(Son Güncelleme: 11.01.2020) Bu yazıda sizlere, Marais Bölgesi yazısını yazdığım zaman “geçerken uğrayın” diye tek satırda bahsettiğim bir yerden, farklı bir kitapçıdan, Les Mots A La Bouche’tan bahsetmek istiyorum.
 
Günümüzde pek çoğumuzun internetten kitap sipariş ettiği bir dönemde kitapçı gezmek sergi gezmek gibi sanatsal bir aktivite halini almaya başladı. Gerçi ben, internet fiyatıyla arasında dağlar kadar fark yoksa her zaman gidip kitapçıdan kitap almaktan yana biriyim. Belki biraz eski kafalıyımdır, belki de nostaljik biriyimdir, bilmiyorum ama benim kitapçı rafları arasında dolaşmam, o kağıdın kokusunu hissetmem, dilediğim kitabı raftan çekip sayfalarını kurcalamam lazım. Hiç de uğraşamayacağım “dur şu kitabı not alayım da internetten sipariş vereyim” diye. Beğenirsem, heves edersem oracıkta alışverişimi tamamlar bu keyifli sürecin tadını sonuna kadar yaşamayı tercih ederim. Doğru ya da yanlış, bilemiyorum ama ben böyle seviyorum.
 
Paris’in birbirinden güzel, birbirinden özel, kimi popüler ve turistik, kimisi de kıyıda köşede sadece meraklılarının bildiği pek çok kitapçı var elbette. Shakespeare and Company, FNAC, Gibert Joseph ve Gibert Jeune gibi kitapçıları herkes bilir. Hak ettikleri üne yakışıyorlar ama bu yazıdaki kitapçımız biraz farklı.

blank
Les Mots A La Bouche
Fotoğraflara baktığınızda burası bildiğiniz bir kitapçı. Sıra sıra raflar, raflar dolusu kitaplar… Ama önünden geçerken vitrinine baktığınızda ne demek istediğimi anlayacaksınız. Hemen fark edeceğiniz gibi burası gay ve lezbiyen literatürüne dair zengin bir seçki sunan özel bir kitapçı. Eh, Marais‘ye de böyle bir yer yakışırdı haliyle.
 
Ama bu söylediklerimden buranın bir “gay kitapçısı” olduğu sonucu çıkmasın. Sonuçta dünya edebiyatından en seçkin eserler, özellikle Paris’e yönelik turistik rehber kitaplar, denemeler, romanlar, araştırmalar; daha pek çok konu başlığında “bildik ve tanınmış” yazarların “normal” kitaplarından seçkiler raflarda yerini almış durumda. Yani burada aradığınız herhangi bir kitabı bulmanız gayet mümkün.
 
Benim söylemek istediğim şey Marais Bölgesi‘nin ruhunu yansıtan “gay ve lezbiyen” literatürünün genişçe bir seçkisine de yer vermesi bakımından diğer kitapçılardan farklı bir yer Les Mots A La Bouche (le mo alâ buş).

blank
Les Mots A La Bouche
Marais Bölgesi‘nde gidişlerimden pek çoğunda buraya girip bakmayı severim. Paris’teki pek çok kitapçıda olduğu gibi buranın da farklı bir havası var. Eskiden İstanbul’daki gibi küçük kitapçı dükkanlarında gezerken aldığım hazzı alırım. D&R gibi kitap süpermarketi formundaki yerlerdense bu tür kitapçıların havasını solumayı daha çok severim. Dedim ya; daha samimi daha insani bir ortamda kitapların sayfalarını çevirmek, kapaklarına, arka kapak yazılarına göz atmak en sevdiğim şeylerden.
 
Buranın da konsepti özel olunca haliyle müşteri kitlesi de enteresan oluyor. Yo hayır gözünüzde acayip bir tablo canlanmasın, kadınlı erkekli sizin benim gibi “normal” insanlar müdavimleri. Gayet de nezih bir atmosferi var. İçerisi küçük olduğu için kalabalık bir havası var ve raflar arasında ilerlemek çok da kolay değil bazen. Ama o kalabalığa rağmen o kitap sessizliği yok mu; en çok onu seviyorum belki de.
 
Kitapçının bir de bodrum katı var; mimari açıdan oldukça enteresan; Paris’teki bu tarz pek çok yer gibi buranın da bodrum katı mahzen gibi; o yüzden mimari açıdan enteresan ama aşağı inmeyi düşünüyorsanız ve çocuğunuz varsa onu indirmemenizi öneririm. Çünkü aşağıdaki seçkinin büyük çoğunluğu yetişkinlere yönelik kitaplar.

blank
Les Mots A La Bouche
İlk indiğiniz yerde -belki- sizi zorlayıcı kitaplar olabilir ama bir yandaki diğer bölüme geçtiğinizde kalın ciltli, lüks kapaklı, bakmaya doyamadığım kültür, sanat, moda, mimarlık konulu birbirinden güzel kitaplar yer alıyor. İnsan bu kitapların hepsini, hepsini istiyor 🙂
 
Özetle Les Mots A La Bouche’a özellikle gitmenizi tavsiye edemem tabi ama anlattıklarım ilginizi çekerse içeri girip bir bakmakta fayda var. Ben buraya ne zaman gitsem diğer kitapçılarda da olduğu gibi en az on beş – yirmi dakika vakit geçirmeyi seviyorum. Bazen bu süre uzuyor da uzuyor; kitaplarla olmayı seviyorum.
 
Buradan aldığım ilk kitap Kénizé Mourad’ın “Saraydan Sürgüne”sinin Fransızcası “De La Part de la Princesse Morte”tu. Fırsat buldukça da buradan alışveriş yapmayı sürdürüyorum. Gerçi evdeki kitaplıkta okunmayı bekleyen pek çok Türkçe, İngilizce ve Fransızca kitap beni bekliyor o yüzden alımlarımı olabildiğince aza indirmeye çalışıyorum ama elimde değil; kitapçı gezip de kitap almadan çıkmak o kadar zor ki. Tabi bir de Paris’in dört bir yanındaki sahaflarda dolaşma keyfi var; o zaman bir de ucuz olunca kitap; okunmuşluk, yaşanmışlık da olunca üstüne, insan kitap almadan duramıyor.
Les Mots A La Bouche’a doğrudan gitmek isterseniz 1 numaralı metro hattının Hôtel de Ville durağında inerseniz araçların geliş yönünün aksine, St Paul‘de inerseniz araçların ilerlediği yönde Rue de Rivoli boyunca yürüyün. HSBC’nin karşı sokağından, Rue Vielle du Temple’dan girin ve ikinci sokaktan sola dönün; az ileride sağda mavi cephesiyle sizi karşılıyor olacak.
Bu kitapçıyı gezdiğinize göre Marais‘nin kalbindesiniz… Aynı sokakta bulunan eğlenceli cinsel fantezi ürünleri satıcısı Passage du Désir ve cıvıl cıvıl tasarım mağazası Fleux’ da gezilmesi gereken yerlerden. Buradan sonra sokaklarda kaybolmak, birbirinden güzel yerler arasında gününüzü güzelleştirmek için Marais Bölgesi yazısında diğer detayları bulabilirsiniz.

Kitap en iyi dost mudur bilmem ama iyi bir dost olduğu kesin.
 
Kitapla kalın, sanatla, saygıyla
ve sağlıcakla
 
Keyifli geziler, keyifli keşifler
 
blank
Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.