Paris’teki en özel günlerden biri olan Journées du Patrimoine (Kültürel Miras Günleri) etkinlikleri, kesinlikle kaçırılmaması gereken çok özel bir hafta sonu. Her yılın Eylül ortasında gerçekleştirilen bu etkinlik kapsamında, normal zamanlarda gezip görme şansınız olmayan sayısız devlet kurumu, saray, müze ve pek çok anıtsal yapı, kapılarını ziyaretçilere ücretsiz olarak açıyor; başka zaman gezme fırsatı bulamayacağınız yerleri bu iki gün içinde gezip görme şansı yakalayabiliyorsunuz.

Bu etkinlik aslında her yıl Avrupa’da ve tüm Fransa’da eşzamanlı olarak gerçekleştiriliyor ve sayısız mekan halka kapılarını açıyor. Çerçeveyi daraltmak ve konuya odaklanmak adına ben haliyle sadece Paris ve civarındaki etkinlikler konusunda size kısa bir bilgi vererek konudan haberdar olmanızı sağlamak, daha sonra nerelerin ziyarete açılacağına dair linki paylaşarak yüzlerce seçenek arasında karar verme konusunda kafanızı önce karıştırmak, sonra da birkaç öneri ile karar vermenizi kolaylaştırmak istiyorum 🙂
 
Paris’te, sırf bu hafta sonuna özel, birbirinden güzel o kadar çok yer ziyarete açık olacak ki, hem aynı anda birkaç yerde birden olamayacağınız için hem de gittiğiniz pek çok yerde uzun kuyruklarla karşılaşma riskiyle karşı karşıya kalacağınız için seçim yaparken epey zorlanacağınızı düşünüyorum.
 
Paris’te bu çok sevdiğim etkinliğe beşinci kez tanıklık ediyorum ama ilk yıl hastalıktan, ikinci yıl da Fransa dışında tatilde olduğumdan Patrimoine (patrimuan ya da patğimuan) günlerini kaçırmıştım. O nedenle ilk kez 2014 Eylül’ünde bu etkinlikten yararlanma şansım oldu: İnanılmazdı!

blank
Sorbonne Üniversitesi – La Sorbonne
Journées du Patrimoine – Kültürel Miras Günleri (17-18 Eylül 2016)

O sene Kültürel Miras Günleri kapsamında bir gün Paris Belediye Binası – Hôtel de Ville‘i, bir gün de Fransız Senato Binası – Palais du Luxembourg‘u gezmiştim. Normal zamanlarda ziyaretçi kabul etmeyen bu mekanları böylesi özel günlerde gezmiş olmak gerçekten bir ayrıcalıktı.

2015’te ise performansımı biraz daha yükselterek birkaç yere birden gittim ki hepsi bir birbirinden muhteşemdi. Sorbon Üniversitesi, Fransa Ulusal Kütüphanesi Richelieu Binası, Sainte Geneviève Kütüphanesi, Fransız Ulusal Tıp Akademisi ve Fransa Ulusal Meclisi‘ni iki gün içinde ziyaret etme şansı yakaladım ki inanılmazdı. Hepsini ayrı ayrı tavsiye ederim.

O yüzden 17-18 Eylül 2016 tarihlerde siz de Paris’teyseniz, işte size 19 ve 20 Eylül tarihlerine özel görebileceğiniz yerlerin listesi... Bu liste Paris’in bağlı olduğu Île-de-France’taki tüm etkinlikler hakkında bilgi veriyor. Paris’teki etkinlikler için 3. sayfadan 12. sayfaya kadar olan bölüme bakabilirsiniz. Journées du Patrimoine hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız da bu linkteki resmi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 
Hôtel de Ville‘den Bibliothéque Nationale de France – Fransa Ulusal Kütüphanesi Richelieu Binası‘na, Palais Royal‘den Musée Picasso‘ya, Panthéon‘dan Assemblée Nationale‘e, Ecole Militaire’den Fransız Ulusal Tıp Akademisi‘ne, Cité Internationale Universitaire de Paris‘den Grand Palais‘ye, Conciergerie‘den Sainte Chapelle‘e say say bitiremeyeceğim pek çok yapı, kurum, kuruluş, müze, okul, kilise ve birbirinden değişik mekanlar sırf bu hafta sonuna özel olarak ziyaretçi kabul ediyorlar ve bazılarında rehberli tur hizmeti düzenleniyor.

blank
Fransa Ulusal Meclisi Kütüphanesi
Journées du Patrimoine – Kültürel Miras Günleri (17-18 Eylül 2016)

Ayrıca Paris civarında pek çok şato, park, bahçe, kamu kuruluşları ve birbirinden ilginç yapıyı da bu etkinlik kapsamında görme şansı yakalayabilirsiniz.

Gideceğiniz yeri seçerken rezervasyon yaptırma zorunluluğu olup olmadığına da dikkat etmenizi öneririm. Çoğu yer için rezervasyona gerek yok ama gitmeden önce detayları iyi okumakta yarar var. Bir de listedeki her yerin hem Cumartesi hem Pazar gezilebileceğine dair bir kesinlik yok; evet çoğu her iki gün de açık ama kimileri sadece Cumartesi, kimileri sadece Pazar günleri geziliyor, saatleri de farklı farklı olabiliyor. Sürprizle karşılaşmamak için Fransa Kültür Bakanlığının yayınladığı listeyi iyi incelemenizi öneririm.
 

Rehberli turların yanı sıra çeşitli atölye çalışmaları, gösteriler ve farklı konser seçenekleri ile de bu hafta sonunuza çok hoş bir renk katacağına inandığım Patrimoine günlerinde keyifle vakit geçireceğinizi umuyorum.

Bu tarih aralığında Paris’te olamayacaksanız bile gezinizi, bir sonraki Patrimoine Günleri etkinliğine göre ayarlamanız da ayrı bir hoşluk olur. İnanın bana kaçırılmaz bir fırsat.

 
Keyifli geziler, keyifli keşifler…
blank
Author

7 Comments

 1. blank

  Ahmet bey merhaba. Hafta sonu pariste olacağız inşallah. Bu etkinlik kapsamınsa bahsettiğiniz yerlerde ziyaretler ücretsiz mi?

  Bir de hava sıcaklığı 20 derece civarı seyrediyor sanırım. Fazla kalın şeyler giymek istemiyorum. Gömlek yeterli olur mu? Üste ceket almam mı gerekir?

  • blank

   Merhaba Tunç Bey,

   Yazıda bahsettiğim, tanıtım yazılarını hazırladığım tüm yerler Patrimoine Günleri kapsamında ücretsiz olarak gezilebiliyor, tek dikkat etmeniz gereken şey, linkteki etkinlik listesinden gideceğiniz yerin Cumartesi mi Pazar mı yoksa her iki gün boyunca mı ziyarete açık olduğuna bakmak ve ziyaret saatlerinden emin olmak. Onun dışında linkteki listede ücretli yerler olduğundan da bahsediliyor ama ben Paris için ücretli gezilen bir yere rastlamadım. Yine de işi sağlama almak için %99'u ücretsiz gezilecek diyelim 🙂

   Kıyafet konusunda ne desem yalan olur. Daha dün şortla dolaşıyordum, bugün yağmurlukla dolaşıyoruz. Hava henüz çok soğumadı ama hafta sonuna ne olur cidden bilmiyorum. Sabahı akşamına uymayan bir şehir için hafta sonu için tahminde bulunmak çok güç, ancak Cumartesi sabah söyleyebilirim 🙂

   Ceket değil ama ince bir mont almanızda yarar var, akşamları da serin olabilir. Umarım yalancı çıkmam 🙂

   İyi tatiller…

 2. blank

  Merhaba Ahmet bey,
  Blogunuzu yeni keşfettim ve çok beğendim. 1 küçük sorum var 🙂 Yakın zamanda Paris'e geleceğiz, sanırım 2 tane Primark mağazası açılmış son zamanlarda. Gittiniz mi ve hangisini önerirsiniz, büyüklük ve şehire yakınlık olarak ? Birde nasıl gideriz (hangi metro hattı), gitmeye görmeye değer mi? yardımcı olursanız çok sevinirim, teşekkürler 🙂

  • blank

   Merhabalar,
   Öncelikle çok teşekkürler.
   Primark'lardan Paris çevresinde üç tane var. Ben QWARTZ AVM'dekine gitmiştim ama aslında bu AVM'yi keşfe gittiğimde orada bir Primark olduğunu öğrenmiştim, yoksa benim gitmeyi çok sevdiğim bir mağaza değildir. Paris çevresindekilerin de müşteri kitlesi çok iyi olmuyor pek. Çünkü Londra gibi Madrid gibi şehir merkezinde değil, tüketicisi de ona göre oluyor. Londra'daki ve Madrid'deki Primark'lara yolumuzun üzerindeyken uğramışlığım var, yerleri iyidir çünkü ama Paris'tekiler biraz uzak. QWARTZ'taki en yakını ama toplu taşıma ile gitmek biraz zahmetli. Biz arabayla gitmiştik. O yüzden ben size Créteil'dekini öneririm. 8 Numaralı metroya binip Créteil-Préfecture istasyonunda inerseniz doğrudan AVM'nin oraya ulaşırsınız. Bence en kolayı bu ama gidip gitmemek size kalmış. Ben olsam güzelim Paris gezimi şehrin biraz dışında bir mağazada geçirmezdim ama sizin için önemliyse neden olmasın, elbette ki gidip mutlu olabilirsiniz. Bu arada Primark'la ilgili bir yazı yazmam gerektiğini hatırlattığınız için teşekkür ederim, notumu alıyorum hemen 🙂
   İyi tatiller şimdiden.

  • blank

   Evet bende Londra'dakiler gibi olduğunu düşündüğümden gideyim dedim, ordakiler çok güzel ürün/fiyat olarak. Teşekkür ederim açıklayıcı cevabınız için, paris'e 4. Gelişim olacak o sebeple creteil dekine uğrarım inş:)

 3. blank

  Merhaba Ahmet Bey, dün tesadüfen sayfanız sayesinde bu etkinliklerden haberdar olduk. Ulusal mecliste güzel bir deneyim yaşadık. Ardından Palais Royal'de biraz fazla sıra beklesek de çok güzel vakit geçirdik, Cumhurbaşkanı Hollande tokalaşıp iyi ziyaretler dileklerinde bulundu. Ardından Sorbonne'a gittik ve her adımında rektör eşliğinde gezme fırsatımız oldu üniversiteyi. O da oldukça ilgiliydi. Velhasıl sayenizde çok keyifli bir gün geçirdik. Çok teşekkür ederiz 🙂

  • blank

   Merhabalar,
   Böylesi güzel yorumları okumak, Paris'i gezmeye gelen insanların tatillerine farklı bir tat kattığımı öğrenmek beni o kadar mutlu ediyor ki bilemezsiniz. Emeklerimin boşa gitmediğini, birilerinin işine yaradığını görmekse ayrı bir keyif…
   O nedenle bu güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim. Sizin adınıza çok sevindim…
   Mutlu günler…

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.