(Son Güncelleme: 01.05.2019) Bir yeri sevmek için oraya bir anlam yüklemek gerekiyor her şeyden önce. Bir anınızın, bir geçmişinizin, bir tarihinizin olması gerekiyor biraz da. Bazen başka birine dört duvar görünen bir oda sizin için bir saraydan farksız olabiliyor böylece. O nedenle bu kez Olympia Music Hall olarak geçen Olympia’dayız… Elbette ki burası sadece dört duvardan ibaret bir yer değil, anlı şanlı bir konser salonu aslında ama benim için önemi, çocukluğumun en popüler magazin konularından biri olan süperstarımız Ajda Pekkan’ın burada konser vermiş olmasıydı 😉

O zamanlar Olympia’da konser vermek, bir nevi rüştünü ispatlamaktı sanki. Tabii o zamanlar bunları düşünebilecek yaşta değildim, sadece bu tür haberlere maruz kalıyordum ve yine o dönemde halamla büyük kuzenimin aşkı olan Ajda Pekkan’ın burada konser vermiş olması elbette ki çok önemliydi 🙂 İşte o konserden Ajda Pekkan ve Enrico Macias’ın sesiyle bir “Hoşgör Sen” dinleyelim, konumuza öylece bir ısınalım önce:

Sonra yıllar ve yıllar geçti. Bir gün Opéra‘dan Madeleine‘e yürürken sağ tarafta Olympia Music Hall tabelasını görünce donup kaldığımı hatırlıyorum. Gözümün önünden yıllar ve anılar geçti… İşte bu yüzden önemlidir benim için Olympia ama başkaları için başka başka önemli yanları olabilir elbette.

1889‘da Pigalle‘deki meşhur Moulin Rouge’un da kurucusu olan Joseph Holler tarafından açılan bu “müzikhol”, pek çok ünlü isimin konser verdiği bir salon olmuş. Édith Piaf, Dalida, Charles Aznavour, Jacques Brel, Yves Montand, Johnny Hallyday, Mireille Mathieu, Tina Turner, Madonna, Janet Jackson, Lara Fabian, Björk, Amalia Rodriguez, Celine Dion, Cher, Diana Ross gibi pek çok ünlü isim burada sahne almış. Olympia Music Hall, Édith Piaf’ın son konserini verdiği yer olması bakımından da pek çok kişi için önemli bir yer.

Ben de burada hep bir konser izlemek istiyordum, kısmet Mireille Mathieu‘yeymiş. Mireille Mathieu belki en sevdiğim şarkıcılardan biri değildir ama o da çocukluğumdan izler taşıyan önemli bir ses oldu her zaman. Sesi şarkıları bir yana, bende şöyle komik bir anısı var: Çok çok küçüktüm, birgün, herkes bir düğün için abuk sabuk saçlar yaptırırken Nurgül Yengem Mireille Mathieu saçı yaptırmıştı. O haliyle gelişini, gözlerinin içindeki hınzır gülüşü hiç unutmuyorum. Mireille Mathieu istediği kadar meşhur bir insan olsun, bende çağrıştırdığı ilk resim budur 🙂 Zaten benimle ortak bir şarkı ya da şarkıcı anınız varsa sizi unutmam mümkün değil…

Ve Ekim 2014’te burada Mireille Mathieu konseri izleme şansına sahip oldum… Olympia’nın ön cephesindeki ışıltılı neonlarda Mireille Mathieu’nün adını görmek o kadar hoşuma gitti ki anlatamam. O kalabalıkla içeri girmek, upuzun koridordan ilerledikçe ilerlemek çok enteresan bir duyguydu. İki uzun koridordan sonra ulaşılan fuaye sanki Moda Sineması’nın fuayesinin hallicesi gibi. Oradan da alta inip salona, üstten devam edip de balkona ulaşılıyor.

Olympia Music Hall Pariste.Net

İtiraf etmeliyim ki ben daha görkemli bir yer bekliyordum. Salon eskinin klasik sinema salonu büyüklüğünde, konfor olarak da oldukça eski duruyor ama yine de Olympia’da olmak enteresan bir duygu. Bir de gelen izleyicilerin giyim kuşamlarını görünce çok etkileniyorsunuz. İnsanların çoğu o kadar özene bezene giyinmişler ki aklınız durur. Zaten bu eski Fransız beyefendileri ve hanımefendilerinin giyim tarzlarını oldum olası çok severim; konser gecesi de bu şıklıkta insanların arasında olmak epey hoştu. Tabii normal kıyafetle gelenler de az değildi ama ne bileyim, sanki Mireille Mathieu’ye saygı gecesi gibi bir gece olduğundan kendine özenmiş çokça da insan vardı hani.

Alt salonun 15. ya da 20. sırasından sonrası için bilet almak salonun derinliğini kaybetmenize neden oluyor ama sahnedeki sanatçıyı görmek açısından çok bir kaybınız yok. Sonuçta çok büyük bir yer olmadığı için, bence en arkada bile otursanız sahne görüş alanınızda. Büyük salonlardaki “sahnedeki sanatçıyı bit kadar görme” problemi Olympia’da bulunmuyor.

Salonun akustiği ve ses düzeni gayet tatminkar. Yine de müziği mikrofon ve hoparlörün dijitalliğinden uzak yalın sesle dinleme sevdalısı biri olarak Opéra Garnier‘de izlediğim operaların beni daha çok tatmin ettiğini söylemem gerek.

Olympia Music Hall Pariste.Net Mireille Mathieu

Dediğim gibi, benim bu konsere gitme nedenim öncelikle Olympia’da bir konser izlemiş olmak, sonra da Mireille Mathieu gibi kişisel tarihimde yer etmiş bir ismi Paris’te dinleme şansı yakalamaktı. Ne yazık ki yaşını başını almış olan sanatçının sesinde epey bir deformasyon olmuş, pek öyle yukarılara çıkamıyor ama sonuçta biz kendisine saygılarımızı sunmak, onu bir “dünya gözüyle görüp dinlemek” için oradaydık; o yüzden beklentim çok yukarılarda değildi ama yine de epey keyifli ve duygu yüklü bir konser oldu.

Konser sırasında ilgimi çeken bir detay, şarkı aralarında onlarca kişinin sahne önüne gelip sanatçıya çiçek buketleri sunmasıydı. O kadar ama o kadar çok kişi yaptı ki bunu, her şarkı arasında mutlaka birileri gelip ya çiçek verdiler ya peluş ayı ya da pakette bir hediye. Bir de Mireille Mathieu şarkı aralarında neredeyse hiç konuşmadı, çılgınca alkışlara sadece “Merci” dedi, “Merci Beaucoup” bile demedi, o derece yani 🙂 Yok öyle “aziz dinleyenlerim, beni sizler yarattınız” demekler filan 🙂

Kısaca keyifli bir gece geçirdik ve Olympia’da da konser dinleme şansını yakalamış olduk. Sonuçta Stade de France‘ta Madonna, Zénith‘te Zaz, Casino de Paris’de Zülfü Livaneli , Courbevoie Centre Evenmential’de Patricia Kaas yanında bu zevki de tattığım için mutluyum.

Buraya metroyla ulaşmak istiyorsanız M8, M12, M14 numaralı hatların “Madeleine”, M3, M7, M8 numaralı hatların “Opéra” istasyonunda inebilirsiniz. RER-A‘nın da “Auber” istasyonu Olympia’nın hemen üst tarafında kalıyor.

Herhangi bir konsere gitme fırsatınız olmasa da, bir Paris gezinizde, örneğin Opéra‘dan Madeleine‘e yürürken bu “müzikhol”ün önünden geçerken bu yazıyı anabilirsiniz.

Dilerseniz finalimizi Mireille Mathieu’nün 1973 Olympia Music Hall konserinden küçük bir pasajla bitirelim. Hem bu videoda konseri izlemeye gelenler arasında Alain Delon, Cathrine Deneuve, Salvador Dali gibi ünlü isimlerin Olympia’ya gelişlerinin gösterildiği hoş bir giriş de mevcut. Olympia’nın en meşhur zamanlarından:

Olympia Music Hall’de bir izleyeceğim bir sonraki konser, Enrico Macias’ın Şubat 2019’da vereceği konser olacak. Konser sırasında 70’li yıllarda Ajda Pekkan’la söylediği şarkıların yankılarını arayacağım Olympia’nın duvarlarında… Bir de Ekim 2018’de katıldığım Paris Türk Sanat Müziği Korosu – Chorale de Paris olarak burada bir konser vermenin hayalini kuracağım 😉

Müzikle ve sevgiyle kalın…

Web Adresi: olympiahall.com

Adres: 28 Boulevard des Capucines, 75009 Paris

Author

6 Comments

 1. Merhaba periste.net blogunuz gerçekten muhteşem bir kaynak olmuş. Elinize, emeğinize sağlık. Nisan sonu 2. kez bir Paris seyahatim daha olacak.
  Gezilecek yerler, yol güzergahları, ulaşım vb yerler bakarken tesadüfen rastladım. Ve bugüne kadarki tüm yazılıarınızı keyifle notlar alarak bir çırpıda okudum.
  Birçok sorumun cevabını buldum. Şimdi Nisan'ın 20'sine kadar daha sık yeni bir yerleri yazmanızı bekleyeceğim. Ufak bir sorum olacak size eğer yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  İlk Paris gezimizde tur ile gidip bireysel dolaştığımız ver oldukça rahat ettiğimiz için bu sefer daha uzun 7 günlük tamamen bağımsız bir seyahat planı yaptık eşimle.
  Yazdıklarınız doğrultusunda bir rota oluşturdum ama sizin tavsiye edeceğiniz farklı bir program olabilir mi? Mesafeler dolayısıyla bugün bu bölgeyi bugün şu bölgeyi gezin diye?
  Tekrardan elinize sağlık.

  Sağlıcakla.

  • Merhaba, Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Blog'u yılbaşından beri yazmaya başladım ve her gün bir yazı yayınlamaya çalışıyorum; en azından 100 konu başlığı oluncaya kadar her gün Türkiye saatiyle sabah 10:00'da bir yazıyı yetiştirmek için elimden geleni yapıyorum 🙂

   Planım, 100 civarında konu başlığına ulaştığımda farklı gezi konseptlerine uygun olarak konu başlıkları belirlemek ve o konsepte göre gezi rotaları tavsiyelerinde bulunmak. Paris'te Balayı, Arkadaşlarla Paris, Sevgili ile Paris, Yalnız Gezginler İçin Paris, Hafta Sonu Paris, Gizli Saklı Paris vb gibi konu başlıkları oluşturup tur önerilerim olacak ama bunun için içeriğin biraz daha zenginleşmesini bekliyorum. Ayrıca zaman içinde Metro, RER, genel ulaşım bilgisi, havaalanı transferi, bilet türleri, acil sağlık durumları, konsolosluk bilgileri vb konularında yazılarım da olacak…

   Güncelleme editi: Kasım 2018 itibariyle yazı sayısı 500’ü geçti ve örnek tur programı olarak “Bir Hafta Paris Tur Programı Önerisi” yazıma bakılabilir 🙂 http://www.pariste.net/tur-programi-onerileri-i-pariste-bir-hafta/

 2. Türk basınının bizleri nasıl kandırdığı,bu içten,iyiniyetli yazı ile bile anlaşılıyor:1975-76'da,Türk basınında,"Ajda Pekkan,Olimpia'da konser verdi,salon dolu idi,muhteşem,büyük başarı,vs…."diye günlerce yazıldı,halka,olay,dünya çapında birşeymiş gibi kakıldı.Oysa,eninde sonunda 1800 kişiden daha az seyirci alan bir yer!Protokol,dâvetliler,arkadaş,dostlar vb.para vermeden girenleri sayarsan eeh işte en fazla 1300-1400 kişi para verip gelmiş.Ve bu bize,'büyük başarı'diye yutturuldu.Okuyun o günlerdeki basını,görürsünüz.Yazıklar olsun!Ey halkım,kandırıldın,unutma bunları!

  • Merhabalar,
   Eklemek isterim ki bu tür halkla ilişkiler faaliyetleri -farklı medya araçları kullanılarak- günümüzde de yapılıyor, sanatçıların yerlere göklere konulamayarak insanların gözünde değerinin artması sağlanıyor. O zamanki imkanlar da bu çerçevedeydi demek ki, bu tür magazin haberleri ile popülerite kazanılmaya çalışıyormuş. Yani sizin tabirinizle bu aldatma yıllardan beri tüm şarkıcılar için sürüp duruyor, sırf Ajda'nın günahını almayalım 🙂 İşin şakası bir yana ne demek istediğinizi gayet iyi anlıyorum. Yorumunuz için teşekkürler.

 3. Yıllardır bu salon durur. Bizde yok. Annemler de Dalidaya gitmişler yıllar önce hep anlatırdı.
  Teşekkürler yazı için takip ediyorum sizi

  • Ahmet Ore Reply

   Dalida’yı Olympia’da izlemiş olmak ne büyük şans. Bir terslik olmazsa ben de Haziran 2019’da Enrico Macias’ı burada izleme şansı yakalayacağım.
   Çok teşekkürler.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.