(Son Güncelleme: 16.07.2019) Bu yazıda Paris’e birkaç kez gelmiş olup artık değişik bir şeyler yapmak isteyenler için yeni bir yer tanıtmak istiyorum. Özellikle fotoğraf konusu ilginizi çekiyorsa, hoş bir galeride, değişik fotoğraf sergilerine denk gelebileceğiniz Maison de la Photographie Robert Doisneau, yani Robert Doisneau Fotoğraf Evi’nin ilginizi çekebileceğini düşünüyorum.

Ben de Robert Doisneau adını duyunca, ilk önce buranın ünlü fotoğrafçının fotoğraflarının sergilendiği bir yer sanmıştım ama değilmiş… Anladığım kadarıyla Doisneau’nun mirasçıları buna izin vermemiş; izin vermemiş demeyelim de farklı bir yöntem izlemeyi tercih etmişler: Ünlü fotoğrafçının yıllarca atölye olarak kullandığı evinde saklıyorlarmış bütün negatifleri ama orası ziyarete açık değil. Benim bu yazıda bahsetmek istediğim ev ise Robert Doisneau’nun adına 1996’da açılmış; üstelik Robert Doisneau adının seçilmiş olmasının bir anlamı var:

Robert Doisneau 14 Nisan 1912’de Gentilly’de, bu galerinin iki adım ötesinde, 39 Avenue Raspail 4250 Gentilly adresinde doğmuş. Gentilly (jantiy) tıpkı Courbevoie, Maisons-Laffitte, Enghien Les Bains gibi bir “il” olarak geçiyor haritada ama bir İstanbullu ölçeğinde düşünen biri olarak benim için bunların hepsi birer mahalle, hadi mahalle demeyelim de ilçe…

Maison de la Photographie Robert Doisneau

Gentilly Paris’in tam güneyinde, Paris’i çepeçevre saran périphérique‘in hemen sınırında bulunuyor. Yani benim için orası da Paris hatta artık Grand Paris sınırları içinde yer alıyor. Burası öyle çok nitelikli bir yer değil ama sonuçta kendi halinde, mütevazı, derli toplu bir mahalle.

Gentilly’e, dolayısıyla Robert Doisneau Fotoğraf Evi’ne ulaşmak için RER-B‘nin güneye giden trenlerine binip Gentilly’de iniyorsunuz ve gardan çıkıp sağa dönüp dümdüz yürüyorsunuz. Yol bir ara sağa kıvrılır gibi oluyor ama siz düz yürüyüp yokuş aşağı iniyorsunuz; sonra da yaya geçidinden karşıya geçip merdivenlerden aşağı iniyorsunuz. Galerinin girişi düz duvar olarak gördüğünüz evin arka tarafında; sağdan dolaşınca ulaşıyorsunuz.

Yürümek istemezseniz RER-B‘den çıkınca hemen oradaki duraktan geçen 125 numaralı otobüse biniyorsunuz ve Mairie de Gentilly, yani Gentilly Belediyesi durağında inip sağ çaprazdan aşağı inip aynı yere ulaşıyorsunuz. Hatta buraya 4 numaralı metro hattının güneydeki son durağı olan Port d’Orléans’dan yine 125’e binerek de ulaşabiliyorsunuz. Zaten otobüse bineceğiz o yer 125’in kalktığı ilk durak oluyor.

Maison de la Photographie Robert Doisneau

Yine Mairie de Gentilly’de indiniz mi tamamdır. Burası 2. zone’da yer aldığı için, hangi toplu taşıma aracıyla gelirseniz gelin normal bilet kullanıyorsunuz; toplu taşıma kartınız ya da günlük biletiniz varsa zaten hiç bunları düşünmek zorunda kalmıyorsunuz. Bkz: Biletler ve Ulaşım Kartları.

Maison de la Robert Doisneau iki katlı küçük bir ev. Paris’in 18. yüzyıl mimarisine ait eski taş evlerinden. Girişte danışmada oturan görevli sizi selamlıyor ve ardından “Entré Libre” yani “Giriş Ücretsiz” diyor. Evet burayı gezmek ücretsiz. Öyle de olsun zaten; çünkü çok küçük bir yer. Yani buradaki sergi sizin için çok çok önem taşımıyorsa özel olarak kalkıp buraya gelmenize gerek yok ama Paris’te değişik bir şeyler yapmak istiyorsanız, Port d’Orléans tarafında konaklıyorsanız, Cité Universitaire ya da Parc Montsouris taraflarına yolunuz düşmüşse burayı gezmeyi size o zaman öneriyorum.

Ben burayı gezdiğim gün Henri Salesse’in “Nouveau Monde” yani “Yeni Dünya” fotoğraf sergisi vardı. Henri Salesse yıllarca devlet adına fotoğrafçılık yapmış bir fotoğrafçıymış. Özellikle ikinci dünya savaşı sonrası çektiği belgesel niteliğinde fotoğraflar ilgi çekici. Fotoğraflara bakarken 60 yıl önce Fransa’nın büyük bölümünün nasıl sefalet içinde yaşadığını fark ediyorsunuz. O zaman kendi ülkeniz için de umutlanıp “hep bir umut var” diye aklınızdan geçiriyorsunuz.

Maison de la Photographie Robert Doisneau
Aix-les-Bains (Forêt de Corsuet) – Ağustos 1974 – Henri Salesse

Kapıdan girer girmez hem sağdaki hem soldaki salonda fotoğrafları incelemeye başlayabilirsiniz. Küçük bir yer zaten. Sonra üst kata çıkıyorsunuz. Herkesin pek farkında olmadığı bir yer olduğu için genellikle sakin oluyor. Siz de çok az kişinin bildiği bir yeri geziyor olmanın tadını çıkarıyorsunuz. Örneğin biz gezerken sadece üç-dört kişi daha vardı; fotoğraflarda onlar çıkmasın diye gitmelerini beklemem gerekti 🙂

İkinci katı da fotoğrafların ne kadar ilginizi çekeceğine bağlı olarak, 5-10 dakikada geziyorsunuz; Bir üst katta, yani çatı katında tuvaletler ve yönetim bürosu bulunuyor. Anlayacağınız, sergi alanı bu kadar, dolayısıyla burada maksimum 15-20 dakika vakit geçirebilirsiniz diye düşünüyorum.  Tekrar aşağı inip broşürlere, satılan kitaplara bakıyorsunuz ve sonra da gezinizi tamamlamış oluyorsunuz.

Burada Fransa’nın yirminci yüzyıldaki en önemli fotoğrafçılarından biri olan Robert Doisneau’nun eserlerini görememek üzücü. Öğrendiğime göre sadece onun eserlerinin sergilendiği herhangi bir yer yok ama fotoğrafları farklı konu başlıklarıyla dünyanın dört bir yanını dolaşıyor. Ben de bir süre önce Meudon’daki Rodin Müzesi‘nde böyle bir dönemsel sergiye denk gelmiştim; şanslıymışım demek ki… Doisneau’nun fotoğraflarına zaten Paris’te pek çok kitapçıda, üstelik kalın kitaplar halinde ulaşabiliyorsunuz; onları görürseniz açıp sayfalarına bir bakın isterseniz…

Maison de la Photographie Robert Doisneau

Maison de la Photographie Robert Doisneau’da yılda dört kez geçici sergi düzenleniyor. Bu sergilerin tarihlerini ve güncel bilgiyi fotoğraf evinin kendi web sitesinden edinebilirsiniz.

Aslına bakarsanız, fotoğraf ilgi alanınızsa, Paris’te görmeniz gereken en önemli yer hiç kuşkusuz Marais Bölgesi‘ndeki La Maison Européenne de la Photographie‘dir ama henüz oranın yazısını yazmaya sıra gelmedi. Söz, ilk fırsatta… Ben yazana kadar imkanı olanlar mutlaka orayı da gezsinler.

Gentilly’deki bu kısa gezinizden sonra tekrar belediye binasının oraya gidip ters yönden 125’e binip başladığınız yere dönebilir ya da çok daha güzel bir şey yapmak istiyorsanız yürüyerek aynı güzergahtan yukarı çıkıp RER istasyonuna gelmeden Place Mazagran’dan sağa dönüp aşağıya yürüyerek, periferik altından karşı tarafa geçip, tramvay yoluna ulaşınca sola dönerek biraz daha yürürseniz sol tarafta Cité Universitaire, sağ tarafınızda Parc Montsouris sizi bekliyor ki ikisi de birbirinden güzel. Bir de yine bu bölgede Paris’teki en güzel mahallelerden biri olan Rue des Orchidées bulunuyor.

Keyifli geziler, keyifli keşifler…
Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.