(Son Güncelleme: 12.01.2018) Paris pasaj cennetidir bir bakıma. Şehrin pek çok yerinde, kimisi aralarda gizli kalmış, kimisi yol üstü irili ufaklı yüzlerce pasaj vardır. Pek çoğu tarihi, orijinalliğinden bir şey kaybetmemiş, tüm cazibesiyle ziyaretçilerini bekler ya da en azından geçip gidecek olanları.

Pasaj kelimesi Fransızcadaki “passage” yani “geçit” kelimesinden dilimize yerleşmiş aslında. Özellikle iki caddeyi ya da sokağı birbirine bağlayan geçit anlamında kullanılıyor. Tabii bu geçitlerde sıra sıra dükkanlar işin olmazsa olmazı.

Panoramas Pasajı – Passage des Panaromas

İşte Paris’in sayısız pasajlarından biri Panoramas Pasajı. Fransızcada “Passage des Panoramas (pasaj de panoroma ya da pasaj de panoğama) olarak geçen bu pasaj şehrin 2. arrondissement‘ında yer alıyor. Bir ucu da 9. arrondissement’da Grands Boulevards‘a çıkıyor. O yüzden Grands Boulevards‘ı gezerken buraya mutlaka girip bir dolaşmanızı öneririm. Sıra sıra dükkanlar, çok değişik objelerin satıldığı butikler; türlü türlü restoranlar, kafeler, krepçiler ve daha pek çok şey bu geçitte.

Hazır burayı gezerken tam karşıda yer alan Jouffroy Pasajı‘nı da gezmeyi ihmal etmeyin derim ve tabi bir de onun arkasındaki Verdeau Pasajı‘nı… Bir de Musée Grévin Panoramas’ın tam karşısında yer alıyor.

En sevdiğim restoranlardan biri olan Victoria Station‘ını bu pasajda göreceksiniz ama gördüğünüz dekor ve vitrin sizi yanıltmasın, giriş ana cadde tarafında.

Panoramas Pasajı – Passage des Panaromas

1800’de inşa edilmiş bu pasajın girişinde, ilk yapıldığı dönemde günlük şehir yaşamını yansıtan panoramik tablolar bulunurmuş, zaten pasaj ismini de buradan almış ama ne yazık ki o tablolar günümüze kadar ulaşamamış.

Yine de iki yüz yılı aşkın bir süredir aynı yerde, içinden milyonlarca insanın geçip gittiği bu pasaj görülmeye değer, çünkü günümüze ulaşan kısmı da gayet tatminkar ve tam bir Paris havası yaşamanız için ideal. Burayı dolaşırken tarihi ve tüm yaşanmışlıkları iliklerinize kadar hissediyorsunuz.

Panoramas Pasajı – Passage des Panaromas

Özellikle çelik iskeletli cam tavan, mekanı aydınlık ve havadar kılıyor. Burada oturup bir şeyler yiyip içmek, butiklere ve dükkanlara bakmak ya da en azından içinden geçip gitmek bile son derece keyifli.

Panoramas Pasajı’nı görmek için 8 ve 9 numaralı metroların “Grands Boulevards” istasyonunda inmeniz yeterli. Victoria Station‘ı gördüğünüz yerin sağ tarafındaki girişten girerseniz pasaja ulaşmış oluyorsunuz.

Passage des Panoramas’nın da tanıtıldığı Paris Pasajları videosunun ilk bölümünü izleyerek de burası ve civardaki birbirinden güzel pasajlar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
Keyifli geziler, keyifli keşifler…
Yazar

Yorum Yazın