(Son Güncelleme: 12.01.2018) Bu yazıda sizlere Paris’teki en şık, benim de en çok beğendiğim restoranlardan biri olan Le Train Bleu’den bahsetmek istiyorum.

Le Train Bleu (lö tran blö ya da lö tğan blö) “Mavi Tren” anlamına geliyor ve tahmin edeceğiniz gibi bu restoran bir gar bünyesinde yer alıyor. 1901‘de “Le Buffet de la Gare de Lyon” olarak açılan restoranın adı 1963‘te değişmiş ve o günden beri de “Le Train Bleu” olarak anılıyor.

12. arrondissement‘da, Paris’in 7 tren garından biri olan Gare de Lyon‘un ana girişinin üst katında yer alan bu “gar lokantası” gerçekten özel bir mekan. Merdivenlerden yukarı çıkıp da restorana girdiğiniz anda karşınıza çıkan atmosfer karşısında büyülenmemeniz elde değil. Kendinizi Versailles ya da Dolmabahçe Sarayı’nın kabul salonunda hissedebileceğiniz şekilde dekore edilmiş bu muhteşem restorana adım atar atmaz yüz yıl geriye gidiveriyorsunuz. Sadece altın varaklı süslemeler ve ışıltılı avizeler değil aynı şekilde tavan ve duvar süslemelerini oluşturan birbirinden eşsiz tablolar da mekanı ayrıcalıklı kılıyor.

Ortam son derece şık, sakin ve zarif. Sizi karşılayan görevli yerinizi gösterdikten sonra masaya oturduğunuzda bir “gar lokantası”nda olduğunuzu anlıyorsunuz. Zira koltukların üst tarafında bulunan pirinç eşya koyma bölmeleri, yüz yıl öncesine trenle yolculuğa çıkacakmışsınız hissi uyandırıyor.

Le Train Bleu Restaurant – Gare de Lyon

Bundan sonrası size kalmış. Menüden zevkinize uygun yemekleri seçebilir şarap konusunda garsonunuzdan tavsiyeler alabilirsiniz. Özellikle peynir tabağı sipariş verirseniz, peynirin servisi ve sunumu çok hoş bir tören şeklinde yapılıyor, yemesi kadar izlemesi de keyifli.

Burası elbette ki Paris’teki ortalama restoranlara göre biraz pahalı. Eğer Paris’e çok özel bir şeyi kutlamak için geldiyseniz eşinize / partnerinize etkileyici bir sürpriz yapmak istiyorsanız; ne bileyim, örneğin evlenme teklifinde bulunmayı düşünüyorsanız Le Train Bleu Restaurant sizin için çok özel ve unutulmaz bir mekan olabilir.

Gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızı şiddetle öneririm. Eğer telefonda rezervasyon yaptırmak sizin için zor olacaksa Fransa’nın ünlü restoran rezervasyon sistemi The Fork – La Fourchette‘ten rezervasyon yaparak işinizi kolaylaştırmak ve dönem dönem gerçekleştirilen özel indirimlerden ve promosyonlardan yararlanmak için bu linki kullanabilirsiniz.

Le Train Bleu’ye gitmek için 1 ya da 14 numaralı metro hatlarının “Gare de Lyon” istasyonunda inebilirsiniz. Aynı şekilde RER-A ve RER-D‘nin de burada istasyonu bulunuyor. Le Train Bleu Restaurant, gar katına çıktıktan sonra ana holde girişin hemen üzerinde karşınıza çıkacaktır.

Le Train Bleu Restaurant – Gare de Lyon

Tabii böylesi özel bir geceye metro ile gitmek belki gecenin atmosferine gölge düşürebilir, o yüzden taksi, hatta biraz abartıp limuzin ile de gitme seçeneğini düşünebilirsiniz 🙂 Gerçi ben burada yemek yediğim o özel kutlama akşamında RER kullanmıştım; inanın Paris’te toplu taşımayı tercih etmek her zaman için çok daha hızlı ve pratik 🙂

Umarım özel bir akşamı kutlamak için siz de Le Train Bleu Restaurant’da güzel bir yemek yer, Paris gezinizde unutulmaz bir geceye imza atarsınız. O görkemli avizelerin harelerinde benim yaşadığım o güzel akşamın ışıltılarını yakalayıp yüzünüze bir tebessüm kondurursanız da ekstra mutlu olurum.

Afiyet, bal, şeker olsun…

 

 

Adres: Le Train Bleu, Gare de Lyon, 75012 Paris

Yazar

Yorum Yazın