Blogumu takip edenler çok iyi bilirler ki Paris’te önemli pek çok müze her ayın ilk Pazar günü ücretsiz olarak gezilebiliyor. Ancak bu kural, adı geçen her müzenin her ayın ilk Pazar günü ücretsiz olduğu anlamına gelmiyor. O yüzden, bugün Haziran ayının ilk Pazar günü olması nedeniyle, hangi müzelerin ücretsiz olarak gezilebileceğine dair hem bir hatırlatma yazısı yazmak, hem de sadece bugüne özel gezebileceğiniz çok özel iki mekandan bahsetmek istedim.

Aşağıda listesini bulabileceğiniz müzelerde tüm kalıcı ve geçici sergiler bugün ücretsiz gezilebiliyor. Gittiğiniz bir müzede kalıcı sergi yanında geçici serginin bulunduğu salona girmek istediğinizde girişteki görevlinin elinize bilet tutuşturmasına şaşırmayın, çünkü o biletin üstünde “gratuit” yani “ücretsiz” yazıyor. Tahmin edeceğiniz gibi o gün sergiyi kaç kişinin gezdiğinin istatistiğini tutmaya çalışıyorlar. Aynı şeyi bazı müzelerin kalıcı sergileri için de yapıyorlar; özetle içiniz rahat olsun, müze görevlisinin elinize tutuşturacağı ücretsiz bileti alın ve keyifle gezinize başlayın.

Bugün Paris’te ücretsiz olarak gezebileceğiniz müzeler:

 
– Écouen Şatosu ve Rönesans Müzesi – Château d’Écouen (Écouen’da)
Maison d’Auguste Rodin (Meudon’da)
Ayrıca sadece bugüne özel olarak Champs-Élysées’deki Başkanlık Sarayı Palais de l’Élysée bahçesi ile 7. arrondissement‘daki Başbakanlık Konutu bahçesi ziyaretçilere açılıyor.
Paris’te diğer ayların ilk pazar günü ücretsiz olan müzelerin listesi ile ilgili ayrıntılı bilgi için bu linkteki yazıyı okuyabilirsiniz.
Keyifli geziler, keyifli keşifler.
blank
Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.