Paris’te ilaç dışı sağlık, güzellik, kişisel bakım ve kozmetik ürünlerini bir arada, oldukça uygun fiyata bulabileceğiniz bir mekandan, Parapharmacie Monge Notre Dame‘dan bahsetmek istiyorum size bu yazımda. Herkesin kısaca Monge (monj) dediği Parapharmacie Monge bir eczane değil, reçetesiz ilaçların, sağlık destek ürünlerinin, güzellik ve kişisel bakımda dünyaca ünlü markaların satıldığı bir “parapharmacie” (parafarmasi ya da pağafağmasi) ama Parapharmacie’nin Türkçe’de -şimdilik- bir karşılığı yok.

Monge’da satılan markalar arasında L’Oreal, Bioderma, Clinique, Lancome, Nuxe, Estée Lauder, Kiehl’s, Vichy, Dermalogica, Avène, La Roche Posay, Lierac, Ducray, Uriage, Esthederm, Darphin, Sebamed, Hormeta, Sisley, Algologie, Solgar, Payot, L’Occitane, ROC, Vichy ve çok daha fazlası var. Üstelik Monge, sadece marka çeşitliliğinde değil, markaların ürün gamlarında da en zengin içeriği sunma konusunda iddialı. Örneğin burada La Roche Posay’nin tam 141 farklı ürünü bulunuyor ki La Roche Posay benim yıllardır severek kullandığım bir marka.

Paris'te İlaç Dışı Sağlık, Güzelik ve Kişisel Bakım Ürünlerinde Doğru Adres: Parapharmacie Monge Notre Dame Pariste.Net

Parapharmacie Monge, 5. arrondissement‘da, Paris’in en popüler bölgelerinden biri olan Quartier Latin – Latin Mahallesi‘nde bulunduğu için zaten gezi programınızda yer alacak bir güzergahta. Paris’te en sevdiğim yerlerden biri olan Rue Mouffetard‘ın hemen altındaki küçük ve şirin bir meydan olan Place Monge’un köşesinde, metro çıkışının tam karşısında bulunan bu “parapharmacie“ye yolunuzu düşürmek hem keyifli bir gezi, hem de hesaplı alışveriş yapma fırsatı yakalamanızı sağlayacaktır. 

Monge’un methini uzun zamandır duyuyordum ama keşfetmem biraz zaman aldı. Baktım ki etrafımdaki çoğu insan buranın “en hesaplı yer” olduğu konusunda hemfikir, o halde burayı tanıtmakta yarar var diye düşündüm. Sizlerse ayrıca şanslısınız: Pariste.Net indirim kuponu sayesinde, Parapharmacie Monge Notre Dame’da reçeteli ilaçlar dışındaki tüm ürünlerde %10 indiriminiz var

Monge Parapharmacie Parfumerie indirim kuponu Pariste.Net

İster Paris’te yaşayın, isterseniz Paris’e turist olarak gelmiş olun, Place Monge’da bulunan Monge Notre Dame’ın parapharmacie ve parfümeri mağazalarında alışveriş yapıp, ödemeniz esnasında yukarıda gördüğünüz indirim kuponunu kasaya gösterirseniz %10 indirim avantajı elde ediyorsunuz! Üstelik AB vatandaşı değilseniz ya da AB oturumunuz yoksa %15 Tax Free ek indiriminden de anında yararlanabiliyorsunuz.

Yukarıdaki kupona tıklayarak ya da bu linkten pdf olarak indirip cep telefonunuza kaydedebilir, QR Kodu / Kare kodu net olarak görünecek şekilde kağıt çıktısını alabilir ya da telefonunuzda ekran görüntüsünü alıp kasada öyle gösterebilirsiniz. Tabii söz konusu indirimden yararlanmak için dikkat etmeniz gereken bazı kurallar var. AB oturumu olanlar ve olmayanlar için ayrı ayrı sıralayacak olursak:

Paris'te İlaç Dışı Sağlık, Güzelik ve Kişisel Bakım Ürünlerinde Doğru Adres: Parapharmacie Monge Notre Dame Pariste.Net

AB vatandaşı ya da AB oturumu olmayıp %10 Pariste.Net indirimi ve anında %15 Tax Free indiriminden yararlanacak olanların dikkat etmesi gerekenler:

 • İndirim kuponunu ödeme yapmadan önce kasaya göstermeniz gerekiyor.
 • Bu indirim hakkı diğer promosyonlar ve kampanyalarla birleştirilemiyor.
 • Eğer seyahat acentesiyle ve grup olarak geldiyseniz bu indirimden yararlanamıyorsunuz.
 • Söz konusu indirim sadece Place Monge’daki Monge Parapharmacie ve Monge Parfumerie mağazalarında geçerli.
 • Tax Free indiriminden yararlanmak için, uluslararası kurallar gereği 175€’nun üzerinde harcama yapmanız gerekiyor ve Parapharmacie ile Parfümeri mağazaları ayrı ayrı oluğu için, her iki mağazadan aldığınız ürünlerin toplamı ayrı ayrı değerlendirilmek zorunda. Eğer harcamanız 175€ ve altında bir rakam olursa sadece %10 Pariste.Net indiriminden yararlanabiliyorsunuz.
 • Tax Free indirimini anında aldıktan sonra size verilecek belgeyi mutlaka Charles de Gaulle Havaalanı ya da Orly Havaalanı‘nda bulunan Tax Free cihazı Pablo’ya okutmanız gerekiyor.
 • İndirim kuponu 31 Temmuz 2019 tarihine kadar geçerli.
Paris'te İlaç Dışı Sağlık, Güzelik ve Kişisel Bakım Ürünlerinde Doğru Adres: Parapharmacie Monge Notre Dame Pariste.Net

AB vatandaşı ya da AB oturumu olanların dikkat etmesi gerekenler:

 • İndirim kuponunu ödeme yapmadan önce kasaya göstermeniz gerekiyor.
 • Bu indirim hakkı diğer promosyonlar ve kampanyalarla birleştirilemiyor.
 • Söz konusu indirim sadece Place Monge’daki Monge Parapharmacie ve Monge Parfumerie mağazalarında geçerli.
 • İndirim kuponu 30 Temmuz 2019 tarihine kadar geçerli.
Paris'te İlaç Dışı Sağlık, Güzelik ve Kişisel Bakım Ürünlerinde Doğru Adres: Parapharmacie Monge Notre Dame Pariste.Net

Tabii bu indirimler sadece ilaç dışı ürünlerde geçerli olduğu için Monge’un bildiğimiz anlamda reçeteli ilaçların satıldığı eczane bölümünde herhangi bir uygulama söz konusu değil. Bu nedenle, o tür bir ihtiyacınız varsa o ürünlerin etiket fiyatları üzerinden değerlendirileceğini de unutmayın lütfen. Mağazada reçeteli ilaç haricinde ne görürseniz indirim dahilinde. Tabii hali hazırda indirimde olan ürünlerde geçerli değil ama yine de kasaya gittiğinizde indirim kuponunu gösterin ki aldığınız ürünler arasında indirimli olanlar varsa otomatik olarak onlardan %10 düşülsün. Tax Free alacaksanız da aynı şey geçerli…

Monge Notre Dame dışarıdan küçük gibi görünse de oldukça büyük bir yer. İçeride tam beş kasa var! Özellikle Tax Free indiriminden yararlanmak isteyen herkes için geçerli olan bir diğer kural da indirimin, aşağıda fotoğrafını gördüğünüz Monge Beauté (76 Rue Monge) kapısının girişindeki kasada geçerli olması. Monge’un birkaç kapısı var ve içeriden hepsi birbirine bağlı. O yüzden diğer kasalara gidip, boşu boşuna uzun kuyruklarda sıra bekleyip, oradan tax free kasasına yönlendirilerek zaman kaybetmenizi istemem ama tax free almayacaksanız, eczane kasası hariç diğer kasalarda da indirim kuponunuzu kullanabiliyorsunuz. O kasalardaki görevliler, kampanya yeni olduğu için bazen kuponu tanımayabiliyorlar ama sistem tanıyor merak etmeyin 😉

Paris'te İlaç Dışı Sağlık, Güzelik ve Kişisel Bakım Ürünlerinde Doğru Adres: Parapharmacie Monge Notre Dame Pariste.Net

Monge’da pek çok dil konuşuluyor. Güzel haberse şu: Mağazada indirimden yararlanacağınız Tax Free kasasında Sevcan Hanım sizi bekliyor olacak. Parapharmacie Monge oldukça yoğun bir yer olduğu için Sevcan Hanım imkanlar ölçüsünde size yardımcı olacaktır ama kalabalık zamanlarda İngilizce (ya da bildiğiniz başka bir dilde) yardım almanız gerekebilir. 18 yıldır Monge’da mağaza müdürü olarak çalışan Sevcan Hanım’dan ürünler konusunda yardım almak istiyorsanız kendisi Çarşamba ve Pazar günleri izinli, Cumartesi günleri de iki haftada bir izni varmış; diğer günler hep orada. Monge’a gittiğinizde Türkçe konuşmak istiyorsanız günlerinizi buna göre ayarlamakta yarar var. Dil sorununuz yoksa Parapharmacie Monge haftanın her günü açık, Parfumerie Monge ise Pazar hariç her gün hizmet veriyor

Evet Monge pek çok kişinin tavsiye ettiği bir yer ama “kasanın yoğun olması ihtimalinden” de anladığınız üzere, burayı pek çok kişinin tercih etmesi nedeniyle Parapharmacie Monge çoğu zaman kalabalık. Buna da baştan hazır olsanız iyi olur. Yani kimi zaman kapıda sıra beklemeniz bile gerekebilir; eğer sıra beklemeden içeride dolaşabiliyorsanız şanslısınız demektir 😉 Kalabalık olmasının nedeni de Paris’teki en hesaplı yerlerden biri olması zaten; bu hem avantaj hem de dezavantaj 😉

Paris'te İlaç Dışı Sağlık, Güzelik ve Kişisel Bakım Ürünlerinde Doğru Adres: Parapharmacie Monge Notre Dame Pariste.Net

Monge’un parfümeri mağazası ise parapharmacie mağazasının tam karşısında yer alıyor. Parapharmacie bölümünde işinizi bitirdikten sonra oraya da bir göz atmanızı öneririm. Gerçi orada Türkçe konuşan biri yok, artık İngilizcenizi ya da bildiğiniz başka bir dili devreye sokmanız gerekiyor 😉 Hep söylediğim gibi, işinize yarayacağını düşündüğüm mekanları size tanıtırken fiyat araştırması yapmayı size bırakıyorum. Lütfen gelmeden önce fiyatları araştırın, ona göre bilinçli alışveriş yapın. Benden seçenekleri sunması, sizden de araştırıp bütçenize uygunsa alması 😉

Zaten buraya gelmek sizin için keyifli bir aktivite olacaktır çünkü civarda yapacak pek çok şey var: Eğer şanslıysanız mağazanın bulunduğu Place Monge’da kimi zaman çok güzel brocante, yani ikinci el eşya pazarı kuruluyor. Dediğim gibi hemen yukarısı keyifli bir yürüyüş ve gezi parkuru Rue Mouffetard. Oranın da yukarısı Panthéon ve Lüksemburg Bahçesi zaten.

Paris'te İlaç Dışı Sağlık, Güzelik ve Kişisel Bakım Ürünlerinde Doğru Adres: Parapharmacie Monge Notre Dame Pariste.Net

Aşağınızdaysa nefis bir park olan Jardin des Plantes var. Onun hemen yanı Grande Mosquée de Paris, biraz daha yakındaysa Arènes des Lutéce bulunuyor. Çok sevdiğim Strada Café de hemen yakınlarda. İlerisiyse yol Sorbonne Üniversitesi‘ne, Saint Michel‘e doğru devam ediyor. Yani demem o ki bu civarda yapacak çok şey var.

Parapharmacie Monge’a ulaşım için Paris Metrosu‘nun 7 numaralı hattına binip Place Monge istasyonunda inmeniz yeterli. 1 numaralı çıkışı (sortie 1) takip ederseniz mağaza, istasyon çıkışında sizi karşılayacak. Köşedeki kapıdan değil de soldan yürüyerek cadde tarafında, mavi kapıdan içeri girerseniz Tax Free kasasının oradan alışverişe başlayıp ödemenizi oraya yapmanız en ideali olacaktır. Alışveriş sonrası da dediğim gibi civarda keyifli bir gezi… Hatta gezi hakkında fikir edinmek için, aşağıdaki videoyu da izlemeniz mümkün.

O zaman keyifli geziler, keyifli alışverişler.

 

 

Parapharmacie Monge Adres: 76 Rue Monge 75005 Paris

 • Pazartesi – Cumartesi 08:00-23:00
 • Pazar 09:00-20:00

Parfumerie Monge Adres: 79 Rue Monge 75005 Paris

 • Pazartesi – Cumartesi 09:00-20:00
Yazar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.