(Son Güncelleme: 12.01.2018) Sanıyorum ünlü balmumu heykel müzesi Madam Tussaud’yu herkes bilir. Peki yaGrevin Müzesi – Musée Grévin‘i biliyor muydunuz? Ben, şahsen, Paris’e onca gelip gitmişliğim olmasına rağmen, hatta bu müzenin varlığından da haberdar olmama rağmen, buranın bir balmumu müzesi olduğunu çok geç öğrendim.

Ne zaman Grands Boulevards‘a gelsem kapısının önünden geçer, hatta bir parçası olan Jouffroy Pasajı‘na girer, o cephesinde, perde aralığından bakan korkuncumsu komik heykele bakıp buranın bir korku parkı filan olduğunu düşünürdüm, değilmiş 🙂

Grevin Müzesi – Musée Grévin

Burası, bildiğiniz anlı şanlı bir balmumu heykel müzesi… Üstelik 1882‘den beri varlığını sürdürüyor. Arthur Meyer tarafından kurulan müze ismini ilk balmumu heykelleri yapan ünlü sanatçı Alfred Grévin‘den alıyor.

Grevin Müzesi – Musée Grévin’de Albert Einstein, Alfred Hitchcock, Angela Merkel, Auguste Renoir, Auguste Rodin, Barack Obama, Charlie Chaplin, Elvis Presley, Lady Gaga, Madonna, Gandhi, Marilyn Monroe, Michael Jackson, Napoléon Bonaparte, Pablo Picasso, Pénelope Cruze, Phil Collins, Ray Charles, Salvador Dali başta olmak üzere 300 civarında ünlü ismin balmumu heykeline ev sahipliği yapıyor.

Grevin Müzesi – Musée Grévin

Göreceğiniz balmumu heykeller kadar binanın kendisinin de ilginizi çekeceğini sanıyorum. Dışarıdan pek bir şey anlaşılmıyor ama içeri girdiğinizde ne kadar güzel bir yeri gezdiğinizi o zaman fark ediyorsunuz.

Paris metrosunun 8 ya da 9 numaralı hatlarından birine binip, Grands Boulevards istasyonunda inerek ulaşabileceğiniz müzenin girişinde kimi zaman uzun kuyruklar olabiliyor; şanslıysanız hiç sıra beklemeden içeri girebiliyorsunuz. Ayrıca biletinizi internetten alırsanız, o zaman da biletsiz ziyaretçilerin giriş kuyruğuna girmek yerine hemen yandaki boş bölümden içeri girmeniz daha kolay oluyor.

Grevin Müzesi – Musée Grévin

Biletin internet fiyatı -tarih kısıtlaması olmaksızın- 16 yaş ve üzeri için 22,50€, 5-15 yaş aralığı için 17,50€… 0-5 yaş grubu içinse giriş ücretsiz. Eğer yine biletinizi internetten alır ve belirli bir tarih seçerseniz, biletiniz sadece o tarihte geçerli olmak üzere olursa o zaman 16 yaş ve üzeri herkes için 18,50€, 6-15 yaş arası için 14,10€ olacak. Güncel bilet fiyatlarını ve diğer detayları bu linkten öğrenebilirsiniz.

İtiraf etmem gerekirse ben buranın bu kadar güzel bir yer olduğunu bilmiyordum. Paris’e defalarca turist olarak geldiğim ve Mart 2012’den beri de burada yaşadığım halde hiç içeri girmek aklıma gelmemişti. Bu yazıyı da Mart 2014’te bana gelen sorulara yanıt vermek için hazırlamıştım ama nihayet bir vesileyle Mayıs 2016’da Musée Grevin’i gezme fırsatı yakalayınca yazıyı ve fotoğrafları güncellemek de kaçınılmaz oldu.

Grevin Müzesi – Musée Grévin

Öncelikle belirtmeliyim ki Grevin Müzesi‘ni çok beğendim. Bilet kontrolünden sonra içeri girip merdivenlere ulaştığınızda nasıl bir yere geldiğinizi yavaş yavaş anlıyorsunuz. Özellikle merdivenlerden yukarı çıkıp giriş için beklerken aynalı merdivenlerin dekorasyonuna hayran hayran bakıyorsunuz.

Grevin Müzesi – Musée Grévin

İçeri gruplar halinde alınıyorsunuz. İlk salon, aynalarla ışık oyunları yapılmış bir yer. Bu salona grup olarak alındıktan sonra kapılar kapanıyor ve bir ses ve ışık gösterisi başlıyor. Daha çok 19. yüzyıl dekorlarında Hint ve Uzakdoğu havası estiren kendi tarzında büyüleyici bir gösteri bu; bir çeşit rüya görüyor gibi oluyorsunuz.

Grevin Müzesi – Musée Grévin

Sonra kapılar açılıyor ve koridorlarda kendi kafanıza göre yürümeye başlıyorsunuz. Tabii gezi parkurunun belli bir rotası var ve hep bu rotada ilerliyorsunuz. İlk gördüğünüz balmumu heykeller çok etkileyici değil gibi geliyor ama yavaş yavaş havaya girmeye başlıyorsunuz.

Grevin Müzesi – Musée Grévin

İlk koridordan sonra karşınıza çıkan tiyatro salonu ise çok hoş. Burada sizi Fransa’nın ünlü sinema oyuncularının balmumu heykelleri karşılıyor. Benim için özel olan “La Vie est Belle – Hayat Güzeldir” filminin yönetmeni ve başrol oyuncusu Roberto Benigni‘nin heykelini üst balkonda görmek oldu.

Grevin Müzesi – Musée Grévin

Ayrıca çok sevdiğim ve sabahları uyanma alarmı olarak kurduğum muhteşem soprano Cecilia Bartoli‘nin balmumu heykelini görmek de hoş bir sürpriz oldu benim için. Yine bu salonda ünlü Fransız şarkıcı Charles Aznavour‘un balmumu heykeli de salonda koltukların arasında bulunuyor. Bir an orada gerçekten biri oturuyor sanıyorsunuz, bir bakıyorsunuz ki Charles Aznavour’muş 🙂

Grevin Müzesi – Musée Grévin

Bu salondan çıkıp koridorlarda ilerledikçe ünlü pop yıldızları çıkıyor karşınıza; Madonna ve Michael Jackson‘ın pek de asıllarına benzemediğini düşünüyorum ama yine de hoşlar. Paris Saint Germain’de oynayan ünlü futbolcu Zlatan Ibrahimoviç‘in balmumu heykeli de oldukça gerçekçi.

Grevin Müzesi – Musée Grévin

Daha sonra Fransız mutfağının ünlü şeflerinin balmumu heykelleri çıkıyor karşınıza. Ardından dünyadan ünlü politik isimlerle karşılaşıyorsunuz. Angela Merkel, François Hollande, Barrack Obama sizi ayakta karşılıyor; Kraliçe II. Elizabeth ise oturmuş öylece bekliyor 🙂

Grevin Müzesi – Musée Grévin

Sonra merdivenlerden aşağı inip gezinize devam ediyorsunuz; bu kez karşınıza Fransız tarihinden ünlü karakterler çıkıyor. Sonra bir ara kendinizi kaybedip -benim yaptığım gibi- Fransa Kralı I. François ile fotoğraf çektiriyorsunuz (bkz: Yazının başındaki fotoğraf).

Grevin Müzesi – Musée Grévin

Bir ara Fransız tarihinden sevimsiz birkaç kare ile karşılaşıyorsunuz; engizisyon mahkemeleri, Saint Barthelemy katliamı, IV. Henri‘nin öldürülüşü filan canınızı sıkıyor. Leonardo da Vinci’ye rastlamaksa hoşunuza gidiyor. Bir de Victor Hugo’nun ölümsüz eseri Notre Dame’ın Kamburu’ndan Esmeralda ile Quasimodo‘yu görmek de içinizde farklı bir duygu uyandırıyor.

Sonra karşınıza hediyelik eşya bölümü çıkıyor ve geziniz bittiği için üzülüyorsunuz ama size güzel bir haberim var; geziniz bitmiyor, bu mağazadan sonra sizi bekleyen birkaç güzel şey daha var… Hediyelik eşya mağazasından sonra moda bölümüne geçiyorsunuz.

Grevin Müzesi – Musée Grévin

Burası çok güzel bir salon, Fransız moda tarihinden ünlü karakterler burada ziyaretinizi bekliyor. Salonun tam ortasında iki yanda merdivenler bulunuyor. Bu merdivenlerden yukarı çıkmanızı ve salonun her iki tarafına yukarıdan bakmanızı öneriyorum. Ayrıca bu bölümde balmumu heykellerin nasıl yapıldığına dair birkaç sunum bulunuyor.

Grevin Müzesi – Musée Grévin

Tekrar aşağı inip gezinize devam ettiğinizde sizi George Clooney, Brad Pitt, Alfed Hitchcook ve Charlie Chaplin gibi ünlü isimlerle fotoğraf çektirme şansınız var. Bazıları cidden çok başarılı çalışmalar olmuş.

Grevin Müzesi – Musée Grévin

Ve böylece gezimiz bitiriyor ve çıkış kapısından çıktığında kendinizi Jouffroy Pasajı’nın içinde buluyorsunuz. Gezinin bundan sonraki kısmında Paris turunuza bu pasajla devam edebilir, buradan Verdeau Pasajı‘na geçebilir ya da karşıdaki Passage des Panoramas‘a uğrayabilirsiniz.

Grevin Müzesi – Musée Grévin

9. arrondissement‘da, Grands Boulevards‘da bulunan Musée Grévin’i görmeye gelmişken civarı da dolaşmanızı öneririm. Müzenin hemen sağ tarafında kendi kafesi bulunuyor. Grevin Müzesi’nin tam karşısında keyifle yemek yiyebileceğiniz Victoria Station var. Dilerseniz buraya kadar gelmişken müzeden çıkınca sağ tarafa doğru ilerleyebilir, biraz ileride sağda Paris Hard Rock Cafe‘yi de görebilirsiniz.

Grands Boulevards, zaten başlıbaşına bir yaşam ve çekim merkezi. Civarda gezmekten büyük keyif alacağınıza inanıyorum.

Keyifli geziler, keyifli keşifler ve iyi eğlenceler…

Adres: 10 Boulevard Montmartre, 75009 Paris

Yazar

6 Yorum

  1. Geçen sene gezdim Musee Grevin'i. Bazı Fransız sanatçıları tanımasam da, heykellerin büyük çoğunluğu çok başarılıydı. Daha sonra New York'da Madame Tussauds'u gezince aslında Grevin'in ne kadar başarılı olduğunu bir kez daha anladım. Çok güzel olmuş yazınız, elinize sağlık. Resimler ise şahane. 🙂

Yorum Yazın