Bu hafta sonu Paris’te olağanüstü iki gün yaşanacak. Journées du Patrimoine (Kültürel Miras Günleri) etkinlikleri kapsamında sayısız devlet kurumu, saray, müze, özel yapılar ziyaretçilere kapılarını ücretsiz olarak açacak; başka zaman gezme fırsatı bulamayacağınız yerleri bu iki gün içinde gezip görme şansı yakalayabileceksiniz.

Bu etkinlik aslında her yıl Avrupa’da ve tüm Fransa’da eşzamanlı olarak gerçekleştiriliyor ve sayısız mekan halka kapılarını açıyor. Çerçeveyi daraltmak ve konuya odaklanmak adına ben haliyle sadece Paris ve civarındaki etkinlikler konusunda size kısa bir bilgi vererek konudan haberdar olmanızı sağlamak, daha sonra nerelerin ziyarete açılacağına dair linki paylaşarak yüzlerce seçenek arasında karar vermekte güçlük çekmenize neden olmak istiyorum 🙂

Sırf bu hafta sonuna özel, birbirinden güzel o kadar çok yer ziyarete açık olacak ki, hem aynı anda birkaç yerde birden olamayacağınız için hem de gittiğiniz pek çok yerde uzun kuyruklarla karşılaşma riskiyle karşı karşıya kalacağınız için seçim yaparken epey zorlanacağınızı düşünüyorum.

Hôtel de Ville de Paris

Paris’te bu etkinliğe dördüncü kez tanıklık ediyorum ama ilk yıl hastalıktan, ikinci yıl da Fransa dışında tatilde olduğumdan Patrimoine (patrimuan ya da patğimuan) günlerini kaçırmıştım; geçen yılsa ilk kez bu etkinlikten yararlanma şansım oldu: İnanılmazdı!

Geçen yıl bu zamanlar Kültürel Miras Günleri kapsamında bir gün Paris Belediye Binası – Hôtel de Ville‘i, bir gün de Fransız Senato Binası – Palais du Luxembourg‘u gezmiştim. Normal zamanlarda ziyaretçi kabul etmeyen bu mekanları böylesi özel günlerde gezmiş olmak gerçekten bir ayrıcalıktı. O yüzden bu tarihlerde siz de Paris’teyseniz, işte size 19 ve 20 Eylül tarihlerine özel görebileceğiniz yerlerin listesi... Journées du Patrimoine hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız da Fransa Kültür Bakanlığının hazırladığı bu linkteki resmi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Hôtel de Ville‘den Bibliothéque Nationale de France – Fransa Ulusal Kütüphanesi Richelieu Binası‘na, Palais Royal‘den Musée Picasso‘ya, Panthéon‘dan Assemblée Nationale‘e, Ecole Militaire’den Fransız Ulusal Tıp Akademisi‘ne, Cité Internationale Universitaire de Paris‘den Grand Palais‘ye say say bitiremeyeceğim pek çok yapı, kurum, kuruluş, müze, okul, kilise ve birbirinden değişik mekanlar sırf bu hafta sonuna özel olarak ziyaretçi kabul ediyorlar ve bazılarında rehberli tur hizmeti düzenleniyor.

Ayrıca Paris civarında pek çok şato, park, bahçe, kamu kuruluşları ve birbirinden ilginç yapıyı da bu etkinlik kapsamında görme şansı yakalayabilirsiniz.

Fransız Senato Binası Kütüphanesi

Gideceğiniz yeri seçerken rezervasyon yaptırma zorunluluğu olup olmadığına da dikkat etmenizi öneririm. Çoğu yer için rezervasyona gerek yok ama gitmeden önce detayları iyi okumakta yarar var.

Rehberli turların yanı sıra çeşitli atölye çalışmaları, gösteriler ve farklı konser seçenekleri ile de bu hafta sonunuza çok hoş bir renk katacağına inandığım Patrimoine günlerinde keyifle vakit geçireceğinizi umuyorum

Anlık gelişmeleri ve duyuruları kaçırmamak için Facebook ve Twitter‘da da takipte olmanızı şiddetle öneririm.

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.