(Son Güncelleme: 12.01.2018) Lüksemburg Bahçesi‘ni hepimiz biliriz, imkanı olan da mutlaka gidip görmüştür ve hatta bahçenin havuza bakan tarafındaki meşhur Fransız Senatosu – Lüksemburg Sarayı’nı da iyi kötü çoğumuz tanırız ama aranızda bu müthiş yapıyı gezme şansı yakalayan kaç kişi var?
Her yıl düzenlenen Avrupa Kültürel Miras Günleri – Journées Européennes du Patrimoine etkinlikerinden 2014’tekine denk gelip, bu kapsamda Fransız Senatosu – Lüksemburg Sarayı kapılarını ziyaretçilere açınca, ben de burayı gezme şansı yakalayan mutlu kişilerden biri oldum ve resimleri toparlayıp gerekli araştırmaları yaptıktan sonra deneyimlerimi, gezip gördüklerimi sizlerle paylaşmak için hazırım.
Lüksemburg Sarayı (Fransız Senatosu) – Palais du Luxembourg (Le Sénat)
Fransız Senatosu 6. arrondissement‘da, Odéon metro istasyonun biraz üst tarafında, Odéon Tiyatrosu’nun hemen arkasında yer alan Rue de Vaugirard üzerinde bulunuyor. Palais du Luxembourg (pale dü lüksanbuğ) olarak geçen sarayın yapımına Kral 13. Louis’nin annesi Marie de Medici’nin emriyle 1615’te başlanmış, 1631’de inşaat devam ederken kraliçe sarayına yerleşerek burada güzel güzel yaşamaya başlamış. Lüksemburg Bahçesi‘de haliyle bir vakitler bu sarayın bahçesiymiş. Daha sonra başka başka aristokratların ikametgâhı haline gelen saray Fransız İhtilali sonrasında çeşitli düzenlemeler yapılarak, en önemlisi de içinde bir oturum salonu oluşturularak çok uzun yıllar Devlet Konseyi binası olarak kullanılmış. En sonunda 1958’te, beşinci cumhuriyet zamanında Lüksemburg Sarayı’nın Fransız Senatosu olmasına karar verilmiş.
Lüksemburg Sarayı (Fransız Senatosu) – Palais du Luxembourg (Le Sénat)
Fransa’da temsili demokrasi iki aşamalı meclis sisteminden oluşuyor. Bir tanesi halkın seçtiği, bizim TBMM’ye benzeyen Fransız Ulusal Meclisi (Assamblée Nationale), bir tanesi de Ulusal Meclis ve pek çok farklı temsil gruplarının oylarıyla seçilen Senato (Le Sénat). İşte Fransız Senatosu bu saray kompleksi içinde çalışmalarını yürütüyor, yukarıda gördüğünüz oturum salonunda Fransa’nın ve dünyanın kaderini belirleyen pek çok yasa tasarısını oyluyor. Journées du Patrimoine – Kültürel Miras Günleri kapsamında geçtiğimiz iki yıl çeşitli nedenlerle bu tür özel yerleri gezme fırsatını kaçırmıştım ama iyi ki de gezme şansını bu yıl yakalamışım, çünkü artık bu salonu gördüğümde hissettiklerim sadece turistik bir etkinlik gerçekleştirmiş olmanın mutluluğu değil aynı zamanda burada tartışılan ve kabul edilen kanunların hayatıma nasıl yön verdiğini daha bir iliklerime kadar hissetmem için gereken olgunlaşma süresini tamamladığımı fark etmenin keyfiydi biraz da.
Ah bu arada enteresan bir bilgi; Fransız Senatosu’nun resmi web sitesinde Türkçe seçeneği de var. Buyursunlar bu da linki.
Lüksemburg Sarayı (Fransız Senatosu) – Palais du Luxembourg (Le Sénat)
Lüksemburg Sarayı’nın içinde dolaştıkça insanın kendini kaybetmemesi işten bile değil. “En güzeli, en görkemlisi Versaille Sarayı” yanılgısına kapılmış olmanın yanlışlığını fark ettirircesine bu saray da bir o kadar görkemli ve etkileyici. Elbette ki Versaille kadar büyük değil ama çok daha “insani”, çok daha yaşanası 🙂 İnsan salondan salona geçerken, o muhteşem merdivenleri tırmanırken, uzun koridorlarda gezinirken kendini sarayın gerçekten yaşadığı yıllarda hissediyor ve bazen bu saray kendininmiş gibi bir edayla halkını selamlamak isteyebiliyor 🙂
Lüksemburg Sarayı (Fransız Senatosu) – Palais du Luxembourg (Le Sénat)
Üstelik bu sarayda (ve Fransa’daki diğer pek çok sarayda) insanı etkileyen sadece gösteriş ve görkem değil, aynı zamanda sanata, bilime ve eğitime verilen değerin ne boyutta olduğunun ayırdına varmak çoğu zaman. Öyle ki Palais du Luxembourg’un kütüphane bölümüne girdiğimde gözlerime inanamadım; muhteşem dekore edilmiş bu salon ve birbirinden değerli sıra sıra kitaplar insanın ayağını yerden kesiveriyor. Keşke diyor insan, oturup burada uzun uzun bu kitapların içine kaybolabilsem.
Salondan salona geçerken, pencereden dışarıyı seyrederken en büyüleyici manzara elbette ki Jardin du Luxembourg‘u yani Lüksemburg Bahçesi‘ni bu konumdan izlemek. Öyle ki, bu parka defalarca geldim, her seferinde de bu sarayı hayranlıkla izledim; bu kez tam karşı cepheden her zaman dolaştığım parkı izlemek, hele ki böyle bir sarayın penceresinden izlemek gerçekten hoş bir duygu.
Lüksemburg Sarayı (Fransız Senatosu) – Palais du Luxembourg (Le Sénat)
İnanmazsınız, bir süre sonra insan yürümekten değil ama gördüğü bunca güzellik karşısında hayranlıktan yorgun düşüyor. Ben de daha fazla dayanamayıp yukarıda resmini gördüğünüz salonda epeyce bir süre oturup maruz kaldığım güzelliklerin yükünü sindirmeye çalıştım. Gönül ister ki her bir detayı saatlerce izleyebileyim. Bir ömür buradan çıkmadan yaşayabilirim desem de dışarıda çok güzel bir hayat beni beklediğinden ben de gezimi tamamlayıp kendi mutlu dünyama geri döndüm en sonunda.
Artık Odéon tarafında yürürken ya da Lüksemburg Bahçesi‘nde gezinirken bu sarayı gördüğümde sadece dış cephesi değil, içinde gördüklerim ve bir senato binası olarak kişisel yaşamımdaki önemi nedeniyle daha bir anlamlı geliyor bana. İstedim ki siz de buranın önünden, sağından-solundan geçerken bu yazdıklarımı hatırlayın, bu resimleri gözünüzün önüne getirin ve dışarıdan gördüğünüz o görkemli sarayın içini benim gibi hatırlayın. Kim bilir, belki siz de birgün bir Patrimoine Günleri‘ne denk gelir, benim gibi burayı gezme şansı yakalayabilirsiniz.
Lüksemburg Sarayı’nı görmek için 4 ya da 10 numaralı metro hattının Odéon istasyonunda inebilirsiniz ya da RER-B ile Luxembourg istasyonunda inip parkın içinden aşağı doğru yürüyerek gelebilirsiniz. Hazır bu civardayken Saint Sulpice Kilisesi‘ni, Odéon‘u, Saint Germain Bulvarını gezebilirsiniz. Malum, Café de Flore, Deux Magots, Cour de Commerce St. André, Odéon Tiyatrosu, Marché Saint Germain filan hep o tarafta. Ah unutmadan, sarayın ana giriş kapsının çaprazında Metre Taşı var, onu da görmeyi ihmal etmeyin derim.
Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Yazar

Yorum Yazın