(Son Güncelleme: 15.07.2019) Bu yazıda Paris’in güney tarafında kalan, 14. arrondissement‘daki önemli bir bölgesinde, Denfert-Rochereau’dayız. Buranın öneminin iki nedeni var: İlk neden, Orly Havaalanı‘na gitmek için en uygun seçeneklerden biri olan OrlyBus‘ün buradan kalkması, ikinci nedense Catacombes‘un burada olması…

Denfert-Rochereau (danfer roşro ya da danfeğ ğoşğo) adını Prusyalılara karşı 1870’te Belfort’ta büyük bir mücadele vermiş olan Albay Pierre Philippe Denfert-Rochereau’dan alıyor.

Burası Paris’in gayet keyifli bir köşesi olmasına rağmen benim çok sık gittiğim bir konumda değil, genelde Orly‘ye gideceğim zaman OrlyBus‘ü tercih edeceksem yolum Denfert-Rochereau’ya düşüyor. Çünkü buradan havaalanına ulaşmak oldukça kolay.

Denfert-Rochereau OrlyBus Durağı

Denfert-Rochereau, yedi ayrı yönden büyük bulvarların kesiştiği büyük bir meydan olması açısından merkezi bir konumda. Meydanın tam ortasında bulunan dev aslan heykeli de yine Belfort’taki savaşa ithafen yapılmış ve “Lion de Belfort / Belfort Aslanı” adıyla anılıyor.

Meydan oldukça geniş, klasik Fransız mimarisinin en güzel örneklerinden oluşan, birbirinden güzel yapılarla çevrili. Hangi yöne gitseniz, hem yol üstünde hem de yolun sonunda karşınıza ilgi çekici bir şeyler çıkacaktır.

Tabii Paris’e ilk kez geliyorsanız bu civarda dolaşmanız öncelikleriniz arasında yer almamalı; bildiğiniz gibi Paris’te yapacak onca şey varken “Paris sokaklarında avare” bir şekilde dolaşmak için önceliğiniz bu bölgede olmamalı ama yine de oteliniz yakınlardaysa elbette ki yürüyerek yakın çevrenizi keşfe çıkmanız açısından güzel olabilir.

Denfert-Rochereau Catacombes Girişi

Meydanın ortasında Paris’in meşhur yeraltı mezarlığı Catacombes de Paris var. Pazartesi hariç buradan ne zaman geçseniz meydanı çepeçevre dönen uzun bir kuyruk görürsünüz. Burası Paris’te mutlaka gezilip görülmesi gereken son derece ilginç bir yer ama ne yazık ki o sıraya sabredip, saatlerce sıra bekleyip içeri girmek herkese nasip olmuyor. Çok şükür ben en son denememde burayı gezmeyi başardım ve gördüklerimi Paris’te Yeraltı Mezarları – Catacombes de Paris yazımda paylaştım; darısı sizin de başınıza…

Eğer Paris’e Orly Havaalanı üzerinden geldiyseniz, şehre inmek için OrlyBus‘ü tercih etmişseniz, havaalanından kalkan otobüsün son durağı burası oluyor. Yani gerçek Paris’le ilk burada karşılaşıyorsunuz.

Dilerseniz meydandaki otobüslerden istediğiniz yere gidebilirsiniz ama otelinize gitmek için en hızlı çözüm elbette RER ya da metro olacaktır. RER için hemen gar binasına girerek, biletinizi girişteki otomatlardan ya da gişeden alıp turnikelerden geçip aşağıya inebilirsiniz.  Buradan geçen RER-B şehri kuzey-güney yönünde kesen önemli bir hat. Kuzeye giden iki hattan biri Charles de Gaulle Havaalanı‘na ulaşıyor. Güneyde de iki ayrı yöne gittiği için RER‘i tercih ettiğinizde treninizin nerelerden geçtiğine dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer şehir merkezinde bir yere gidiyorsanız o yöne giden herhangi bir trene binmeniz yeterli çünkü RER güzergahı sadece şehir dışına çıktıktan sonra ikiye ayrılıyor.

Denfert-Rochereau RER ve Metro İstasyonu Girişi

Metro ile devam edecekseniz iki seçeneğiniz var: 4 ve 6 numaralı hatlar Denfert-Rochereau’dan geçiyor. 6 numaralı hattın 1906’dan beri buradan geçtiğini söylersem içiniz şöyle bir cız eder sanıyorum; insanlar bu metroları inşa ederken biz nelerle uğraşıyormuşuz diye düşünerek…

Her neyse, metroya gar binasından geçiş var ama dilerseniz meydanın ortasından ya da diğer köşelerinden girmeniz de mümkün. 6 numaralı hat benim en sevdiğim metrolardan biridir, çoğunlukla yer üstünden gider ve çevreyi görme şansınız olur. Bir ucu Zafer Takı‘nın oraya, yani Etoile’e, diğer ucu da Nation‘a gider. Seine Nehri‘ni Pont de Bir Hakeim Köprüsü üzerinden geçerkenki Eyfel Kulesi manzarası görülmeye değerdir. Vagonları da oldukça eski, o yüzden bu hatta kendimi gerçekten Paris’te hissediyorum.

Denfert-Rochereau’dan 4 numaralı metroya binecekseniz büyük ihtimalle kuzey tarafına doğru devam edeceksiniz. Bu hat üzerinde Türk Mahallesi‘nin bulunduğu Strasbourg-Saint Dennis istasyonundan sonra hem ortam hem de yolcular değişmeye başlar; o yüzden Paris’te otel seçerken bu hattın daha fazla kuzeyine çıkmamanızı öneririm.

Denfert-Rochereau RER-B İstasyonu

Aç acına OrlyBus‘ten indiniz ilk bakışta gözünüze bir restoran ilişmez ama bu civarda pek çok yemek seçeneği mevcuttur. RER istasyonunun hemen yanında bir tane Café Oz vardır, Avusturalya mutfağı sunar. Şansınıza servis saatlerine denk gelirseniz keyifle karnınızı doyurabilirsiniz. Bir de sırtınızı gara verdiğinizde ileride sol tarafta Indiana Restaurant bulunuyor, Amerikan mutfağı, orası da keyifli bir yerdir. Tabii sayısız irili ufaklı pek çok yeme içme mekanı da onun civarında karşınıza çıkacaktır.

Denfert-Rochereau’nun bir diğer özelliği de Montparnasse Mezarlığı‘na çok yakın olması. Mezarlığın bir ucu meydana kadar uzanır. Orası da gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerden ama tek bir mezarlık gezme şansınız olacaksa elbette ki Père Lachaise‘e öncelik vermenizi öneririm.

Denfert-Rochereau 1.zone’da yer aldığı için eğer buradan sonra şehir merkezindeki herhangi bir noktaya gidecekseniz normal bilet ile RER‘e, metroya ya da otobüse binebilirsiniz. RER ile şehir dışına çıkacaksanız da o zaman gideceğiniz yere göre bilet almanız gerekiyor. Bu konudaki detayları biletler ve ulaşım kartları yazısında okuyabilirsiniz.

Paris’te yapacak o kadar çok şey var ki, iyice bir sıraya koymak gerek belki de gelmeden önce. Bunun için Bir Hafta Paris ve Üç Gece – Dört Gün Paris yazılarıma da bir göz atmanızı öneririm.

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

 

 

Adres: 75014 Paris

Author

2 Comments

  1. Bu meydanda aklıma hep orly otobüsü, indiana cafe geliyor. Yazınız çok başarılı bilgilendirici

    • Ahmet Ore Reply

      Bana da bu meydan OrlyBus’ü hatırlatır 😉

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.