Bu hafta sonu Paris’te olağanüstü iki gün yaşanacak. Journées du Patrimoine (Kültürel Miras Günleri) etkinlikleri kapsamında sayısız devlet kurumu, saray, müze, özel yapılar ziyaretçilere kapılarını ücretsiz olarak açacak; başka zaman gezme fırsatı bulamayacağınız yerleri bu iki gün içinde gezip görme şansı yakalayabileceksiniz.
 
Kültürel Miras Günleri etkinliği aslında her yıl Avrupa’da ve tüm Fransa’da eşzamanlı olarak gerçekleştiriliyor ve sayısız mekan halka kapılarını açıyor. Çerçeveyi daraltmak ve konuya odaklanmak adına ben haliyle sadece Paris ve civarındaki etkinlikler konusunda size kısa bir bilgi vererek konudan haberdar olmanızı sağlam, daha sonra nerelerin ziyarete açılacağına dair linki paylaşarak yüzlerce seçenek arasında karar vermekte güçlük çekmenize neden olmak istiyorum 🙂
 
Sırf bu hafta sonuna özel, birbirinden güzel o kadar çok yer ziyarete açık olacak ki, hem aynı anda birkaç yerde birden olamayacağınız için hem de gittiğiniz pek çok yerde uzun kuyruklarla karşılaşma riskiyle karşı karşıya kalacağınız için seçim yaparken epey zorlanacağınızı düşünüyorum.
 
Aslında bu etkinliğe üçüncü kez tanıklık ediyorum ama geçtiğimiz yıl hastalıktan, önceki yıl da Fransa dışında tatilde olduğumdan Patrimoine (patrimuan ya da patğimuan) günlerini kaçırmıştım; dolayısıyla bu yıl benim için de bir ilk…
 
Hôtel de Ville‘den Bibliothéque Nationale de France – Fransa Ulusal Kütüphanesi Richelieu Binası‘na, Palais Royal‘den Musée Picasso‘ya, Panthéon‘dan Assemblée Nationale‘e, Ecole Militaire’den Fransa Televizyonu’na, Cité Internationale Universitaire de Paris‘den Grand Palais‘ye say say bitiremeyeceğim pek çok yapı, kurum, kuruluş, müze, okul, kilise ve birbirinden değişik mekanlar sırf bu hafta sonuna özel olarak ziyaretçi kabul ediyorlar ve rehberli tur hizmeti düzenleniyor.
 
Ayrıca Paris civarında pek çok şato, park, bahçe, kamu kuruluşları ve birbirinden ilginç yapıyı da bu etkinlik kapsamında görme şansı yakalayabilirsiniz.
 
İşte görebileceğiniz yerlerin listesi bu linkte… Kültürel Miras Günleri – Journées du Patrimoine hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız da bu linkteki resmi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 
Gideceğiniz yeri seçerken rezervasyon yaptırma zorunluluğu olup olmadığına da dikkat etmenizi öneririm. Çoğu yer için rezervasyona gerek yok ama gitmeden önce detayları iyi okumakta yarar var.
 
Rehberli turların yanı sıra çeşitli atölye çalışmaları, gösteriler ve farklı konser seçenekleri ile de bu hafta sonunuza çok hoş bir renk katacağına inandığım Patrimoine günlerinde keyifle vakit geçireceğinizi umuyorum.
 
Anlık gelişmeleri ve duyuruları kaçırmamak için Facebook ve Twitter‘da da takipte olmanızı şiddetle öneririm.
 
Keyifli geziler, keyifli keşifler…
Yazar

Yorum Yazın