(Son Güncelleme: 12.01.2018) En aklı başında bir kadının bile kendini kaybedip çılgınca alışveriş yapmak istediğinde ona hak verebileceğim tek yer herhalde Galeries Lafayette’tir…

Bizdeki YKM Boyner, daha doğrusu Londra’daki Harrods konseptinde olan, bildiğim kadarıyla dünyanın “department store” olarak hizmet vermeye başlamış ilk mağazası Lafayette, tahmin edileceği gibi Paris’in yerlilerinden çok turistlere hizmet veren bir alışveriş mabedine dönüşmüş. Yine de Fransız kadınların da buraya karşı boş olduklarını düşünmüyorum 🙂

Ama eğer bir turistseniz, burayı ziyaret etmek öncelikle alışverişten çok bir alışveriş müzesi geziyormuş hissi uyandırıyor insanda. Özellikle o meşhur çelik ve cam kubbeli ana salonun olduğu kadın bölümü Lafayette – Femme & Beauté mutlaka görülmesi gereken bir mekan.

Galeries Lafayette – Boulevard Haussmann

Elbette birbirinden değişik binlerce marka, binlerce ürün, gerekli gereksiz tonla arzu nesnesi bu alışveriş mabedinin bünyesinde barınıyor. Müşterilerin çoğunun zengin uzakdoğulular olduğu Lafayette’te Türk ziyaretçilerin de hatırı sayılır miktarda olduğunu belirtmek isterim. Benzer bir durum hemen yanıbaşındaki Printemps‘da da yaşanıyor haliyle.

Dediğim gibi burayı gezmek için alışveriş yapmak zorunda değilsiniz, binanın kendisi başlıbaşına bir cazibe merkezi. Zaten fiyatları ve özellikle de kalabalığı görünce pek de alışveriş yapasınız gelmeyecek 🙂

Paranız varsa ve insan gibi alışveriş yapmak istiyorsanız mücevher ve aksesuar için Opéra ile Jardin des Tuileries arasındaki Place Vendôme‘a gitmenizi, şık ve marka kıyafetlere tonla para ödemek istiyorsanız da Champs-Élysées‘yi dik kesen Avenue Montaigne‘deki ya da uzun ve keyifli alışveriş sokağı Rue Saint Honoré’deki mağazaları tercih etmenizi öneririm. Paris’teki en hesaplı parfüm ve kozmetik ürünlerini bulabileceğiniz yer ise bana göre Benlux‘tür.

Galeries Lafayette – Boulevard Haussmann

Yine de Lafayette’ten bir şeyler almak o kadar da kötü bir şey değildir aslında, bir turist olarak da hakkınızdır; zevkle yapabilirsiniz. Bir de hazır buraya gelmişken sakın en üst kattaki terasa çıkıp manzarayı seyretmeyi ihmal etmeyin derim. Terastaki kafeteryada oturup bir şeyler yiyip içebileceğiniz gibi, yanınızda getirdiğiniz sandviçle içeceği terastaki sandalyelere oturup yiyip içmek mümkün. Ah bir de üst katta, sayfanın başındaki resimde gördüğünüz manzaraya sahip bir Starbucks corner var ki, yer bulabilirseniz burada da oturup kahve içmenin keyfi bir başka…

Yeme-içmeden bahsederken, Parislilerin burada alışveriş yapmak için tercih edecekleri en cazip reyonun gıda katı Lafayette – Gourmet olduğunu söylemeliyim. Gıda reyonu daha önceden Lafayette’in erkek bölümünde yani yandaki binada bulunuyordu ama yakın zaman önce karşı tarafta, ev dekorasyon bölümü olan Lafayette – Maison‘un giriş ve alt katına taşındı.

Geniş bir şarap kavı ile birlikte binbir çeşit meze, tatlı, baharat, şu-bu, damak zevkinizi tatmin etmek için yapabileceğiniz mutfak alışverişinizde bulabileceğiniz her şey burada karşınıza çıkıyor. Hatta bar şeklinde düzenlenmiş yemek köşelerinde de taze taze ürünlerden sipariş verip yemeniz mümkün.

Galeries Lafayette – Boulevard Haussmann

Lafayette’in erkek bölümü Lafayette – Homme çeşit olarak zengin olsa da mimari olarak kadın bölümüne göre çok sönük; o yüzden alışveriş yapmayacaksanız, pek ziyaret etmeye değer olduğunu söyleyemeyeceğim. Ama tuvaletler bu bölümde, iç çamaşırlarının olduğu katta, yandaki kadın bölümü binasına bağlayan köprü geçitin hemen başında; belki oraya uğramanız gerekebilir?

Caddeden (Boulevard Haussmann) bakıldığı zaman sağ taraftaki bina kadın bölümü, sol taraftaki bina da erkek bölümü oluyor. Zaten onun da solunda Printemps başlıyor. Karşı tarafta da dediğim gibi ev dekorasyon ve yemek bölümünün bulunduğu bina var.

Özellikle Paris’te yılbaşı ve Noel zamanları Lafayette gerçekten cıvıl cıvıl bir yer oluyor; işte o zaman bu süslemeleri görmek için sık sık ziyaret ettiğimi söylemek isterim. O zamanki alışveriş zevki, tıpkı bizim bayram alışverişlerimiz gibi müthiş bir tüketim ama mutluluk enerjisini açığa çıkarıyor, havada çok garip bir akım hissediyorsunuz 🙂

Galeries Lafayette – Boulevard Haussmann

Aslında bakarsanız burası ilk açıldığı zamanlar Parisliler için uzak bir yermiş, sonra sonra popülerleşmiş 🙂 Lafayette’in konumunu tarif edecek olursak, aslında Opéra binasının tam arkasında. O yüzden yürüyerek ulaşmak çok kolay. Toplu taşıma içinse birçok seçenek var: En kolay yöntem 3 ya da 9 numaralı hatların “Chausée d’Antin-La Fayette” durağı. Direkt metro istasyonundan Lafayette’e giriş var. Ayrıca RER-A‘nın Auber istasyonundan da buraya ulaşmak mümkün. Buraya kadar gelmişken Printemps‘a da uğramayı ihmal etmeyin derim.

Ah bir de, Lafayette’in Paris içindeki bir diğer şubesi de Montparnasse‘da bulunuyor, sakın karıştırmayın, orası bu kadar keyifli değil, sıradan bir alışveriş mekanı. Ve Fransa’nın pek çok şehrinde Galeries Lafayette’in şubesi bulunuyor ama hiçbirinin görkemi Lafayette Boulevard Haussmann gibi değil.

Eskiden burası Pazar günleri kapalıydı ama artık haftanın her günü açık. Tüm detaylar ve güncel bilgiler için Galeries Lafayette’in resmi sitesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

Galeries Lafayette ve Printemps yanında BHV ve Le Bon Marché de Paris’te “çok katlı mağazacılık” tarzında alışveriş yapabileceğiniz önemli yerlerden. Tabii bir de Paris’in biraz dışındaki, herkesçe bilinen La Vallée Village var. Gerçi içlerinden en çok Le Bon Marché’yi severim ama siz dilediğinize ve tabii ki zevkinize en uygun olana ya da hepsine birden gidebilirsiniz…

Keyifli alışverişler…

 

 

Adres: 40 Boulevard Haussmann, 75009 Paris

İlgili Yazılar:

– Printemps
– Le Bon Marché
– BHV
Yazar

Yorum Yazın