Yine bir Noel daha geliyor, yine bir yıl daha bitiyor. Paris süslenip püslenip Noel ışıltısına büründü çoktan. 13 Kasım’da yaşanan Paris saldırıları sonrası ciddi bir travma atlatılmış olsa da hayat çok kısa sürede normale döndü ve bunun için de ne mümkünse yapıldı. 3 günlük ulusal yasın ardından da “Paris Est Une Fête” yani Ernest Hemingway’in ünlü kitabının da adı olan “Paris Bir Şenliktir” sloganıyla hayata yeniden sımsıkı tutundu Parisliler…
 
Bu olaylardan yaklaşık bir hafta on gün sonra da La Défense‘taki Noel Pazarı açıldı. Quatre Temps Alışveriş Merkezi, CNIT ve La Grande Arche‘ın sarmaladığı büyük meydanda 12 dönüm bir alana 21. kez kurulan pazar yerine 300 tane ahşap beyaz kulübe yerleştirildi, yılbaşı süsleri ile süslendi ve ışıl ışıl bir atmosfer yaratıldı.
blank
Noel Pazarı – Marché de Noël (La Défense) 2015
Çevrenizi saran gökdelenlerde kimi insanlar kapitalizmin varlığını sürdürmek için ömürlerini tüketirken, bazı insanlar da aşağıda bu cicili bicili meydanda aynı kapitalizmin artı değerlerinin tadını çıkarıyor. Bu ışıltılı dünyanın yaşaması için o gökdelenlerde o beyaz yakalı insanların kapitalizmin varlığını ellerinden geldiğince canla başla savunmaları gerekiyor tabii. Oysa ki “bordrolu” herkesin aslında mavi yakalı işçilerden farkı olmamasına rağmen. Neyse o başka bir yazının konusu.
 
Biz şimdi Paris’teyiz, La Défense‘ta hayatın tadını çıkarıyoruz. Noel yaklaşmış, Noel Baba Paris’i şenlendirmeye gelmiş, güzel güzel yaşayalım yılda bir kez tekrarlanan bu güzel anı. Girelim noel pazarına, kendimizi bir masal alemine bırakalım.
blank
Noel Pazarı – Marché de Noël (La Défense) 2015
Bu yılki noel pazarının tek sevmediğim özelliği, saldırılar sonrası artan güvenlik önlemleri nedeniyle pazara istediğiniz kapıdan girememeniz, sadece güvenlik kontrollerinin yapıldığı birkaç kapıyı kullanmak zorunda kalmanız. Oysa ne güzel, geçtiğimiz yıllarda dilediğimiz köşesinden pazara giriş yapabiliyorduk. Şimdiki haliyle pazar yerinden çok getto havası esiyor sanki. Tabii sadece girişte…
 
Paris’in pek çok yerinde olduğu gibi çantanıza şöyle bir bakılıyor ama işin komik tarafı, sizden kabanınızın önünü de açmanız isteniyor. Öyle ya, soğuk yüzünden kalın giyindiğiniz için giysiniz kalın oluyor ve uzaktan bakınca kabanınızın içine bomba koymuş gibi görünüyorsunuz 🙂 Bakmayın güldüğüme, bunlar Paris’te yaşarken en sevdiğim huzur ortamına ciddi gölge düşüren uygulamalar. Tabii her şey güvenliğimiz için ama umarım en kısa sürede bu küçük detaylar da silinir ve sıfır sorunlu o güzel günlerimize geri döneriz.
blank
Noel Pazarı – Marché de Noël (La Défense) 2015
Neyse ki içeri girdiğinizde o sevimli masal alemi sizi hemen içine çekiveriyor. Cicili bicili dükkanlar Noel ve yılbaşı süsleri ile süslenmiş barakalar kurularak oluşturulmuş sokaklarda dolaşırken Noel Baba’nın köyünde dolaşıyormuş gibi oluyorsunuz. Fonda da Noel ve yılbaşı müzikleri de olunca atmosfer tamamlanıyor.
 
Hediyelik eşyalar, ilginç kışlık giysi ve aksesuarlar, Noel ve yılbaşı süsleri, tebrik kartları satan dükkanlar yanında, özellikle kırsal kesime ait lezzetlerin tadılabileceği peynirciler, sosisçiler, balcılar, çikolatacılar ve bir de bunların üzerine bolca da yeme içme mekanı La Défense‘taki Noel pazarında sizleri bekliyor. Burası 27 Aralık 2015’e kadar gezilebilir ve her gün saat 11:00-20:30 saatleri arasında açık. Cumartesi günleri ise sabah 10:00’da açılıyor. Gündüzü ayrı güzel gecesi ayrı. O yüzden sanki iki kere, bir gündüz bir de akşam görülmeliymiş gibi geliyor bana…
blank
Noel Pazarı – Marché de Noël (La Défense) 2015
Nedendir anlayamadım, bu yıl pazarın La Grande Arche tarafında birbirinden sevimli hayvanları görebileceğiniz bir çiftlik ortamı da yaratılmış. Sevimli eşekler, hindiler-tavuklar, domuzlar hatta ponyler çiftlik çitlerinin ardından tatlı tatlı size bakıyorlar. Çocuklarınız için bu kısım özellikle ilginç olabilir; hatta sizin için bile.
 
Çocuklar için bu pazar yeri elbette daha ilginç gelecektir. Noel Baba ile fotoğraf çektirmek, yılbaşı süsleri arasında dolaşmak, oyuncaklara bakmak, bu sevimli köy ortamında dolaşmak onların daha çok hoşuna gidecektir. Başınızı kaldırdığınızda masal aleminden La Défense‘ın gökdelenli alemine yolculuk etmekse sizi oldukça şaşırtacaktır diye düşünüyorum.
blank
Noel Pazarı – Marché de Noël (La Défense) 2015

Paris ayazında içinizi ısıtmak için sıcak şarap deneyebilir ya da bir süre ısınmak için meydanın iki yanında bulunan alışveriş merkezleri Les Quatre Temps ve CNIT‘e girebilirsiniz. Oralar da Noel ve yılbaşı için süslendi ama tabii Türkiye’deki büyük alışveriş merkezlerinden çok bir farkı yok. O yüzden sadece ısınmanız için öneriyorum.

Paris’in bana göre en güzel Noel pazarları, Champs Elysées Noel Pazarı ve La Défense‘taki… Küçük olmakla birlikte Montmartre Tepesi‘ndeki de gayet hoş. Bunun dışında şehrin pek çok yerine irili ufaklı Noel pazarı kuruluyor ve gezinirken sürpriz olarak karşınıza çıkıyor.

La Défense‘taki bu sevimli (ve şehrin en büyük) Noel pazarına gelmek için pek çok seçeneğiniz var: RER-A, Metro 1, Saint Lazare Tren Garı‘dan kalkan banliyö treni, Porte de Verailles’dan kalkan tramvay T2, hatta Orsay Müzesi‘nden kalkan 73 numaralı belediye otobüsü ile buraya gelmeniz mümkün. Tek yapmanız gereken La Défense‘ta inmek ve merdivenlerden yukarı çıkıp doğrudan meydana ulaşmak, kendinizi bu ışıltılı dünyanın içinde bulmak.

Bizim yılbaşı süslemeleri olarak algıladığımız bu hayat dolu ortam Fransızlar için Noel kutlaması olsa da ortada kutlanacak bir şeyin olması, insanların bir arada ve huzur içinde yaşaması, hayatı güzelleştirmek için ellerinden geleni yapması güzel bir şey.

Hayata bir kere geliyoruz. Güzel yaşamak ve güzel yaşatmak dileğiyle.

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

blank
Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.