(Son Güncelleme: 12.01.2018) Tuileries Bahçesi ile birlikte Paris şehir merkezindeki en büyük parklardan biri de Lüksemburg Bahçesi’dir… Bu muhteşem park şehrin 6. Arrondissement‘ında yer alıyor ve Panthéon‘a çok yakın, bir başka deyişle Saint Germain Bulvarı ve Saint Michel‘in üst tarafı gibi tarif edebiliriz. Parkın birkaç kapısı olmakla birlikte, yokuş yukarı çıkmaktansa yokuş aşağı yürüyerek gezmeyi seven biri olarak, ben size üst ana kapıdan girip aşağı doğru yürümenizi tavsiye edeceğim.
Lüksemburg Bahçesi – Jardin du Luxembourg

Bu nedenle Lüksemburg Bahçesi’ne gelmek için nokta atışı yapmak, RER-B‘nin “Luxembourg” durağında inmek yeterli olacaktır. İstasyonun “Jardin du Luxembourg” çıkışından çıkarsanız, üst ana girişin tam önüne ulaşmış oluyorsunuz.

Lüksemburg Bahçesi – Jardin du Luxembourg

Arkanızda da Paris’in muhteşem yapılarından biri olan ve mutlaka gezilmesi gereken Panthéon bulunuyor. Belki önce orayı gezip sonra Lüksemburg Bahçesi’ne girmek daha akıllıca olacaktır, çünkü güzergahın bundan sonraki bölümü hafif bir meyilden aşağı doğru götürecek bizi. Panthéon‘u gezmişken hızınızı alamazsanız Curie Müzesi de ilginizi çekebilir; oraya da bir bakın derim ama sonra fazla uzaklaşmayıp Lüksemburg Bahçesi’ne dönmeyi unutmayın 😉

Lüksemburg Bahçesi – Jardin du Luxembourg

İki tarafı ağaçlıklı muhteşem bir yoldan parka girdiğinizde mevsimine göre bahar ya da yazsa yeşillikler içinde cennet bahçesinde yürüdüğünüzü, sonbaharsa kızıllı sarılı yaprakların dansı ile başınızın döndüğünü, kışsa yapraksız ağaçların ve kurumuş yaprakların arasında bir kış masalını yaşadığınızı düşünebilirsiniz. Gerçi Paris’e kar çok az yağıyor ama kazara bir de kar varsa, unutulmaz bir zaman diliminin içindesiniz demektir.

Lüksemburg Bahçesi – Jardin du Luxembourg

Park 22 hektarlık bir alan üzerine kurulu ve inanılmaz büyük. Paris’in yüz küsür kilometre karelik bir şehir olduğunu düşünecek olursak bu dev parkların parislilerin nefes alması için ne kadar önem verilerek oluşturulduğunu düşünmenizi isterim.

Lüksemburg Bahçesi – Jardin du Luxembourg

Paris’te böylesi şehir merkezi parklarını gezerken İstanbul Mecidiyeköy’de çalıştığım zamanlar, Ortaklar Caddesi’nde yaz sıcağında insancıkların iki bina arasına sıkıştırılmış, adında “park” denen minicik bir yeşil alanda çoluk çocuk nefes almak için nasıl doluştuklarını görüp de içimin nasıl acıdığını hatırlarım hep.

Lüksemburg Bahçesi – Jardin du Luxembourg

Lüksemburg Bahçesi’nin üst ana girişinden aşağı doğru yürüdüğünüzde, biraz ileride sağ tarafta ağaçlar altına gizlenmiş çok hoş bir kafe göreceksiniz. Dilerseniz hemen, dilerseniz parkı gezdikten sonra burada oturup soluklanmanızı, bir şeyler içip hayatın tadını çıkarmanızı tavsiye edebilirim.

Lüksemburg Bahçesi – Jardin du Luxembourg

Hemen aşağıdaki büyük havuz ortamın ferahlığına ferahlık katıyor. Bu havuzda çocuklar ve hatta bazen büyükler minik yelkenli teknelerini rüzgarda yüzdürmeye bayılıyorlar. İnsanlar yeşil sandalyeler oturmak kadar yayılmayı, çiçeğe böceğe karışmayı tercih ediyorlar.

Lüksemburg Bahçesi – Jardin du Luxembourg

Parkın bazı bölümlerinde çimenlere basmak yasak, bazı bölümlerindeyse serbest. Hatta bazı bölümlerde bazı dönemler yasak, bazı dönemler serbest! Bir vakitler insanların sereserpe çimenlere yayıldığı bölümün girişine daha sonraki günlerde “çimenlere basmak yasaktır” yazısı astıklarını görüp de şaşırdığımı hatırlıyorum; buna dikkat ederek, izin verilen alanlarda siz de çimenlere uzanıp keyif yapmayı deneyebilirsiniz.

Lüksemburg Bahçesi – Jardin du Luxembourg

Jardin du Luxembourg (Jağden dü Lüksanbuğ) içinde, havuzun tam karşısında bulunan dev saray, aslında Palais du Luxembourg (Lüksemburg Sarayı) olarak inşa edilmiş, günümüzdeyse Fransız Senatosu olarak kullanılıyor. Zaten bu park da vaktiyle Lüksemburg Sarayı’nın bahçesiymiş…

Lüksemburg Bahçesi – Jardin du Luxembourg
Medici Çeşmesi – Fontaine de Medicis

Havuza doğru merdivenlerden inip sağa döndüğünüzde şahane bir çeşme ile karşılaşacaksınız. Başınızı sağa çevirmeseniz görmeden geçip gideceğiniz bu çeşme Fontaine de Medicis (Medici Çeşmesi) olarak geçiyor. Kuytudaki derinliği, suyla ahengi, ağaçların, çiçeklerin renk oyunları, her şeyiyle baş döndürücü.

Lüksemburg Bahçesi – Jardin du Luxembourg

Parkta birbirinden güzel heykeller ve sanat eserleri var. Hepsini tek tek yazmaya kalksam sayfalar sürer… Siz ilginize çekenleri tek tek inceleyebilir, kaidelerindeki açıklamalardan kimin/neyin heykeli olduğunu öğrenebilirsiniz. Park içinde gezinize devam ederken sarayın sol tarafından indiğinizde karşınıza çıkacak olan heykel ise Eugène Delacroix’nın anısına dikilmiş ve bu heykel benim parkta en sevdiğim heykellerden biri. Eğer Eugène Delacroix’nın bir zamanlar atölye ev olarak kullandığı yeri, şimdiki Eugène Delacroix Müzesi‘ni görmek isterseniz orası da fazla uzakta değil, tavsiye ederim.

Lüksemburg Bahçesi – Jardin du Luxembourg

Biraz daha yürürseniz sağ tarafta bir zamanlar orangerie olarak kullanılan, günümüzde de dönemsel sergilere ev sahipliği yapan çok güzel bir yapı göreceksiniz. Buranın kapısı açıksa çekinmeden içeri girin, çoğunlukla sergiler ücretsiz olarak gezilebiliyor. Hem binanın içi, hem de sergilenen sanat eserleri ilginizi çekebilir. Yazılarımın çoğunda bahsettiğim gibi ben bu orangerie’leri çok seviyorum. Tuileries Bahçesi‘ndeki müze olan Musée de l’Orangerie bu anlamda ilginizi çekebilir. Hele -şehrin biraz dışında olmakla birlikte- Compiègne Şatosu‘nun bahçesinde Jardin des Roses Café diye bir orangerie var ki, orayı herkese tavsiye ederim.

Lüksemburg Bahçesi – Jardin du Luxembourg

Lüksemburg Bahçesi’nin içindeki orangerie’nin karşı tarafında ise tenis kortları olduğunu göreceksiniz. Parkın içinde koşup spor yapanlar yetmezmiş gibi bir de insanlar burada tenis oynuyorlar. Hep söylediğim gibi; Paris’te hayatı güzelleştirmek için ne gerekiyorsa yapılıyor, size de bunlardan faydalanmak düşüyor sadece. Aslında bu parkın bir de serası var ama orası da Palais du Luxembourg (Lüksemburg Sarayı) gibi sadece Patrimoine Günleri ve diğer bazı özel günlerde ziyaret edilebiliyor.

Lüksemburg Bahçesi – Jardin du Luxembourg

Alt kapıya doğru yürüyüp parktan çıkıp sağa dönerseniz Lüksemburg Müzesi, Metre Taşı ve Odéon Tiyatrosu tarafına doğru ilerlemiş olursunuz. Sola dönüp sağdaki ilk sokaktan girerseniz de biraz aşağıda muhteşem bir kilise olan Eglise Saint-Sulpice de Paris karşınıza çıkacak. Buranın da aşağıları Saint Germain Bulvarı ve Odéon zaten.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

 

 

Adres: Jardin du Luxembourg, 75006 Paris

Paris Şehir Merkezindeki Diğer Önemli Parklar:

– Jardin des Tuileries

– Jardin des Plantes

Yazar

2 Yorum

  1. Merhaba, 24-30 Haziran arası oğlum ve eşimle Paris'teydim ve Ahmet Bey'in tavsiyeleri sayesinde çok keyifli bir tatil geçirdim. Lüksemburg Bahçesi'ne çocuğu ile gidecek olanlara mini yelkenlilerden kiralamayı öneriyorum. 8 yaşındaki oğlum "Paris'te en çok ne yapmayı sevdin?" diye soranlara hep yelkenli macerasını anlatır. 30 dakikası 4 euroya kiralayabileceğiniz yelkenlilerin üzerinde ülke bayrakları var. Yanında bir de uzun çubuk veriyorlar. Onunla yelkenlisini iterek yüzmesini sağlayan ve havuzun etrafında sürekli koşan çocuğunuz gece mışıl mışıl uyuyor 🙂 Ayrıca isterseniz çocuğunuz bu parkta pony atlarına binebilir. Paris için makul bir fiyatı vardı. Yine parkın içinde ücretli (sanırım 2.5 euro) bir çocuk parkı var. Oğlumuz bu parkı da çok sevdi ve ayrılmak istemedi.

    • Değerli yorumunuz ve güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. Ben Lüksemburg Bahçesi'nde hiç yelkenli yüzdürmemiştim. O yüzden paylaştığınız bilgiler de çok değerli. Çok sağ olun. Yolunuzun en kısa sürede yeniden Paris'e düşmesi dileğiyle. Mutlu günler

Yorum Yazın