(Son Güncelleme: 08.01.2020) Yine Champs Elysées‘deyiz ama bu kez gündüz kalabalığına değil gecenin renkli dünyasına karışacağız. Bu yazımızın konusu Paris’in en ünlü kabarelerinden biri olan Lido de Paris olacak. Hem bu şovu yakından tanıyacağız, hem de size Pariste.Net indirimli Lido biletini nasıl alacağınızı anlatacağım 😉

Lido 1946‘da kurulmadan önce bulunduğu ilk yerde, seçkin kesimin müdavimi olduğu bir havuz varmış ve bu havuz adını Venedik’teki ünlü Lido Plajı‘ndan alıyormuş. İkinci dünya savaşı sonrasında bu havuz kapanmış ve ardından, Joseph – Louis Clérico kardeşlerin girişimiyle buraya çok özel şovların sergileneceği bir kulüp açılmış. 20 Haziran 1946‘dan bu yana belirli kesintiler dışında varlığını ve ününü büyük başarıyla sürdüren Lido, 1977’de şu an bulunduğu yerine taşınmış. Günümüzdeki sahibi ise Sodexo…. Her gün önünden binlerce insan gelip geçiyor ama içlerinden pek azı içeri girip bir show izleme şansına sahip oluyor. Neden onlardan biri de siz olmayasınız?

Lido, tıpkı Moulin Rouge ve Crazy Horse gibi Paris gece hayatının seksi şovlarından birini sahneye koyuyor. Bugüne kadar sadece Crazy Horse ve Lido’yu izlemiş, Moulin Rouge‘a gitmek nedense hiç içinden gelmemiş biri olarak değerlendirmemi bu çerçevede okumanızı rica edeceğim. Dolayısıyla her ikisi arasında karşılaştırma yapmam gerekirse Crazy Horse küçük bir mekanda gerçekleştirilen fazlasıyla erotik bir şov ama herkese uygun olmayabilir. Lido ise Champs Elysées üzerinde büyük bir salonda, daha gösterişli, daha sanatsal, daha havalı ve daha parizyen bir şov sunuyor.

Lido’nun şovları belirli bir tema üzerine hazırlanıp birkaç yıl sürüyor, daha sonra belirli aralıklarla bu tema değişiyor. Bugüne kadar 26 farklı şov sergilenmiş. Halen devam etmekte olan 27. şov ise 2015’te sahneye konmuş olan “Paris Merveilles“… Yani 2015 öncesi bir Lido Show izlediyseniz bu gelişinizde karşınıza yepyeni bir şov çıkacak.

Lido Show Pariste.Net

Teorik olarak Lido yılın 365 günü açık ve her akşam, biri 21:00 diğeri 23:00 saatlerinde başlayan iki şovdan birini seçmeniz mümkün. Dilerseniz 21:00’deki şov öncesi 19:00’da yemek + 21:00’de şov programı da satın alabiliyorsunuz ama bence o kadarına gerek yok. 23:00’de başlayan program sadece şov ya da içki + şov seçeneği şeklinde sunuluyor.

Fiyatlar tarihe, yemek ve içki seçimlerinize göre değişiyor. Dilerseniz güncel fiyatları ve diğer bilgileri, yazının sonunda verdiğim Lido’nun kendi web sayfası linkinden inceleyebilirsiniz. Benim size indirimli olarak almanızı sağlayacağım bilet türü “Yarım şişe şampanya seçenekli show” olacak. Bu biletin Lido Show resmi satış fiyatı 21:00 seansı için minimum 115€, 23:00 seansı için minimum 100€ ve tarihe göre bu rakamlar artabiliyor. Benim sizler için aldığım fiyat ise 21:00 seansı için 95€, 23:00 seansı için 90€… Dolayısıyla, Yılbaşı vb gibi özel geceler hariç, herhangi bir tarihteki 125€’luk 21:00 seansını 95€’ya, 115€’luk 23:00 seansını 90€’ya almanız mümkün olacak. 12 yaş üzeri olanlar yetişkin kabul ediliyor; 4-12 yaş arası çocuklar içinse seans fark etmeksizin bir meşrubat dahil fiyat 40€ olarak belirlenmiş. 4 yaş altı çocuklar zaten salona alınmıyor.

Lido Show’un farklı seçeneklerine online bilet almak için Fransa’nın Biletix’i olan Ticketmaster Fransa‘nın sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Lido Show’un sadece yarım şişe şampanya seçenekli programına Pariste.Net’e özel indirimli bilet almak içinse şöyle bir yol izlemelisiniz:

Lido’da yarım şişe şampanya seçenekli programların 21:00 seansına 95€, 23:00 seansına 90€ fiyatla bilet alabilmek için tek yapmanız gereken [email protected] adresine e-posta göndererek rezervasyon talebinde bulunmanız. E-postanızın konu kısmına “Lido – Pariste.Net” yazarsanız e-postanızın görülüp işleme alınması daha hızlı olacaktır.

Göndereceğiniz e-postaya:

 • Rezervasyonu yaptıracak kişinin Adını – Soyadını
 • Gitmek istediğiniz tarihi
 • 21:00 ya da 23:00 olmak üzere seans seçiminizi
 • Kaç kişilik bilet istediğinizi, varsa beraberinizde getireceğiniz (4-12 yaş arası) çocuk sayısını

yazmayı unutmayın lütfen. Yazışmaları Türkçe yapın, çünkü rezervasyon konusunda sizinle ilgilenecek olanlar zaten Türk… Bir de Lido hakkında tüm detaylar bu yazıda yazıyor, bir sorunuz varsa bana sorun, size verdiğim e-posta adresini sadece rezervasyon yaptırmak için kullanın lütfen.

E-postayı gönderdikten sonra 24 saat içinde size yanıt gelecek ve bu yanıtın içinde bir ödeme linki bulacaksınız. O linke tıklayıp açılacak pencereye kredi kartı bilgilerinizi girip ödemeyi yaptığınız zaman rezervasyonunuz tamamlanmış oluyor. İçiniz rahat olsun, TRS Group Fransa’daki en büyük Türk turizm seyahat acentesi ve size gönderilecek olan link üzerinden yapacağınız ödemeler 3D güvenli ödeme sistemine uygun. Bu arada TRS Group’un çalışma saatleri Pazartesi-Cuma 08:00-17:00 arasında. Dolayısıyla e-postanızı hafta sonu gönderirseniz, rezervasyonunuz Pazartesi günü işleme alınacaktır. Resmi tatil günlerinde de kapalı oldukları için planlarınızı buna göre yapın lütfen; rezervasyonu son dakikaya bırakmamakta yarar var.

Ödemeyi tamamladıktan sonra da size bir voucher – ödeme belgesi gönderiliyor ki bu belgeyi Lido’ya giderken yanınıza almayı unutmayın. İşte hepsi bu…

Şöyle de küçük bir not düşelim: Sizden kaynaklanmayan herhangi bir tatil planı değişikliğinde, gösteri tarihinden 48 saat öncesine kadar yine aynı e-posta adresine yazarak rezervasyon iptal talebinde bulunmanız mümkün. 48 saatten az bir zaman diliminde yapılacak rezervasyon iptal talepleriyse, ne yazık ki kabul edilemiyor.

Lido Show Pariste.Net

Sizden bir ricam da mutlaka seans saatinden yarım saat önce Lido’nun önünde olmanız. Gittiğinizde Lido’nun önünde uzun bir kuyruk görebilirsiniz ama merak etmeyin, kapılar açılır açılmaz hızlı bir şekilde içeri alınıyorsunuz. Vestiyere üzerinizdeki kıyafetleri verdikten sonra, görevliler eşliğinde salona geçip yerinize yerleştiriliyorsunuz. Kıyafet zorunluluğu yok ama biraz özenli giyinip giderseniz kendinizi Lido’nun şık ortamında daha iyi hissedersiniz diye düşünüyorum.

Eğer 23:00 seansına bilet aldıysanız TRS Group size “en iyi yer” garantisi veriyor. 21:00 seansına bilet aldıysanız yine yeriniz iyi olacak ama o seansta öncelik her zaman için yemekli seçim yapmış olanlara verildiğinden, yemekli bilet almış olanların sayısına bağlı olarak masanızın yeri belirlenecektir. Yine de balkon ya da tek kadeh içki seçenekli bilet almış olanlara göre salon içindeki konumunuzun çok daha iyi olacağı kesin. Dolayısıyla balkonu ve tek kadeh içkili seçenekleri önermiyorum. Kaldı ki şov boyunca tek kadehle yetinmeniz mümkün olmayacak 😉

O yüzden yarım şişe şampanya seçenekli bilet almak bence en akıllıcası. Zaten size sunduğum indirimli Lido bileti de sadece yarım şişe şampanya seçenekli biletler için geçerli. Merak etmeyin, Lido’ya yalnız gitmeyeceğiniz için, yanınızdaki eşiniz, sevgiliniz ya da arkadaşınızla size ortak bir şampanya şişesi açılıp servis edilecektir. Yani şişenin yarısı sizin, yarısı yanınızdaki kişinin 😉

Lido Show Pariste.Net

Lido’nun salonu sütunsuz ve geniş bir alan olduğu için her açıdan sahneyi rahatlıkla görebiliyorsunuz. Salon büyük olduğundan, arkalara doğru gittikçe ve tabii balkondan şovun detaylarını kaçırma ihtimaliniz var. Salonun ortasına doğru uzanan genişçe podyum eski bir gazinoya gelmişsiniz hissi uyandırıyor ve insanın hoşuna gidiyor. Biraz sabırlı olursanız, bu geniş alanın ne işe yaradığını şov başlayınca daha iyi anlıyorsunuz 😉

Sahne inip kalkıyor, açılıp kapanıyor, inanmazsınız, bazen fıskiyeli havuz olup bazen de buz pateni pistine dönüşüyor! Bu görsel şölenin Lido’yu farklı kıldığını söylemeden geçemeyeceğim. Lido kızları da bir o kadar güzel. Hepsi kalemle çizilmiş gibi. Crazy Horse‘taki kadar olmasa da şovun belirli kısımlarında sahneye üstsüz çıkıyorlar; dediğim gibi Lido Show’da daha düzeyli bir erotizm var…

Crazy Horse‘tan farklı olarak Lido Show’da erkek dansçılar da sahne alıyor. Onların da yarı çıplak olduğu bölümler mevcut ama program daha çok, birbirinden güzel kızların birbirinden güzel kostümler içinde yaptığı şovlar üzerinde dönüyor; izlerken sizin de başınız dönüyor 😉 Yazının sonunda linkini verdiğim Lido’nun resmi web sayfasında bu şovları 4 yaşından büyük çocukların izleyebileceği yazıyor; karar sizin…

Lido Show Pariste.Net

İçeride fotoğraf çekmek yasak ama ben sizin için bu yazıda gördüğünüz fotoğrafları çektim; eh gizli çekim olduğu için de tam istediğim kareleri yakalayamadım 🙂 Aslında Lido’nun kendi fotoğraflarını da kullanabilirdim ama bu blogda, bu gibi yasaklar nedeniyle, çok zorda kalmadıkça sadece kendi çektiğim fotoğrafları kullanmayı tercih ediyorum. Umarım şov hakkında fikir verici olmuşlardır. Zaten yazının sonunda bir de Youtube videosu bulacaksınız…

Dediğim gibi Lido’nun şovu daha çok sanat gösterisi formunda. Müzik, dans, ses, ışık, su gösterileri birbirini izliyor. Belirli koreografiler eşliğinde, ışıltılı kostümler içinde birbirinden güzel kızlar, peri gibi sahnede gösterilerini icra ediyor. Estetik vücutlu çocuklar da onlara eşlik ediyor.

Şovun bir de assolisti var aslında, büyük bir bölümde onun söylediği şarkılar eşliğinde şovu izliyorsunuz. Kadıncağızın sesi güçlü ama beni çok etkilemediğini söylemek durumundayım. Belki bir caz barda bir saksafon eşliğinde yalın sesini dinlemeye doyum olmaz ama bu şovun içinde bana biraz garip geldi açıkçası. Yine de Lido’nun büyüsü hiçbir şekilde bozulmuyor, aksine şovun tamamlayıcı bir parçası bu. Zaten salonun atmosferi ve şov size her şeyi unutturuyor.

Lido Show Pariste.Net

Lido Show yaklaşık 1,5 saatlik bir program. Şovun bitiminde o ışıltılı kalabalık Champs-Elysées‘ye akıyor. İçeride öyle bir havaya giriyorsunuz ki, şov bitiminde, çıkışta sizi bir limuzin karşılasın istiyorsunuz 🙂 Gerçi Lido’ya limuzinle gitmek en güzeli olurdu 🙂 Ama toplu taşımayla gitmek istiyorsanız Lido’nun yeri çok kolay: M1 metro hattının George V istasyonunda indiğiniz zaman, istasyon çıkışının hemen önünde bulunuyor. Caddenin tam karşısındaki köşedeyse Louis Vuitton‘un mağazası var. Bir başka deyişle Lido, George V metrosundan Champs-Elysées‘ye çıkıp da yüzünüzü Zafer Takı‘na verdiğinizde tam sağ tarafta sizi bekliyor.

Paris’e gelip de bir kabare deneyimi yaşamak istiyorsanız Lido’da bir şov izlemek sizin için unutulmaz bir deneyim olacaktır. Tabii imkanınız varsa Crazy Horse ve Moulin Rouge‘u da görün derim. Hatta gördüklerinizi, düşüncelerinizi yorum kısmında paylaşın ki başkaları da görüşlerinizden yararlansınlar. Çünkü herkesin beklentisi, beğenisi, zevki ve önceliği farklı; sizin gibi düşünen kişilere de yol göstermiş olursunuz böylelikle. Lido’yu merak edenler, aşağıdaki videodan, burada nasıl bir şov sergilendiğine dair fikir edinebilirler:

Paris’in bu ışıltılı dünyasının da tadını çıkarabilmeniz dileğiyle.

Renkli hayatlar, ışıltılı günler…

 

 

Web Adresi: lido.fr/en

Adres:  116 Av. des Champs-Élysées, 75008 Paris

İlgili Yazılar:

Author

12 Comments

 1. Bir kere gittim ama yemeksizdi. İçerdeki hanımlar çok zarifti. İlk gelişimde şık giyinip yemekli gösterisine gideceğiz . İnşallah. Verdiğiniz linkten baktım fiyatlarına. Çok faydalı oldu teşekkürler.

  • Ahmet Ore Reply

   Zaten önemli olan o salonda olup atmosferin tadını çıkarmak…
   Ben teşekkür ederim….

 2. Ahmet bey merhaba Şubat ayında turla gitmeyi planlıyoruz.Ancak turla bu gösterinin biletleri ekstra ve internetin 2 katı fiyatına satılıyor.
  İnternetten kendimiz alıp girelim diyorum turdan ayrı olarak ne dersiniz sorun yaşar mıyız ?

  • Ahmet Ore Reply

   Merhabalar,
   Genel olarak turlar da bu biletleri farklı fiyatlara satabiliyorlar; şov günü sizi oraya götürüp getiriyorlar yani bir hizmet veriyorlar ve dolayısıyla bunun karşılığını alıyorlar. Eğer siz her şeyinizi kendiniz halletmeyi göze alırsanız elbette ki daha ekonomik şekilde çözebilirsiniz. Teorik olarak bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum ama dünyanın binbir türlü hali var, o yüzden bir garanti vermem güç. Sonuç olarak turla giderseniz yaşanabilecek tüm aksaklıklardan tur şirketi sorumludur, siz kendiniz giderseniz olası sorunlardan siz sorumlusunuzdur. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir durum.
   Mutlu günler.

  • Ahmet Ore Reply

   Lido’nun resmi sayfasına göre 4 yaşından itibaren çocuklarınızı götürebiliyorsunuz. Gerçi Lido Show, Crazy Horse kadar erotik değil ama çocuğunuzun sahnede “üstsüz ablalar” görmeyi normal karşılayıp karşılamayacağına siz karar vermelisiniz.

 3. Yazıyı okuyunca Lido isminin nereden geldiğini anladım. Ve çok enteresan yeni okudum bir kitapta. Eski Reina ‘nın olduğu yerde II.Abdülhamit’in kızının yalısı yada köşkü neyse varmış ama 1930 larda falan yanmış. Yerine 1940 yıllarında çok modern, cumhuriyet in modernliğini gösteren çok güzel bir havuz inşa edilmiş. Adını’da “lido” koymuşlar. Şimdi anlıyorum ki demek Paris’te ki Lido’dan etkilenmişler. Ne tesadüf oldu bu yazıyı okumam çok sevindim. Elinize sağlık. Lidoya umarım giderim ve gidersem indirimden faydalanmak isterim

 4. Merhabalar,aracılığınızla hala indirimli fiyatlardan rezervasyon yapabiliyor muyuz ?

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba,

   Evet indirim kampanyası güncelliğini koruyor.

   Pariste.Net’teki tüm yazıların başında son güncelleme tarihi bulunuyor, o tarihe bakarak yazıdaki bilgilerin güncelliği hakkında fikir edinebilirsiniz.

   Mutlu günler.

 5. Çağla Demirbek Reply

  Merhaba,

  Yazınızda 24 saat içerisinde geri dönüş yapılacağını yazmışsınız. Fakat, rezervasyon talebime Trsgroup’tan maalesef geri dönüş yapılmadı. Biletimi indirimsiz olarak kendim satın aldım.

  Bilginize,

  • Ahmet Ore Reply

   Merhaba Çağla Hanım,
   Aksi bir durum olmadığı sürece genelde 24 saat içinde dönüş yapıyorlar. Sadece hafta sonları ve tatillerde çalışmadıkları için gecikebiliyorlar ama anladığım kadarıyla sizin talebiniz hafta içi bir gün içinde olmuş. Sanırım başka yoğunlukları olduğu için ilgilenemediler ama tabii bu mazeret sayılamaz. Benim de bu sürece müdahale etmem mümkün olmuyor, tamamen benden ayrı işleyen bir süreç. O nedenle siz en doğru olanı yapmışsınız.
   Bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim.
   Şimdiden iyi eğlenceler.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.