Paris’te havalar soğuyup kış gelmeye başladı mı ortalık biraz çekilmez olur. Havalar erken kararır, Paris ayazı yüzünüzü dondurur. Ağaçlar da yapraklarını döküp çırılçıplak kalınca içinizdeki yaşam enerjisi biraz söner gibi olur. Şehir hâlâ güzeldir ama o ilkbahar ve yazın coşkusu, sonbaharın romantik havası yerini kasvetli günlere bırakır. Böylesi zamanlarda şehri yaşanılası kılmak için yaşamı renklendirecek atraksiyonlar büyük önem kazanır. İşte öylesi atraksiyonlardan birinden, hatta en önemlisinden bahsetmek istiyorum bugün sizlere. Yılbaşına doğru şehrin pek çok yerine kurulan Noel pazarları…
 

Geçen yıl yazdığım Champs Elysées Noel Pazarı yazısında detaylı olarak düşüncelerimi paylaşmıştım, hatta o yazıyı Aralık 2014’te yazmıştım ama bu yılki Marché de Noël – Noel Pazarı çok daha erken kuruldu, yeni yılı, daha doğrusu Noel’i karşılamaya daha bir erkenden hazırlandı Paris. Champs Elysées‘de Bu yılki Noel Pazarı Marché de Noël 13 Kasım’da açıldı, 16 Kasım Pazartesi günü de blog için yazısı hazırdı ama 13 Kasım Cuma akşamı Paris’te meydana gelen saldırılar yüzünden pazartesinin konusu Paris Saldırıları üzerine olmak zorunda kalınca Noel Pazarı yazımız bugüne sarktı.

 

Marché de Noël des Champs Elysées – “Şanzelize” Noel Pazarı 2015

Özünde “Hz. İsa’nın Doğum Günü” anısına bir kutlama olan Noel (ya da Christmass), farklı hıristiyan mezheplerinde farklı günlerde kutlanıyor. Fransa katolik geleneğinde ise Hz. İsa’nın doğum günü 24 Aralık gecesi olarak kabul ediliyor. Tamamen dini temellere dayalı bu kutlama zaman içinde gelenek ve göreneklerle, kültürler arası etkileşimlerle, ticari kaygılarla ve daha pek çok unsura bağlı olarak günümüzdeki kutlama şeklini almış ve gördüğüm kadarıyla -dini temelleri sağlamlığını korumakla birlikte- sosyo-kültürel bir aktiviteye, hayattan zevk almaya yönelik bir kutlama vesilesine dönüşmüş.

Bizim ülkemizdeki yansıması ise daha bir enteresan. Noel Baba ve yılbaşı çamı figürleri aslında Hz. İsa’nın doğum günü ile ilgili sembollerken bizde yılbaşı figürlerine dönüşmüş ve bırakın Noel’i, yılbaşını kutlamanın bile bir hristiyan adeti olduğu düşünülmüş. Oysa bu figürlerle kutlanan yılbaşı değil Noel…

Marché de Noël des Champs Elysées – “Şanzelize” Noel Pazarı 2015
İnancınız ne olursa olsun, yaşamı güzelleştirmek adına ortada kutlanacak bir gün olması, hele ki böylesi renkli bir atmosferde yaşama ışıltı katmak hoş bir şey. Kutladığınız ister Noel olsun isterse Yeni Yıl, bu güzel ortamı yaşamak elbette ki çok keyifli. O yüzden bugün hep birlikte Paris’in bu yıl açılan ilk Noel Pazarı olan Champs-Elysées‘yi dolaşalım dedim.
 
Dediğim gibi bu yıl Noel Pazarları daha bir erken açılıyor. Gerek ticari kaygılar olsun, gerekse yaşamı renklendirdiğimiz süreyi uzatma amacı olsun, sebep her ne ise artık, bu yıl Champs-Elysées 13 Kasım’dan itibaren o cıvıltılı Noel havasına büründü. Ben de açıldığı gün  bu yazıyı hazırlamak için hem gündüz, hem de akşam olmak üzere iki kez gittim sizin için. Akşam eve yorgun argın döndüğümde İstanbul’dan ailem aradı, Paris Saldırılarını duymuşlar, sağlığımı, iyi olup olmadığımı soruyorlardı…
Marché de Noël des Champs Elysées – “Şanzelize” Noel Pazarı 2015
Paris bu saldırıların şoku ile sarsılsa da 2-3 gün içinde toparlandı ve hayat eski haline döndü. Noel Pazarı da “show must go on” havasında, “hayat devam ediyor” tadında tüm ışıltısıyla yerli yerinde duruyor işte. “Şanzelize” – Champs-Elysées Bulvarı‘nın iki yanı baştan aşağı ışıklandırılarak süslenmiş olsa da Noel pazarının bulunduğu bölüm 1 ve 9 numaralı metroların kesiştiği Franklin Roosevelt durağı ile Place de la Concorde arasında yer alıyor, Avenue Montaigne‘in başladığı yerden Concorde‘a kadar olan alan Noel Pazarının o cicili bicili beyaz ahşap kulübeleri ile sizin ziyaretinizi bekliyor.
 
Benim için en iyi yürüyüş rotası Abercrombie & Fitch‘in hemen aşağısından itibaren Concorde‘a kadar yürümek, oradan karşıya geçip gerisin geriye Adidas mağazasının olduğu yere kadar yürüyüşüme devam etmek. Dilerseniz Concorde Meydanı‘nda kurulmuş olan dönme dolaba binip bu ışıltılı dünyayı bir de yukarıdan seyretmeyi deneyebilirsiniz.
Marché de Noël des Champs Elysées – “Şanzelize” Noel Pazarı 2015

Biraz Breton ama daha çok da Alsace havasının hakim olduğu Noel pazarında bu yıl yine sosisçiler, waffle’cılar, şekelerlemeciler, sıcak şarapçılar ve birbirinden güzel daha pek çok -lezzetli ama sağlığa zararlı- yeme içme çeşitleri sizleri bekliyor. Bir o kadar da hediyelik eşya çeşitleri tüm albenisiyle bu şirin beyaz kulübelerde alıcılarına göz kırpıyor. Ayrıca çocuklar için düşünülmüş mini lunapark eğlenceleri “yavrunuzu sevindirin” modunda gününüze, daha doğrusu çocuğunuzun gününe neşe katabilir. Hatta büyük buz pateni pistinin hem çocuklar hem yetişkinler için düşünülmüş bölümlerinde çocuklarınız kadar siz de eğlenebilirsiniz.

Geçen yıl Noel Pazarlarının olmazsa olmazı sosisçiler bu kadar çok değildi ama bu yıl bariz bir hakimiyetleri var; çok da hoş olmuş. Ama nedense bu yıl geçen yılki kadar Noel süslemelerine yönelik dükkan yok, hatta yanlış görmedimse Noel Baba kukuletaları satan tek bir dükkan var. Tabii cicili bicili pek çok hediyelik eşyacı var ama doğrudan Noel’i simgeleyen süslemeler satan dükkanlar çok çok az. Tabii Fransızların Noel’i kutlarken “İsa’nın doğumu”nu sembolize eden biblolardan oluşturduğu “creche / kreş” mizansenleri için biblocular da Noel Pazarı’nın olmazsa olmazlarından.

Bir de bu yıl bulvarın iki yanındaki barakalar yetmemiş olacak ki, Arc de Triomphe – Zafer Takı‘na doğru çıkarken sağ tarafta, bir arka paralele iki bölüm daha eklemişler. Bir tanesi yeme-içme ağırlıklı “Marché Gourmand”, bir diğeri ise bir çeşit masal alemi “Village Foret Magique”. Geçerken buraları atlamamanızı öneririm.

Ayrıca vaktiniz varsa La Défense ve Montmarte Tepesi‘ndeki Noel pazarlarını da görmenizi önereceğim ama onların açılmasına biraz daha var.

Bu yazıda Noel Pazarının gündüz görüntülerini kullandım. Marché de Noël – Noel Pazarının gece nasıl göründüğünü görmek istiyorsanız geçen yılki Champs-Elysées Noel Pazarı 2014 resimlerine bakabilirsiniz. Ve tabii gelip kendiniz birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Bu yıl 13 Kasım 2015 – 10 Ocak 2016 tarihleri arasında açık kalacak olan “Şanzelize” Noel Pazarı’na her yıl gelen yaklaşık 15 milyon ziyaretçiden biri bu yıl neden siz olmayasınız?

Paris’te hayat tüm ışıltısıyla devam ediyor. Çünkü “Paris Est Une Fête”, çünkü “Paris Bir Şenliktir”…

Keyifli geziler, keyifli keşifler ve iyi eğlenceler.

Ve tabii, Mutlu Noeller.

Yazar

Yorum Yazın