(Son Güncelleme: 13.01.2020) Paris’te en sevdiğim mekanlardan birini tanıyacağız bu yazıda. Ne zaman Montmartre taraflarında gezsem, Sacré Coeur‘ü görmeye gitsem, yolum Pigale‘e ya da Anvers’e düşse, mutlaka uğradığım bir yer: La Halle Saint-Pierre (lâ âl sen piyer ya da lâ âl sen piyeğ).

Adından da anlaşılacağı gibi burası eski bir hal binası. Anvers metrosu’nun karşısındaki yokuştan, sağlı sollu hediyelik eşya satılan dükkanların olduğu sokaktan yukarı çıktığınızda, Sacré Coeur‘ün hemen aşağısındaki atlı karıncaya, yani Square Louise-Michel Parkı‘na gelince sağa doğru dönüp 40-50 metre yürürseniz sol tarafta karşınıza çıkacak olan bu güzel bina, dışı kadar içerisiyle de etkileyecektir sizi.

Burası aslında bir sergi salonu ama -dürüst olmam gerekirse- beni her zamanki gibi ferah ve geniş kafesi ilgilendiriyor daha çok 🙂

blank
La Halle Saint Pierre – Montmartre

1868‘den itibaren yıllarca meyve ve sebze hali olarak hizmet veren, daha sonra kısa bir dönem okul olarak kullanılan bu nefis bina, 1986‘da müze ve sergi salonuna dönüştürülmüş. Bünyesinde “l’Art Brut” akımı başta olmak üzere pek çok sergi düzenlenmiş ve halen de yeni sergiler burada takip edilebiliyor. Güncel sergiler hakkında bilgiyi bu linkte bulabilirsiniz.

Dediğim gibi, bana göre La Halle Saint-Pierre’in en güzel yeri, hemen girişteki kafesi. Özellikle bir şeyler içmek için ve birbirinden leziz ev yapımı kıvamındaki tatlılarından denemek için buraya mutlaka uğramalısınız. Tabii hepsinden öte içinde bulunacağınız atmosferin tadını çıkarmak için.

Burada çoğunlukla exchange arkadaşım Elisa’yla buluşmak için geliyordum ama en son Mart 2017’de Youtube kanalım Pariste.Net Tv‘de yayınlanmak üzere yaptığımız Sacré Coeur vlog çekimi için bölgeye geldiğimizde burada oturduk; yine güzeldi, zaten hep güzel…

blank
La Halle Saint Pierre – Montmartre

Eğer Montmartre ve Sacré Coeur turu yapıyorsanız La Halle Saint-Pierre’den sonra yolunuz yukarılara doğru devam edecek ama o turu önceden yapıp da buraya uğramışsanız, hemen yan taraftaki kumaş pazarı Marché Saint-Pierre‘e de bir uğrayın derim. Ondan sonra dilerseniz aşağılara doğru yürüyüp kaybolabilirsiniz ya da atlıkarıncanın o tarafa doğru yürüyüşünüze devam edip çok daha renkli sokaklarda gezinebilirsiniz.

Youtube kanalım Pariste.Net Tv‘de yayınlanan ve La Halle Saint Pierre’in de tanıtıldığı , aşağıdaki Alternatif Montmartre Turu videomu izleyerek de çevrede yapabilecekleriniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz:

Halle Saint Pierre her gün 11:00-18:00 arası açık diyebiliriz. Buraya metro ile gelmek için 2 numaralı hattın Anvers, 12 numaralı hattın Abbesses durağında inmeniz yeterli. Ondan sonrası Paris sokaklarını keşfetme yeteneğinize kalmış.

O zaman keyifli keşifler…

 

 

Adres: 2 Rue Ronsard 75018 Paris

blank
Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.