(Son Güncelleme: 12.01.2018 – KAPANDI) Bu yazıda yine Paris’te çok özel bir mekanı tanıyacağız hep birlikte ama bugün biraz daha anlamlı bir yazı olacak bu. Çünkü bu tanıtacağım mekan yarın akşam kapanıyor… Yerine ne olacağı, hangi amaçla hizmet vereceği ya da bir daha kapılarını ziyaretçilerine açıp açmayacağı belli değil. O yüzden bugün için başka bir yeri tanıtmayı planlamışken, acilen sizi durumdan haberdar etmeyi, fırsatı olanların burası kapanmadan gidip görmeleri için bu yazıyı hazırlamak istedim. Daha sonra bu yazıyı okuyacaklar da bir zamanlar burada ne olduğunu bilecek, bizimle hep birlikte tarihe tanıklık edecek. Evet, bugünkü konumuz: La Pagode
 
Dışarıdan bakıldığında, uzakdoğu mimarisi ile inşa edilmiş bir budist tapınağı gibi görünen La Pagode (la pagod), 7. arrondissement’ın tüm şaşalı “haussmannien” yapılarının ortasında bambaşka bir duruşla 19. yüzyıldan beri dimdik ayakta duruyor. Burayı Paris’e ilk geldiğimiz zamanlardaki keşif turlarım sırasında tesadüfen görmüş olsam da hikayesini bu yazıyı hazırlamak için araştırma yaparken öğrendim.

La Pagode
Buranın bir sinema salonu olduğunu biliyordum, evet burası bir sinema salonu, daha doğrusu iki gün sonrasına kadar öyle olacak… Sonrasının hikayesini şimdilik bilmiyoruz ama öncesinin hikayesini kısaca şöyle özetleyebilirim:
 
1896 yılında, Le Bon Marché‘nin o zamanki yöneticisi François-Emile Morin tarafından eşi için, mimar Alexandre Marcel’e yaptırılan yapı budist tapınağı “Pagoda” olarak tasarlanmış. Zaten “La Pagode” da Fransızca “Pagoda” demek. İşin ilginç yanı, buranın bir tapınak olarak değil, Madam Morin’in vereceği resepsiyonlar için yaptırılmış olması. Sanırım o dönemde Fransızların uzakdoğuya olan ilgisinin bir yansıması olarak bir budist tapınağı şeklinde tasarlanan yapının, böylesine enteresan bir amaçla kullanılmış olacağını tahmin etmek gerçekten güç ama işte ne yaparsınız, zenginlik başa bela; insan doymuyor, hep bir arayış içinde oluyor.

La Pagode
Ne varki hikayenin devamı biraz paparazzi programlarını andırıyor. Çünkü La Pagode açıldığı yıl Madam Morin, Le Bon Marché‘nin yöneticisi olan kocasını bırakıp başka bir beyefendiye kaçıyor ama hanımefendi gitmiş olsalar bile burada büyük sükse yapan davetler ve resepsiyonlar verilmeye devam ediyor. Ta ki 1927’ye kadar.
 
1927’de kapanan salon 1931’de 7. arrondissement‘ın ilk sinema salonu olarak kapılarını bu kez daha geniş kitlelere açıyor ve La Pagode bir sinema salonu olarak da büyük başarı kazanıyor. 1972’de ikinci sinema salonunun, küçük Japon bahçesinin düzenlenmesinin ardından bir de küçük çay salonu eklenerek bu küçücük dünya bir cennete çeviriliyor.
La Pagode

Tabi bahçe küçük olunca buradan ne zaman geçersek geçelim hiç oturup bir şeyler içmek için boş yer bulma şansımız olmadı, o yüzden her seferinde “artık bir dahakine” diye diye bugünlere geldik ve şimdi de sinema salonu kapanıyor. Evet 80 yılı aşkın bir süredir Paris’in en ilginç sinemalarından biri olma özelliğini taşıyan La Pagode, 10 Kasım 2015 salı akşamından itibaren kapılarını kapatıyor. Yapılacak renovasyon çalışmalarından sonra ne olarak hizmet vereceğini hep birlikte göreceğiz. O yüzden bugün ve yarın burada film izlemek için son şansınız.

Biz de “ha bugün gideriz, ha yarın gideriz” diye hep ertelediğimiz La Pagode’da sinema izleme deneyimini, bu haberden sonra “acil öncelikler listesi”ne alarak 7 Kasım 2015 Cumartesi günü buraya gitme şansı yakaladık. Önümüzde iki seçenek vardı: Bir tanesi “Youth” diye bir film, diğeri ise “Marguerite”… 

La Pagode

Tabi biz “Salle Japonaise”deki filmi, Marguerite’i seçtik ve biletimizi alıp içeri girdik. Fuaye namına bir şeyin olmadığı bu sinemada, doğrudan bilet gişelerinin oradan salona geçiyorsunuz. “Japon Salonu” olarak adlandırılan bu büyüleyici salonda, böylesine bir yapının içinde, hele ki son demini yakalamışken bulunmak çok özel bir duygu.

Gerçi çok büyük bir salon değil belki ama oldukça güzel ve etkileyici. Kadıköy Süreyya Sineması’nda çocukken izlediğim ilk film olan “Jaws” geliyor aklıma bir yandan, bir yandan Paris’te olduğumu biliyorum, bir yandan böylesi bir uzakdoğu yapısının içindeyim. Tarih, kültür, sanat, anılar ve yok oluşlar. Hayat kendi deviniminde ilerliyor, biz de bir yerlerinden tutunmaya çalışıyoruz.

08.11.2015 – La Pagode – Paris

Film son derece keyifliydi, izleyici de son derece düzgün; sessiz-sakin. Hışır hışır etmeden, çatır çutur patlamış mısır yemeden, hiçbir rahatsız edici sese, cep telefonu ışığına maruz kalmadan, iki saat boyunca rüya gibi bir salonda rüya gibi bir film izleyerek çok güzel vakit geçirdim. Sonra da bu özel anı yaşamış, bir devre tanıklık etmiş biri olarak mutlu ve buruk bir şekilde La Pagode’dan ayrıldım.

La Pagode, Rodin Müzesi‘nin hemen alt tarafında, 13 numaralı metro hattının Saint-François-Xavier istasyonun hemen oradaki Rue de Babylon üzerinde bulunuyor. Bu sokaktan yürümeye devam ederseniz az ileride 10 ve 12 numaralı metro hatlarının kesiştiği Sèvres-Babylone istasyonuna ulaşıyorsunuz ve burada karşınıza Paris’te en sevdiğim alışveriş merkezi Le Bon Marché çıkıyor. Buradan da dümdüz yürümeye devam ederseniz Saint Germain Bulvarı‘nın canlı dünyasına ulaşıyorsunuz.

Bu güzel salonda film izleyip benim yaşadığım hazzı almak için bugün ve yarın olmak üzere iki gününüz var. Daha sonra ne olacağını ise hep birlikte göreceğiz. Ayrıca, uzakdoğu sanatından hoşlanıyorsanız Cernuschi Müzesi‘ni de görmenizi öneririm. Bir de henüz gidemediğim, Champs-Elysées yakınlarındaki başka bir Pagoda daha var. Ayrıca Bois de Vincennes‘de de ziyaret edilmeyi bekleyen bir Pagoda daha… Sinema ilgi alanınızsa illa ki görmeniz gereken iki yer ise Le Grand Rex ve La Cinémathèque Française…

Ah bu şehirde daha yapacak ne çok şey, yaşayacak ne çok güzellik var…

Güzel günler görmek, güzel anılar yaşamak dileğiyle.

Mutlu günler

Yazar

Yorum Yazın