(Son Güncelleme: 15.07.2019) Bu yazıda sizlere bahsetmek istediğim yer, park olmayı biraz aşmış, başlıbaşına bir botanik bahçesi olarak Parislilerin keyfile gezmesini, hayattan biraz daha tat almasını sağlamak için düzenlenmiş nefis bir yer: Jardin des Plantes (jarden de plant ya da jağden de plant).

Jardin des Plantes

Herkes Tuileries Bahçesi‘ni ya da Lüksemburg Bahçesi‘ni bilir ama Jardin des Plantes, son derece büyük ve güzel bir park olmasına rağmen Paris’i kıyı-köşe keşfetmeyi sevenlerin ilgi duyabileceği, gezip dolaştıkça da çok seveceği bir park.

Jardin des Plantes

Burası bitki çeşitliliğini tanıtmak ve tabi ki keyifle vakit geçirmek için yüzyıllardır Parislilerin hizmetinde. Öyle ki bu bahçe ilk olarak 1626’da “Jardin du Roi / Kral Bahçesi” olarak kurulmuş, 1635’te halka açık bir park haline dönüştürülmüş; varın gersini siz düşünün…

Jardin des Plantes

Jardin des Plantes sadece boş vakitlerinizi geçirebileceğiniz 23 hektarlık “sıradan” bir yeşil alan değil, aynı zamanda birbirinden farklı müzelerin, küçük bir hayvanat bahçesinin, mütevazı bir labirentin ve kış bahçelerinin de bulunduğu büyük bir kompleks aslında.

Jardin des Plantes

Adını “Bitkiler Bahçesi” olarak çevirebileceğimiz bu yer 5. arrondissement‘da Gare de Lyon‘un karşı kıyısında, Gare d’Austerlitz ile Paris Büyük Camisi arasında bulunuyor. Seine Nehri kıyısındaki kapısından girdiğinizde karşınıza uzun ve çiçeklerle bezeli şahane bir yol çıkıyor ve bu yoldan karşıdaki binaya doğru yürümeye başladığınızda ağaçlara kuşlara mı yoksa birbirinden güzel çiçeklere mi bakacağınızı şaşırıveriyorsunuz.

Jardin des Plantes

Park boyunca ağaçların ardında birbirinden güzel üç büyük bina göreceksiniz. Bunlardan ilki kısaca Fosiller Galerisi diyebileceğimiz Galerie d’Anatomie Comparée et Paléontologie, ikincisi Botanik Galerisi diyebileceğimiz Galerie de Botanique ve üçüncüsü ise Jeoloji Galerisi diyebileceğimiz Galerie de Géologie et Minéralogie müzeleri. Tam karşınızda gördüğünüz büyük yapı ise Grande Galerie de l’Evolution yani Evrim Galerisi ki bunların her biri gezilebiliyor (ücretli) ve her biri ayrı ayrı bir yazı konusu olmayı hak ediyor.

Jardin des Plantes

Parka girişte sağ tarafınızda bulunan bölge ise hayvanat bahçesi. Ortadaki alan ise hem park, hem de birbirinden ilginç bitki türlerini yakından tanıyabilmeniz için düzenlenmiş bir bölüm. Bu nedenle parka girdikten sonra hangi taraftan ilerleyeceğiniz konusunda biraz tereddütte kalabiliyorsunuz. İnsan hiçbir şeyi kaçırmamak istiyor.

Jardin des Plantes

Parkın orta bölümü de yan taraflar gibi yemyeşil ama ağaçsız olduğu için, özellikle güneşli günlerde biraz yorucu olabiliyor. Eğer güneşli bir Paris gününde burayı geziyorsanız, insan ister istemez sağ ve sol taraftaki ağaçlıklı yollardan yürümeyi tercih edebiliyor.

Jardin des Plantes

Park boyunca koşanlar, elele yürüyenler, banklarda oturup kitap okuyanlar, izin verilen alanlarda sereserpe uzananlar, sevenler sevişenler, başka bir boyuta geçip yoga yapanalar; her biri size farklı bir Paris manzarasından kesitler sunuyor. Evrim Galerisi’nden geriye doğru dönerseniz artık sol tarafınızda kalacak olan çelik konstrüksiyonlu iki yapı yine ücretli gezilebilecek seralar. Onların arkasında da bahçe ilerledikçe ilerliyor; neredeyse bir bu kadar daha var diyebiliriz, yani gönül ferahlığı ile kaybolabilirsiniz 🙂

Jardin des Plantes

Karşınıza pek çok hoş yapı, birbirinden değişik bahçeler, ağaç, bitki ve çiçek türleri çıkacak bu bölümü dolaşırken. Hatta parkın batı kanadında minik bir tepe, tepenin başında da döne döne yukarı çıkan bir labirent bulunuyor. Labirentin ortasında da minik bir kule çocukça bir sevinçle keşfedilmeyi bekliyor. Sonra yine döne döne aşağı inip parkın içinde kaybolmaya devam ediyorsunuz.

Jardin des Plantes

Başlıbaşına ayrı bir dünya olan Jardin des Plantes’a gitmek için 5 ya da 10 numaralı metro hatlarının “Gare d’Austerlitz” istasyonunda inmeniz yeterli. Bir başka seçenek de RER-A ve RER-D ya da 1 veya 14 numaralı metro hatları ile Gare de Lyon‘a gelip buradan yürüyerek nehrin karşısına geçmek olabilir.

Jardin des Plantes

Burada epey keyifli vakit geçirip parkın arka tarafından çıktıktan sonra, örneğin Paris Büyük Camisi, görülmeye değer yerlerden biri bence; hele cami bahçesindeki çay bahçesinde bir nane çayı içmeden dünyada olmaz 🙂 Buradan da yukarıya doğru çıkarak Rue Mouffetard‘a gidebilirsiniz. Onun yukarısı da Panthéon ve sonrası da Lüksemburg Bahçesi zaten. Bir de yakın civarda enteresan bir köşe olan Lutèce Arenası var, orayı da ihmal etmeyin derim. Yol üstünde Place Monge‘da, eczanede satılan kişisel bakım ve güzellik ürünlerini uygun fiyata, üstelik Pariste.Net’e özel indirim fırsatıyla bulabileceğiniz Parapharmacie Monge da var 😉

Jardin des Plantes’ın resmi web sitesine ulaşmak, güncel bilet fiyatları ve dönemsel sergileri öğrenmek için bu linki tıklamanız yeterli. Bu güzelliği bizzat yaşamak içinse kalkıp gelmeniz gerekiyor haliyle. Hadi ne duruyorsunuz o zaman, atın kendinizi dışarıya…

Çünkü hayat beklemez…

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

Adres: 75005 Paris

Paris Şehir Merkezindeki Diğer Önemli Parklar:
– Jardin des Tuileries
– Jardin du Luxembourg
– Parc Monceau
– Parc Montsouris
– Parc des Buttes-Chaumont
– Parc de Bercy
– Parc de la Villette
– Parc André-Citroën
– Parc de Belleville
– Square Louise-Michel – Montmartre
– La Petite Ceinture
– La Coulée Verte – Promenade Plantée
– Parc Georges-Brassens
– Parc Rives de Seine
– Jardín du Trocadéro
– Champ de Mars

Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.