Evet yanlış okumadınız; denizle alakası olmayan, alelade bir nehir kıyısına kurulmuş bu deniz yoksunu şehrin de plajları olabiliyor… Bu yıl 19 Temmuz-17 Ağustos tarihleri arasında açık olacak Paris plajlarında yarından itibaren “plaj keyfi” yapmanız mümkün 🙂

Paris Belediyesi’nin bu yıl on üçüncüsünü düzenleyeceği etkinlik kapsamında Seine Nehri ve Bassin de la Villette‘e 5.000 ton ince kum dökülerek bir plaj atmosferi oluşturuluyor ve denize hasret Parislileri bir nebze de olsun avutmak için, tabii aslında yaşamı daha da güzelleştirip yaşanır kılmak için gerekli koşullar olabildiğince sağlanmaya çalışıyor.
 
Yıllar önce Paris Plajları haberini televizyonda gördüğüm zaman gülümsemiş, biraz da küçümsemiştim. Ama şimdi olayların içinde biri olarak gözlemliyorum ki bu tamamen hayatı güzelleştirmek, insanların yaşadığı şehri daha çok sevmesi için düşünülmüş bir proje. Sevgililer gerek kumların üzerinde gerekse iki kişilik şezlonglarda sarmaş dolaş uzanıyorlar, çocuklar kumda oynayıp sevinç naraları atıyorlar, ortalık tam bir panayır yerine dönüyor; su kenarı boyunca kafeteryalar, şekerlemeciler, yürüyenler, piyasa yapanlar, atmosferin ve yaşamın tadını çıkaran insanlar… Seyyar yeme içme mekanları kadar yine nehir kıyısında bulunan Les Nautes‘ta da oturup bir şeyler yiyip içmenizi öneririm.
 
Rive Droite boyunca uzanıp giden yapay kumsallar ve Bassin de la Villette‘in havuz görüntüsüne eşlik eden plajlarda ne yazık ki suya giremiyorsunuz. Belki giren olmuştur ama ben hiç görmedim; zira su hiç cezbedici değil ama atmosfer o kadar sevimli ki. İnsan bizim güney sahillerimizi hatırlaryıp Parislilere biraz acıyor gibi olsa da sonra biraz düşünüp de belediyenin insanların mutluluğu için harcadığı emeği görünce bu kez onların haline imreniveriyor. Sonuçta kimse bana Kalkan’da, Kaputaş’ta yüzmekten daha keyifli bir şey olduğunu elbette söyleyemez, orayı hiçbir yere değişmem ama sonuçta Paris şartlarında bu ortamın yaratılması gerçekten çok hoş. Hele ki ilk haftaya eşlik eden FNAC konserleri de işin içine girince tadından yenmiyor.
 
Plajların tam yeri hakkında detaylı bilgi almak için bu linki tıklayabilirsiniz.
Paris Plajları’nı görmenizi, eğer vaktiniz varsa ve boş yer bulabilirseniz “kumsalda” uzanıp güneşlenmenizi önerebilirim. Gerçi ben bir kere bile burada güneşlenmedim ama ortamda dolaşmak, nehir boyunca yürüyüş yapmak gerçekten çok keyifli oluyor. Hele ki gün batarken.
 
Keyifli geziler ve mutlu yazlar…
Yazar

Yorum Yazın