(Son Güncelleme: 12.01.2018) Paris çevresindeki şatolar yazmakla bitmiyor ama sanırım en önemlilerini tamamlamak üzereyiz. Şehrin içinde olduğu kadar dışında da birbirinden güzel pek çok şato olduğunu artık biliyorsunuz, pek çoğunu da tanıyorsunuz. Bu yazıda ise sizlere Paris’in merkezine yaklaşık 15 kilometre mesafede bulunan mütevazı ama çok güzel bir şato olan Château Malmaison – Malmaison Şatosu’nu tanıtmak istiyorum.

Malmaison Şatosu – Château de Malmaison
Malmaison Şatosu Napolyon‘u, özellikle de ilk eşi Josephine‘i yakından tanımak için o dönemin tarihine ışık tutan önemli bir şato. Bir o kadar da bulunduğu yer, yakın civarda bulunan, görülmeye değer pek çok nokta ile ziyaret etmenizi önereceğim özel bir gezi noktası.

Malmaison Şatosu – Château de Malmaison
Malmaison Şatosu’na toplu taşıma ile ulaşmak için birkaç seçenek var ama ben size Paris’ten, özellikle Charles de Gaulle Etoile, Auber, Châtelet Les Halles ya da Gare de Lyon gibi istasyonlardan RER-A‘nın Saint Germain en Laye yönüne giden trenlerine binmenizi öneriyorum. Bazen trenler Le Vésinet – Le Pecq istasyonuna kadar gidiyor; bu trenlere binseniz de olur. Önemli olan ineceğiniz istasyon Rueil-Malmaison‘un ışıklı panoda yanıyor olması yani treninizin bu istasyonda duracağından emin olmanız.

Malmaison Şatosu – Château de Malmaison
Rueil-Malmaison istasyonu 3. zone‘da bulunuyor, dolayısıyla şehir içi biletleriniz geçerli değil, 1-3 zone bilet almalısınız. Eğer Navigo Découverte kartınız varsa ulaşım ve zone konusuna kafa yormanıza gerek olmuyor, o zaman buraya kadar ekstra bir ücret ödemeden geliyorsunuz.

Malmaison Şatosu – Château de Malmaison
İstasyondan inince hemen yan taraftaki durak üstleri yeşillendirilmiş otobüs duraklarından 144 numaralı otobüse binebilirsiniz. Aslında vaktiniz varsa yürüyerek de gitmek mümkün ama -her ne kadar harika bir yürüyüş parkuru da olsa- nereden baksanız yarım saat-kırk dakika sürebilir, kimileri için yorucu ya da vakit kaybı olabilir.

Malmaison Şatosu – Château de Malmaison
Onun yerine Rueil Ville’in merkezinde, Eglise de Rueil durağında otobüsten inerek, otobüs durağının hemen sağ tarafındaki sokaktan yürümeye başlayın derim. Dilerseniz hiç sapmadan dümmmmdüz ilerleyerek yol bitiminden sola kıvrılıp şato girişine ulaşabilir, dilerseniz de biraz ileride soldaki parkın, Parc de Bois-Préau‘nun içinden geçerek gezinizi mükemmelleştirebilirsiniz.

Malmaison Şatosu – Château de Malmaison
Parkın içine girerseniz hep en soldaki patikayı takip edin ve parkın diğer ucuna ulaştığınızda sağdan, parkın içinden geçerek şatonun ana girişine ulaşın, çünkü patikanın en sonuna kadar yürümeye çalışırsanız karşınıza bir kapı çıkıyor ve bu kapı kilitli! Dolayısıyla geri dönüp otoparkın içinden geçmeniz gerekiyor ki ben bu hataya düşenlerdenim, bari siz aynı hatayı yapmayın 🙂 Şatoya arabayla gelirseniz de zaten GPS ayarlarını takip edip buraya ulaşacaksınız; o zaman arabanızı ücretsiz otoparka rahatça bırakabilirsiniz.

Malmaison Şatosu – Château de Malmaison
Malmaison Şatosu giriş ücreti 6,50€. 18 yaşından küçük yabancılar ve 26 yaşından küçük AB vatandaşları ya da oturma izni olanlar içinse ücretsiz. 18-25 yaş aralığında AB vatandaşı olmayanlar içinse 5€ ödemek gerekiyor. Dönemsel sergiler içinse fiyatlar değişebiliyor, ek ücret talep edilebiliyor. Her ayın ilk pazar günü iseMalmaison Şatosu – Château Malmaison herkes için ücretsiz. Güncel fiyatlar ve diğer detaylar için şatonun resmi web sayfasına bakmanızı öneririm.

Malmaison Şatosu – Château de Malmaison
Malmaison Şatosu Salı hariç haftanın her günü açık. Bir de resmi tatil nedeniyle 1 Mayıs ve 25 Aralık tatillerinde kapalı oluyor. Gezi planlarınızı oluştururken buna göre hareket ederseniz iyi olur. Müze sabahları 10:00’dan itibaren açılıyor. 12:30-13:30 arası öğle tatili nedeniyle kapalı(!) Ardından 17:15’e kadar gezilebiliyor. Aslında yazın ve hafta sonları yarım saat-kırkbeş dakika kadar daha uzuyor ziyaret saatleri ama kafanızı karıştırmak istemem; siz son ziyaret saatini 17:15 olarak not ediverin bence.

Malmaison Şatosu – Château de Malmaison
Bilet gişesi ana giriş kapısının hemen sağında. Biletinizi alıp bahçeye girdikten sonra, doğrudan şatoya doğru yürümenizi öneririm. Bir de bu günlerde şatoda bir restorasyon çalışması olduğu için ziyaret edeceğiniz tarihe göre bazı bölümlerin kapalı olabileceğini de aklınızın bir köşesine not ediverin lütfen.

Malmaison Şatosu – Château de Malmaison
Ana kapıdan içeri girdiğinizde biletinizi göstermeniz isteniyor, sonrasında serbestsiniz. Şatoyu gezmek için en ideal yöntem önce sol taraftan başlayıp, yemek salonundan kütüphaneye doğru ilerlemek, sonrasında üst kata çıkıp Napolyon’un salonunu ve yatak odasını gördükten sonra Josephine’in salonunun ve yatak odasının bulunduğu bölüme doğru devam etmek. Evet, kralla kraliçenin yatak odaları ayrı. Tüm şatolarda bu böyle. Gördüğünüz gibi “büyük insanların” doğru dürüst bir aile hayatı ve özel yaşamları olmamış 🙂

Malmaison Şatosu – Château de Malmaison
Ardından, Malmaison Şatosu’nun diğer kanadından alt kata inerek müzik odası ve bilardo salonunu görmeniz güzel olacaktır ama dediğim gibi şatoda şu sıralar bir restorasyon çalışması yürütüldüğünden o dönemki plana göre gezi güzergahı güncellenebilir. En iyisi “sense visite (sans vizit)” tabelalarını, yani önerilen ziyaret güzergahını takip etmek.

Malmaison Şatosu – Château de Malmaison
Şatonun tarihi 14. hatta 13. yüzyıla kadar uzanıyor. Buranın adının neden Malmaison olduğu ise ayrı bir araştırma konusu. Çünkü Fransızcada Malmaison (malmezon) “kötü ev, kötülük evi” gibi anlamlara geliyor ve bu biraz garip. Bir de “hastaların tedavi edildiği yer” anlamında kullanıldığına dair de rivayetler var; o kısmı ben de pek çözemedim 🙂

Malmaison Şatosu – Château de Malmaison
Tarih boyunca defalarca el değiştiren, değişip dönüşen şato, 1799‘da Napolyon’un eski eşi Josephine tarafından satın alındıktan sonra ünleniyor. Burası İmparatorluğun yönetim merkezlerinden biri haline geliyor ve Josephine, Napolyon’dan boşandıktan sonra, 1814’te ölene değin burada tek başına yaşıyor.

Malmaison Şatosu – Château de Malmaison
Dediğim gibi bu şato Napolyon dönemine ait eserlerin bir arada görülebilmesi açısından önemli. Hatta o kadar ki, bir süre sonra Napolyon ve Josephine tablolarını görmekten içinize fenalıklar geliyor 🙂 Şatonun kendisi de diğer imparatorluk şatolarına oranla daha küçük ama oldukça güzel olması bakımından gezilmeye değer. Bir de şatonun içinde dolaştıktan sonra bahçesinde turlamanın tadına doyum olmuyor. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında bahçe inanılmaz keyifli. Bahçenin çevresinde de son derece pahalı olduğu anlaşılan köşkler özel mülk olarak varlıklarını sürdürüyor, ziyaretçilere göz banyosu yaptırıyor.

Malmaison Şatosu – Château de Malmaison
Binanın arkasından dolaşıp en uca kadar yürüyüp bahçede tam bir tur atmak en iyisi. Sonra geri dönüp sağ taraftaki gül bahçesinde dolaşabilir, ana girişin oradaki küçük yapıya, yukarıda fotoğrafını gördüğünüz pavyona şöyle bir bakıp ana giriş kapısına ulaşabilirsiniz. Ama geziniz bitti sanıp hemen kapıdan çıkmayın çünkü göreceğimiz bir iki şey daha var: 

Malmaison Şatosu – Château de Malmaison
Kapının diğer tarafına yani bahçenin öteki yakasına geçtiğinizde ayrı bir bina (Pavillon Osiris) daha olduğunu göreceksiniz; buraya da bir girip çıkın derim. Onun sol tarafında ayrı bir bina daha var, burası da at arabalarının bulunduğu bölüm.  Bir zamanlar Napolyon’un kullandığı at arabalarından örnekleri bu binada görmeniz mümkün. Ardından, dilerseniz şatonun sağ tarafındaki bahçeyi de dolaşabilirsiniz. Özellikle Paris’te 15 Gün geçirecekseniz Malmaison Şatosu’nu gezi listenizde almanızda yarar var…

Malmaison Şatosu – Château de Malmaison

Şato gezisini tamamladıktan sonra yapılacak en güzel şey yeniden Bois-Préau Parkı‘na dönüp daha bir etraflıca parkı dolaşmak olabilir. Sonrasında Rueil-Malmaison kasabasının eski merkezinde de şöyle bir turlayabilirsiniz. Bu bölgede ve civarında birbirinden güzel rüya gibi evler var. Eğer arabalıysanız buradan Le Vésinet – Le Pecq tarafına geçmenizi öneririm. Gerçi RER‘le de gitmek mümkün. Oradaki Grand Lac des Ibis‘i atlamamanız gerekiyor. Ayrıca hâlâ vaktiniz kaldıysa Saint Germain en Laye‘deki Saint Germain Şatosu – Ulusal Arkeoloji Müzesi‘ni görmek de ilgi çekici olabilir.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

Adres: 92500 Rueil-Mailmaison

Yazar

Yorum Yazın