(Son Güncelleme: 15.07.2019) Paris’te, Louvre Müzesi‘nin bir parçası gibi algılandığı için pek çok kişinin gözünden kaçan şahane bir müzeden söz etmek, Musée des Arts Décoratifs’ten söz etmek istiyorum size.
1. arrondissement‘da, Louvre Sarayı’nın batı kanadında, Rue de Rivoli üzerinde bulunan Musée des Arts Décoratifs (müze dezar dekoratif ya da müze dezağ dekoğatif) ilk olarak 1905’te açılmış, daha sonra 1996’daki büyük bir restorasyon çalışması sonrasında 1997’de bugünkü haliyle kapılarını yeniden ziyaretçilerine açmış.
Musée des Arts et Décoratifs
9 katta, birbirinden ilginç eserler, porselenden mücevhere, mobilyadan tablolara, tekstilden oyuncağa pek çok sanat objesi farklı temalardaki salonlarda sergileniyor. Paris’te neredeyse tüm müzelerde olduğu gibi burası da içinde sergilenen eserler kadar binanın kendisi de görülmeye değecek güzellikte bir bina. Özellikle büyük galeri bölümü tüm görkemiyle başlıbaşına görülmeye değer bir yer. Zaten diğer katlara da bu ana galeri ekseninde ulaşıyorsunuz.
Orta çağ ve rönesanstan günümüze, özellikle Art Déco ve Art Nouveau konusunda önemli eserlerin sergilendiği müzede ilginizi çekecek pek çok objenin olduğuna inanıyorum. Kalıcı sergilerin yanında şu sıralar Çin eserleri ve İsveç ahşap oyuncaklarının sergilendiği geçici sergiler gezilebiliyor. Bir de dillere destan bir tekstil ve moda dünyası bölümü var ki orası da mutlaka görülmeli.
 
Louvre‘u gezmeye geldiğiniz bir gün zamanınız kalırsa buraya da vakit ayırmanızda yarar var. Gerçi Louvre sonrası yorgun düşeceğinizden buraya uğrayabileceğinizi pek sanmıyorum ama örneğin Louvre‘u gezme niyetiyle gelip korkunç bir kuyrukla karşılaşıp da vazgeçer ya da gezinizi ertelerseniz o zaman rotanızı hemen Musée des Arts Décoratifs’e çevirebilirsiniz. Hem çok güzel bir müze gezmiş olur, hem de Louvre Sarayı’nın bir bölümü görme şansı yakalayabilirsiniz. Aynı zamanda ana kapının sol tarafında da Carrousel du Louvre adında soğuk havalarda işinizi görebilecek bir alışveriş merkezi mevcut.
 
Musée des Arts Décoratifs’e metro ile ulaşmak için tıpkı Louvre Müzesi‘ne gelir gibi 1 ya da 7 numaralı metro hatlarının “Palais Royal-Musée du Louvre” istasyonunda inebilirsiniz.
Müze pazartesi hariç her gün gezilebilir. Bir de 25 Aralık, 1 Ocak ve 1 Mayıs tarihlerinde kapalı olduğunu hatırlatmakta yarar var. Müzenin resmi web sitesine ise bu linkten ulaşabilirsiniz.
Hazır buralara gelmişken zaten tam karşınızda Palais Royal olacak, oranın huzurlu bahçesinden geçerek arka taraflara doğru Choiseul, Colbert ve Vivienne Pasajlarını görebilirsiniz, oradan da Place des Victoires‘a yürüyebilirsiniz. Müzeden doğuya doğru yürüseniz Châtelet üzerinden Hôtel de Ville‘e ve oradan da Marais Bölgesi‘ne varırsınız ya da Louvre‘un bahçesinden geçip Seine Nehri‘ne, Pont des Arts‘a doğru yürüyüp bundan sonra kendinizi Paris’in ruhuna teslim edebilirsiniz. Concorde tarafına yürürseniz de Tuileries Bahçesi sizi bekliyor olacak. Kısacası burası öyle önemli bir lokasyonda ki, ne tarafa giderseniz gidin sizi içine alıverecek bir yere illa ki ulaşacaksınız.
 
Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.