(Son Güncelleme: 12.01.2018) Aslında Marais Bölgesi’nde gidilecek kafe ve restoranları boşuna yazıyorum. Çünkü dışarıdan bakıp da hoşunuza giden hangisi olursa olsun gönül rahatlığı ile girip oturup bir şeyler yiyebilirsiniz. Yine de kendi gittiklerim hakkında bilgi vermeye çalışıyorum ki belki önünden geçerken “Ah, bizim Ahmet de buraya gitmişti, güzel bir yermiş, biz de gidip bir deneyelim” dersiniz diye gidip sevdiğim yerleri sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. İşte bu yüzden, o yerlerden birini daha yazmak istiyorum: Au Rendez-Vous Des Amis (o randevu dezami ya da o ğandevu dezami).
 
Adından da anlaşılacağı gibi arkadaşların buluşması, yani randevuları için ideal bir mekan olmayı amaçlamış bu café-restaurant Marais‘nin orta yerinde Sainte-Croix de Bretonnerie Sokağı’nda bulunuyor. Çok sevdiğim Yahudi pastanesi Sacha Finkelsztajn‘in çapraz sokağında, mavi vitrinli kitapçı Les Mots A La Bouche‘un sırasında karşınıza çıkacak olan Au Rendez-Vous Des Amis, köşede beyaz vitrini ile tüm sevimliliği ile sizi karşılıyor. Sanki buranın vitrini eskiden yeşildi, belki de ben yanılıyorumdur ama bu beyaz hali de oldukça güzel.
 
İçeri girdiğinizde de Paris’in o bildik yeme-içme atmosferi karşılıyor sizi. Bir küçük bar, hemen yanında sıra sıra (ve tabii dip dibe) masalar… Böylesi küçük ve samimi mekanları o kadar çok seviyorum ki.

Au Rendez-Vous Des Amis – Le Marais
Paris’teki garsonların kötü şöhreti malum; zaten bu konuda “Paris’te kafe ve restoranlarda başınıza neler gelecek?” diye detaylı bir yazı yazmıştım. O yüzden Paris’te hangi restorana ya da kafeye giderseniz gidin Türkiye’deki gibi hızlı bir servis alamayacağınızı baştan kabul etmeniz gerekiyor. Neyse, bu detayları o yazıda zaten ayrıntılı bir şekilde yazdım. Demem o ki, buranın garsonları da son derece iyi niyetli olsalar da alıştığınız servis hızına göre epey yavaşlar; zaten ne aceleniz var; tatile gelmişsiniz şunun şurasında, oturun uzun uzun yemenin içmenin tadını çıkarın 🙂
 
Ben burada genelde sezar salata yiyorum, en son 13,20 euro’ydu sanırım… Bazen de antrikot tercih ediyorum. Tabii benim için en güzel antrikotçu Relais de l’Entrecôte‘tur ama yine de burada da gayet tatminkâr. Menü ve fiyatlar hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız Au Rendez-Vous Des Amis’nin sayfasındaki listeye bu linkten bakabilirsiniz.  Fransa’nın ünlü restoran rezervasyon sistemi The Fork – La Fourchette‘ten rezervasyon yaparak işinizi kolaylaştırmak ve dönem dönem gerçekleştirilen özel indirimlerden ve promosyonlardan yararlanmak içinse bu linki kullanabilirsiniz.
 
Benim için yemeğin lezzeti kadar oraya kiminle gittiğim, nasıl keyifli vakit geçirdiğim önemli olduğu için burası da sevdiğim yerler arasında yer alıyor. Sanıyorum Devrim‘le ilk kez Didem’le buluşup sohbet etmek için buraya gitmiştik ve epey de uzun oturmuştuk. Zaten size kimse kalkın gidin demiyor; şunun şurasında arkadaşlar arasında buluşma yerindesiniz; tadını çıkarmak kalıyor size haliyle.
 
Dediğim gibi, burası özellikle gidilmesi gereken bir yer değil belki ama Marais Bölgesi‘nde dolaşıyorsanız, karnınız acıktıysa şansınızı denemek için hoş bir seçenek olabilir. Buradan çıktıktan sonra da Marais‘nin kalbinde olduğunuz için, gününüzün geri kalan kısmını da yediklerinizi hazmetmek için bol bol yürüyerek geçirmeyecek misiniz zaten? 🙂
 
Afiyet şeker olsun… 
 
 
 
 
Yazar

Yorum Yazın