(Son Güncelleme: 12.01.2018) Yine Champs-Elysées’deyiz ama bu kez gündüz kalabalığına değil gecenin renkli dünyasına karışacağız. Bu yazımızın konusu Paris’in en ünlü kabarelerinden biri olan Lido de Paris. Gelin show hakkında bilgi vermeden önce buranın tarihine kısaca bir bakalım.

Lido 1946‘da kurulmadan önce bulunduğu ilk yerde, seçkin kesimin müdavimi olduğu bir havuz varmış ve bu havuz adını Venedik’teki ünlü Lido Plajı‘ndan alıyormuş. İkinci dünya savaşı sonrasında bu havuz kapanmış ve ardından, Joseph – Louis Clérico kardeşlerin girişimiyle buraya çok özel şovların sergileneceği bir kulüp açılmış.

20 Haziran 1946’dan bu yana belirli kesintiler dışında varlığını ve ününü büyük başarıyla sürdüren Lido de Paris 1977’de şu an bulunduğu 116 Avenue des Champs-Elysées adresine taşınmış. Günümüzdeki sahibi ise Sodexo…. Her gün önünden binlerce insan gelip geçiyor ama şanslı olan pek azı içeri girip bir show izleme şansına sahip oluyor.

Lido de Paris

Lido, tıpkı Moulin Rouge ve Crazy Horse gibi Paris gece hayatının seksi şovlarından birini sahneye koyuyor. Bugüne kadar sadece Crazy Horse ve Lido’yu izlemiş, Moulin Rouge’u henüz görme şansı yakalamamış biri olarak değerlendirmemi bu çerçevede okumanızı rica edeceğim. Bence Crazy Horse kesinlikle çok daha erotik, çok daha farklı bir şov ama herkese uygun olmayabilir. Lido ise daha gösterişli, daha sanatsal, daha şova yönelik ve daha parizyen ama daha hafif bir erotizm sunuyor.

Teorik olarak Lido yılın 365 günü açık ve her akşam, biri 21:00 diğeri 23:00 olmak üzere iki şovdan birini seçmek mümkün. Bazı özel şov tarihleri daha var ama işin o kısmına bulaşmaya gerek yok. Dilerseniz 21:00’deki şov öncesi 19:00’da yemek artı 21:00 şov programı da satın alabiliyorsunuz.

Fiyatlar gösterinin türüne, tarihe ve seçimlerinize göre değişiyor. Dilerseniz güncel bilgileri Lido’nun kendi web sayfasında bulabilir, size uygun olduğunu düşündüğünüz bileti internetten alarak bu şovu izlemeye gidebilirsiniz.

Lido de Paris

Lido’nun şovları belirli bir tema üzerine hazırlanıp birkaç yıl sürüyor, daha sonra belirli aralıklarla bu tema değişiyor. Bugüne kadar 26 farklı şov sergilenmiş. Halen devam etmekte olan 27. şov ise 2015’te sahneye konmuş olan “Paris Merveilles“… Yani 2015 öncesi bir Lido Show izlediyseniz bu gelişinizde karşınıza yepyeni bir şov çıkacak.

Lido, Champs-Elysées üzerinde olmanın avantajı ile son derece nezih bir atmosfere sahip. Gösteri için bilet fiyatları da ona göre yüksek ama vakti ve imkanı olanlar için parasının karşılığını veriyor… Kıyafet zorunluluğu yok ama biraz özenli giyinip giderseniz kendinizi daha iyi hissedersiniz diye düşünüyorum.

Gösteri saati geldiğinde Lido önünde uzun bir kuyruk oluşuyor; Lido’nun ışıltılı girişi önünde bu kuyruk Champs-Elysées‘ye ayrı bir hava katıyor. Merak etmeyin, kapılar açılır açılmaz hızlı bir şekilde içeri alınıyorsunuz. Vestiyere üzerinizdeki kıyafetleri verip görevliler eşliğinde salona geçip yerinize yerleştiriliyorsunuz.

Lido de Paris

İçerisi sütunsuz ve geniş bir alan olduğu için her açıdan sahneyi rahatlıkla görebiliyorsunuz. Salonun ortasına doğru uzanan genişçe podyum eski bir gazinoya gelmişsiniz hissi uyandırıyor ve insanın hoşuna gidiyor. Ama bu geniş alanın ne işe yaradığını şov başlayınca daha iyi anlıyorsunuz.

Sahne inip kalkıyor, açılıp kapanıyor, inanmazsınız, bazen fıskiyeli havuz olup bazen de buz pateni pistine dönüşüyor! Bu görsel şölenin Lido’yu farklı kıldığını söylemeden geçemeyeceğim. Lido kızları da bir o kadar güzel. Hepsi kalemle çizilmiş gibi. Crazy Horse‘taki kadar olmasa da şovun belirli kısımlarında sahneye üstsüz çıkıyorlar.

Crazy Horse‘tan farklı olarak Lido’da erkek dansçılar da bulunuyor. Onların da yarı çıplak olduğu bölümler mevcut ama program daha çok, birbirinden güzel kızların birbirinden güzel kostümler içinde yaptığı şovlar üzerinde dönüyor.

Lido de Paris

İçeride fotoğraf çekmek yasak ama ben sizin için bu yazıda gördüğünüz fotoğrafları çektim; eh gizli çekim olduğu için de tam istediğim kareleri yakalayamadım. Aslında Lido’nun kendi fotoğraflarını da kullanabilirdim ama bu blog’ta, bu gibi yasaklar nedeniyle, çok zorda kalmadıkça kendi çektiğim fotoğrafları kullanmayı tercih ediyorum. Umarım şov hakkında fikir verici olmuşlardır. Zaten yazının sonunda bir de Youtube videosu bulacaksınız…

Dediğim gibi Lido’nun şovu daha çok sanat gösterisi formunda. Müzik, dans, ses, ışık, su gösterileri birbirini izliyor. Belirli koreografiler eşliğinde, ışıltılı kostümler içinde birbirinden güzel kızlar, peri gibi sahnede gösterilerini icra ediyor. Estetik vücutlu çocuklar da onlara eşlik ediyor.

Şovun bir de assolisti var aslında, büyük bir bölümde onun söylediği şarkılar eşliğinde şovu izliyorsunuz. Kadıncağızın sesi güçlü ama beni çok etkilemediğini söylemek durumundayım. Belki bir caz barda bir saksafon eşliğinde yalın sesini dinlemeye doyum olmaz ama bu şovun içinde bana biraz garip geldi açıkçası. Yine de Lido’nun büyüsü hiçbir şekilde bozulmuyor.

Lido de Paris

Lido Show yaklaşık 1,5 saatlik bir program. Şovun bitiminde o ışıltılı kalabalık Champs-Elysées‘ye akıyor. Açıkçası ben -kişisel olarak- Crazy Horse‘u daha çok beğendim ama dediğim gibi Crazy Horse herkese göre değil pek, o yüzden Paris’te bir kabare klasiği yaşamak istiyorsanız Lido’ya gitmeniz daha doğru olacaktır. Moulin Rouge’u da gördükten sonra bu konudaki kesin kararımı o zaman söyleyeceğim 🙂

Lido’ya limuzinle gitmek en güzeli olurdu elbette 🙂 Ama toplu taşıma ile gitmek istiyorsanız yeri çok kolay: 1 numaralı metro hattının George V istasyonunda indiğiniz zaman istasyon çıkışının hemen önünde bulunuyor. Caddenin tam karşısında köşede ise Louis Vuitton’un mağazası var. Bir başka deyişle Lido, George V metrosundan Champs-Elysées‘ye çıkıp da yüzünüzü Zafer Takı‘na verdiğinizde tam sağ tarafta sizi bekliyor.

Paris’e gelip de bir kabare deneyimi yaşamak istiyorsanız Lido’da bir şov izlemek sizin için unutulmaz olacaktır. Tabii imkanınız varsa Crazy Horse ve Moulin Rouge’u da görün derim. Hatta gördüklerinizi, düşüncelerinizi yorum kısmında paylaşın ki başkaları da görüşlerinizden yararlansınlar. Çünkü herkesin beklentisi, beğenisi, zevki ve önceliği farklı; sizin gibi düşünen kişilere de yol göstermiş olursunuz böylelikle. 

Paris’in bu ışıltılı dünyasının da tadını çıkarabilmeniz dileğiyle.

Renkli hayatlar, ışıltılı günler…

 

 

Adres: 116 Avenue des Champs-Elysées, 75008 Paris

İlgili Yazılar:
– Crazy Horse

Yazar

Yorum Yazın