(Son Güncelleme: 06.01.2020) Paris’te müzelerin pek çoğu sergilenen eserler kadar içlerinde bulunan kafe ve restoranlarıyla da meşhur. Bunların arasında en görkemli ve en güzellerinden biri hiç kuşkusuz Musée d’Orsay (Orsay Müzesi) içinde yer alan “Restaurant”… Nedense buraya farklı bir isim verilmemiş,Orsay Müzesi Restoranı – Restaurant du Musée d’Orsay olarak geçiyor  ve adı direkt Restaurant olarak anılıyor.

Müzenin ikinci katında yer alan bu nefis restoran eskiden “Le Restaurant de l’Hôtel d’Orsay” olarak geçiyormuş, yani Orsay Müzesi‘nin tren garı olduğu zamanlarda burası da gar içindeki otelin restoranıymış ve 1900’de açılan garla birlikte hizmet vermeye başlayan otel 1973’e kadar varlığını sürdürmüş. Yani yüz on küsür yıllık bir mekandan söz ediyoruz…

Orsay Tren Garı’nın 1986’ya müzeye dönüştürülmesi ile birlikte bu salon da Orsay Müzesi Restoranı – Restaurant du Musée d’Orsay olarak hizmet vermeye başlamış.

Orsay Müzesi Restoranı – Restaurant du Musée d’Orsay

Kendinizi bir sarayın kabul salonunda gibi hissedeceğiniz Orsay Müzesi Restoranı – Restaurant du Musée d’Orsay, hem dekorasyonu, hem ışığı hem de lezzet deneyimiyle gidilmeye, en azından görülmeye değer bir mekan.

Restaurant, haliyle Orsay Müzesi‘nde ve müzeye toplu taşıma ile gitmenin en kolay yolu RER-C’nin “Musée d’Orsay” istasyonunda inmek. İstasyondan çıktığınıza müze tam karşınızda oluyor. Bir de 12 numaralı metro hattının “Solférino” ya da “Assemblée Nationale” duraklarından birinde inip çok az yürüyerek müzeye ulaşabilirsiniz.

Menüsü ve fiyatları bu mekan için uygun sayılabilir. Giriş+Ana Yemek ya da Ana Yemek+Tatlı seçerseniz 22 euro ödemeniz gerekiyor. Güncel bilgilere bu linkten ulaşabilirsiniz. Burası yemek saatleri dışında, sadece kahve içip ağzınızı tatlandıracak bir şeyler yemek için de ideal bir dinlenme mekanı olabilir.

Tabii Paris’teki tüm restoran deneyiminizden önce bu linkteki yazımı da okumanızı öneririm.

Orsay Müzesi Restoranı – Restaurant du Musée d’Orsay

Tuileries Bahçesi‘nin tam karşısında olan Orsay Müzesi’ne Solferino Köprüsü – Passerelle de Solférino‘dan geçerek de ulaşabilirsiniz. Orsay Müzesi Restoranı – Restaurant du Musée d’Orsay müzenin ikinci katında ve penceresi girişteki meydana bakıyor.

Orsay Müzesi‘ni gezeceğiniz bir gün, özellikle arada dinlenip bir mola vermek için bu Restaurant’ı ziyaret etmenizi şiddetle öneririm.

Afiyet olsun…

 

 

Adres: Musée d’Orsay, 75007 Paris

Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.