Bu yazıda durağımız, Quartier Latin olarak geçen Latin Mahallesi‘nin en hareketli semti Saint Michel’de bulunan pek çok restorandan biri olan Le Chalet Saint Michel olacak. Gerçi Saint Michel‘de yemek yiyebileceğiniz sayısız restoran var ama bu restoranı tanıma amacımız daha çok, klasik Fransız yemeklerini tanımak için bir vesile olması diyebilirim. Zira burada Fransız mutfağında denemek isteyebileceğiniz pek çok şeyi bir arada, uygun fiyata, üstelik son derece özgün bir atmosferde yiyebiliyorsunuz. Yazıyı okuyup fotoğraflara baktıkça ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Le Chalet Saint Michel Restaurant Quartier Latin Pariste.Net

Le Chalet Saint Michel (lö şale sen mişel) Saint Germain Bulvarı ile Saint Michel Bulvarı’nın kesiştiği kavşakta, Seine Nehri tarafındaki bir yan sokakta sizleri bekliyor. Dediğim gibi civarda pek çok restoran var ama benim burayı yazma nedenlerimden biri, özgün atmosferi nedeniyle hoşuma gitmiş olması. Biz buraya Fransız arkadaşımız William’la gitmiştik. İçerisi bir dağ restoranı havasında dekore edilmiş. Ahşap ağırlıklı dekorasyon, özellikle soğuk günlerde sıcacık bir etki yapıyor, kendinizi Fransa’nın İsviçre sınırında bir dağ köyünde gibi hissediyorsunuz.

Le Chalet Saint Michel Restaurant Quartier Latin Pariste.Net

Le Chalet Saint Michel vesilesiyle size Fransız mutfağının birkaç önemli yemeğinden bahsetmek istiyorum; bunlardan ilki soğan çorbası – soupe à l’oignon (sup a lonyon). Paris’te özellikle soğuk havalarda soğan çorbası  içmek çok güzel olur ve Paris’te Fransız yemekleri servisi yapılan neredeyse her restoranda soğan çorbasını çok güzel yaparlar. O yüzden size “illa şurada yiyin” demek istemiyorum ama Le Chalet Saint Michel Restaurant’da da soğan çorbası gayet güzel yapılıyor. Gerçi bitmek bilmez rejimim nedeniyle neredeyse hiç ekmek yemiyorum ama soğan çorbasının içindeki ekmeğin tadı da bir başka oluyor canım 🙂

Le Chalet Saint Michel Restaurant Quartier Latin Pariste.Net

Fransız mutfağında benim sevdiğim bir diğer yemek de sıcak keçi peynirli salata – salade de chèvre chaud (salad dö şevr şo ya da salad dö şevğ şo). Gerçi Le Chalet Saint Michel Restaurant’da keçi peynirli salata giriş yemeği olarak servis ediliyor ama eğer başka restoranlara giderseniz mutlaka ana yemek olarak salata tabağı şeklinde almanızı öneririm. Bugüne kadar keçi peynirli salatayı kötü yapan bir yere rastlamadım (rastlamamışımdır herhalde 🙂 )

Le Chalet Saint Michel Restaurant Quartier Latin Pariste.Net

Le Chalet Restaurant’da bulabileceğiniz, Fransız mutfağının bir diğer “ünlü” yemeği de escargot (eskargo ya da eskağgo) yani salyangoz! Doğrusunu isterseniz salyangoz benim pek ilgi alanımda değil ama belki siz denemek istiyor olabilirsiniz. Gerçi ben de bir-iki kez denedim ama itiraf etmem gerekirse salyangoz yemek yerine, salyangoz için hazırlanan sosa ekmek banıp yemeyi tercih ederim 🙂 Sos şahane de salyangoz; ne bileyim 🙂 Ama ne yaparsınız, insanın yeniliklere açık, değişik lezzetler keşfetmekten zevk alan eşi dostu olunca, Paris’te de sofrasında escargot eksik olmuyor haliyle 😉

Le Chalet Saint Michel Restaurant Quartier Latin Pariste.Net

Yazının buraya kadarki kısmında anlattığım şeyleri Paris’te pek çok Fransız restoranında bulup yemeniz mümkün ama Fransız mutfağında bir de raclette (raklet ya da ğaklet) diye bir şey var ki onu her yerde bulamıyorsunuz. Raclette dediğimiz şey, özel raclette peynirinin, ısıtılıp eritilerek şarküteri ürünleri üzerine dökülmesiyle hazırlanan hoş bir lezzet. Paris’te özellikle Noel Pazaraları kurulduğu zaman gidip bu pazarlarda yiyebileceğiniz raclette’i Le Chalet Saint Michel Restaurant’da yemek de hoş bir deneyim olabilir. Peyniri kendi masanızda kendiniz eritip servis yaparken epey eğleniyorsunuz. Tabii şarküteri ürünlerinin domuz içerdiğini de unutmayın lütfen. Gerçi bana kalsa ben, eritilmiş peyniri doğrudan ekmeğin üzerine döküp yerim ya neyse 😀

Le Chalet Saint Michel Restaurant Quartier Latin Pariste.Net

Aslına bakarsanız bu yazı bir restoran tanıtım yazısından çok Fransız mutfağından bazı özgün yemekler hakkında genel bir tanıtım yazısı gibi oldu. Sonuçta Le Chalet Saint Michel Restaurant’da bu ve benzeri yemeklerin tadına bakmanız mümkün. Ben burayı özellikle soğuk havalarda öneriyorum. Güzel havalarda öndeki terasta oturmak da güzel olabilir belki ama ne bileyim, İsviçre sınırında bir dağ kasabasındaymışsınız gibi hissetmek istiyorsanız soğuk havalarda gidip içeride otursanız daha iyi olur sanki.

Le Chalet Saint Michel ne yazık ki online restoran rezervasyon sistemi The Fork – La Fourchette‘te yer almıyor. Rezervasyon gerekir mi emin değilim ama buraya gitmek sizin için çok önemliyse ve dışarıda kalmak istemiyorsanız, gitmeden bir arayıp rezervasyon yaptırmakta fayda var. Ya da geçerken uğrayın, yer yoksa şansınızı civardaki diğer restoranlarda deneyin; siz bilirsiniz.

Burası Paris koşullarında makul bir restoran. Menü ve fiyatlar hakkında güncel bilgi almak için aşağıdaki resmi web sayfası linkine bakabilirsiniz. Civarda yapılacaklarla ilgili olaraksa Saint Michel yazısını okumanız yeterli. Paris zaten bir restoran cenneti, belli başlı önemli restoranlar hakkındaki önerilerim içinse Paris’te Restoran Önerileri yazıma bakabilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

Afiyet bal şeker olsun…

 

 

Web Adresi: lechaletsaintmichel.paris/

Adres: 43 Rue de la Harpe, 75005 Paris

Yazar

2 Yorum

  1. Yoğun bir raclette yeme isteğiyle doldum sayenizde. 6 ayluk oglumla su aralar Paris e gitmek uzak bir hayal ama 1 yasina ulastik mi oradayiz

    • Ahmet Ore Yanıtlayın

      Oğlunuz güzel günlerde 1 yaşına ulaşsın ve birlikte gelip Paris’in güzelliklerini birlikte yaşayın dilerim…
      Selamlar, sevgiler…

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.