncel bilgiler ve ayrıntılı program içinse resmi sayfasından bilgi alabilirsiniz.
 
Güzel bir yaz dileğiyle.
 
Keyifli geziler, keyifli keşifler…
 
 
 
İlgili Yazılar:
Author

2 Comments

  1. Paris'e yaz mevsiminde gitme umuduyla okudum yazınızı. Umarım fırsat olur bu ilginç deneyimi yaşama fırsatı yakalayabilirim.
    Yine oldukça faydalı bir yazı oldu. 🙂
    Sevgiler

    • Çok teşekkürler. Yolunuzun en kısa sürede, bir yaz günü, güzel bir havada yeniden Paris'e düşmesini diliyorum. Mutlu günler…

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.