(Son Güncelleme: 07.04.2020) Çok uzun zamandır Pariste.Net’te yeni yazı yazmaya vakit bulamıyor, önceliğimi daha çok Pariste.Net’teki 535 yazının düzenli olarak güncellenmesine, sosyal medya paylaşımına ve çok yoğun bir şekilde gelen e-posta, mesaj ve sorulara yanıt vermeye ayırıyordum. Çin’de başlayıp kısa sürede dünyaya yayılan ve yakın zaman önce Fransa’ya da yayılan COVID-19 Coronavirus salgını nedeniyle güncel gelişmelerden sizi haberdar etmek için bu yazıyı yayınlama gereği duydum. Ayrıca yazının içinde Paris sokaklarından son durum videoları ile yazının sonunda, Türk televizyonlarında katıldığım birkaç canlı yayın bağlantısından görüntüler izleyebileceksiniz.

Yakın zaman önce Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Başbakan Edouard Philippe, COVID-19 Coronavirus salgınını durdurmaya yönelik tedbir kararlarını açıkladı, bunun sonucunda tüm okullar ve üniversiteler tatil edildi, imkanı olanların evlerinden çalışması istendi, market, eczane, banka gibi yaşamsal önemi olan yerler dışında kafeler, restoranlar, sinemalar, mağazalar dahil tüm mekanların ikinci bir duyuruya kadar kapatıldı. Bu çerçevede Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Disneyland gibi pek çok tarihi ve turistik mekan da kapandı…

Ancak bu tedbirler salgının yayılmasını engellemeye yetmedi ve en son 16 Mart 2020 akşamı yapılan bir açıklamayla aşağıdaki kararlar alındı:

 • 17 Mart 2020 öğlen 12:00’den itibaren, en az 15 gün sürecek olan sokağa çıkma yasağı, daha doğrusu bir tür sokağa çıkma kısıtlaması ilan edildi. 27 Mart 2020’de yapılan son bir duyuruyla sokağa çıkma kısıtlaması 15 Nisan 2020’ye kadar Uzatıldı! Bu kısıtlamaya göre sadece sağlık kuruluşları, eczaneler, gıda marketleri gibi yaşamsal yerler dışında her yer kapalı.
 • İmkanı olan herkes evinden çalışacak. Evinden çalışamayacak olan ve işine devam etmesi gerekenler özel izinle dışarı çıkabilecek.
 • Bizler de sağlık nedeniyle, acil market alışverişi yapabilmek ya da hasta/bakıma muhtaç bir yakınımızla ilgilenebilmek için dışarı çıkabileceğiz. Ayrıca kendi mahallemiz civarında jogging ya da yürüyüş yapmak için dışarı çıkılabilecek ama toplu aktiviteler yasak. Evcil hayvanınızın ihtiyacını gidermesi için de kısa süreli dışarı çıkılmasına izin verilecek. İlk önce kendi mahallemizde, yakın mesafe olarak belirtilen mesafe daha da kısıtlanarak evimize en fazla 1 kilometre olarak sınırlandırıldı. Spor aktivitesi için mutlaka tek başınıza olmanız gerekiyor ama aynı evde birlikte yaşadığınız kişilerle yan yana yürüyerek hava almaya çıkmak mümkün. Paris için bireysel spor aktiviteleri 10:00-19:00 saatleri arasında yasak; zamanla diğer şehirler de bu kapsama girecektir. (yazdıklarıma ben de inanamıyorum ama böyle…)
 • Dışarı çıkılması gereken her gün için, internet üzerinden doldurmak zorunda olduğunuz bir “attestation“, bir form var. Bu formu, İçişleri Bakanlığı’nın resmi web sayfasındaki bu linkten indirip bastıktan sonra tüm bilgiler tarih ve saat bilgisiyle doldurulduktan sonra imzalayarak, günde bir kez bir saatliğine dışarı çıkmak mümkün. Yeni düzenlemeyle artık formu bu link üzerinden cep telefonuna indirip, çıktısını almadan da göstermek mümkün.
 • 100 bin polis ve jandarma, Fransa’nın her yerinde kurulacak olan sabit ve mobil kontrol noktalarında yasaklara uyulup uyulmadığını denetleyecek. Yasaklara uymayanlara ilk aşamada 135€ para cezası kesilecek. 23 Mart 2020’de ilan edilen ek yaptırımlarla, 15 gün içinde yasağa iki kez uymayanlara 200€, bir ay içinde üç kez uymayanlara 3.750€ para cezası ve 6 aya varan hapis yaptırımı uygulanacak!
 • Oteller ve taksiler sağlık hizmeti için kullanılabilecek, ordu da sağlık hizmetine destek olacak.
 • Alsace bölgesinde sahra hastanesi kurulacak.
 • Avrupa Birliği Schengen sınırları dış dünyaya 30 gün boyunca kapalı olacak.
 • Seçimlerin birinci turu yapılmıştı ama ikinci tur seçimler ileri bir tarihe ertelendi.
 • Uzun süredir yoğun tartışmalara neden olan yeni emeklilik yasası dahil üzerinde çalışılmakta olan tüm yeni yasa tasarıları askıya alındı.
 • Binlerce kişiden oluşan Tıp öğrencileri ve sağlık sektörü emeklileri Fransız sağlık sistemine destek olmak için göreve çağrıldı.
 • COVID-19 Coronavirus’e karşı “savaş” ilan edildi ve bu savaşa karşı 300 milyar Euro bütçe ayrıldığı duyuruldu. Emmanuel Macron hiçbir şirketin iflas etmemesi, kimsenin parasız kalmaması için gereken her şeyin yapılacağını söyledi. Bu söylenenlerin nasıl hayata geçirileceğini bilmiyorum ama gerektiğinde iş yerlerinin kira, elektrik, su, doğal gaz gibi faturalarının da askıya alınacağını duyurdu.

Yani tüm bu tedbirlerin hayatımıza direkt yansıyan sonucu olarak  15 Nisan 2020 tarihine kadar evlerimizden çıkmamamız gerekiyor ve gerekli görülürse bu süre uzatılabilecek (bu süre yine uzatılabilir).

Hepimizin sağlığı ve salgının yayılmaması için alınan tedbirlerin gerekli olduğuna inanıyoruz ama pek çok kişinin hayatının olumsuz yönde etkileneceği de ortada. Sanırım hepimiz akla hayale gelmeyecek bir değişim ve dönüşümün içinden geçiyoruz ya da en azından tarihe tanıklık ediyoruz.

Hepimiz fiziki anlamda daha izole bir hayatın içine doğru itiliyoruz. Neyse ki bu süreçte internet olduğu sürece kendimizi o kadar da yalnız hissetmeyebiliriz. Örneğin biz neredeyse her gün, dünyanın dört bir yandaki eşimizle dostumuzla internet üzerinden uzun uzun sohbetler yapıyoruz. Hatta bu sohbetler kimi zaman karşılıklı kamera açıp sofra muhabbeti yapmak şeklinde bile olabiliyor.

Dilerseniz bir de sokağa çıkma kısıtlamasından iki gün önce Paris caddelerinde çektiğim ve bu yazıda anlattığım konulardan bahsettiğim aşağıdaki COVID-19 Coronavirus Salgınının Paris’teki Etkileri videosunu izleyerek de fikir sahibi olabilirsiniz.

Aşağıdaki videoyu da, 23 Mart 2020 Pazartesi günü, evdeki karantinamın sekizinci gününde, market alışverişi için ilk kez arabayla dışarı çıktığımda, Paris sokaklarının ne alemde olduğu konusunda fikir vermesi için çektim. Videoda Paris – La Défense‘taki evimden çıkıp, Courbevoie’da iki kilometre mesafedeki markete gitmiştim. Aynı günün akşamı 1 kilometre kısıtlaması getirildi. Artık uzunca bir süre şu kadarcık mesafeye gitmek de hayal:

Aşağıdaki video da 27 Mart 2020 Cuma günü evden, Pariste.Net Instagram hesabı üzerinden yaptığım instalive canlı yayınından kesitler sunan bir sohbet, soru-cevap videosu oldu. Burada konuştuğumuz konuların da fikir verici olacağını düşünüyorum. Finalde moral olsun diye şarkı bile söyledim 😉

Tüm bu olan biten ışığında benim de söylemek istediğim bir şeyler var:

Beni uzun zamandır takip edenler çok iyi bilir, tanımayanlara küçük bir not düşeyim: Ben tur rehberi değilim, Paris ve çevresini gezmek isteyenlere yol gösterecek ipuçları ve ayrıntılar sunan, böyle bir konseptte hazırlanmış, en zengin içerikli tek Türkçe blog olan Pariste.Net’i hazırlayan bir blogger’ım sadece.

Ani döviz artışı, Sarı Yelekliler, grev ve şimdi de COVID-19 Coronavirus salgını nedeniyle aylardır, hatta neredeyse bir buçuk – iki yıldır kriz masası ya da acil çağrı merkezi gibi çalışıp, sizlerin mağdur olmamamanız için olayları ve anlık gelişmeleri takip edip, güncel bilgi paylaşmaktan artık yorgun düştüğümü itiraf etmek zorundayım. Sarı Yelekliler ve grevler benim günlük yaşantımı etkilememişti, sadece güncel bilgileri takip edip gelen tonla soruya yanıt vermekten bunalmıştım ama bir an olsun pes etmeden Paris günlerinizin güzel geçmesi için elimden geleni yaptım. Çünkü Sarı Yelek eylemleri ve grevler Paris’e gelmenizde bir sakınca doğurmuyordu; gelecek olanların güncel bilgilerden haberdar olup sorunsuz, güzel bir tatil geçirmeleri çok önemliydi… Hatta bu konuda canhıraş bir şekilde Grev Duyuru Instagram story serisi olarak güncel bilgi paylaştığımı takip edenler çok iyi biliyorlar.

Aynı şekilde COVID-19 Coronavirus salgının ilk başlarında, Paris’e gelecek olanlara destek olmak için yine sosyal medyada pek çok paylaşımda bulundum, Paris sokaklarından canlı yayınlar yaparak güncel durumu gösterdim ve Coronavirus Instagram story serisi olarak bilgiler paylaştım.

Ama artık uygulamaya konulan tedbir kararları sonucunda herhangi bir turistik faaliyet yapmak mümkün olmayacağı için benim de kendimi bu kadar yormama gerek kalmadı… Hepimiz şu dönemde kendi içimize dönüp günlük yaşantımızı zenginleştirmek durumundayız.

Ben de artık kendimi rölantiye alıp işten güçten biraz elimi çekmeye karar verdim. Bu atıl dönemi kitap okumaya, hatta mümkünse, uzun zamandır üzerinde çalıştığım Paris kitabını tamamlamaya adamaya karar verdim ve hatta 20 Mart 2020’de kitabımı yazmaya başladım. Sokağa çıkma kısıtlaması başladıktan sonra evde düzenli spor yapmaya, kitap okumaya, düzgün beslenip düzgün uyumaya da dikkat ediyorum. Gerekmedikçe de sokağa çıkmak yok! Bu gerçekten çok önemli…

Keşke becerebilsem de bir süre sosyal medyadan uzak kalsam ve böylece kendimi üretmeye versem, kitabımı tamamlamaya zaman ayırsam. Blogla ve sosyal medyayla ilgilendikçe bir girdabın içine giriyorsun. E-postalar ve mesajlar yağmur gibi geliyor; biliyorsunuz gözümden kaçmadığı sürece tüm mesajları yanıtlıyorum ki bu çok ama çok yorucu bir iş. Zaten COVID-19 Coronavirus tantanası bitene kadar turistik seyahat yapmayacağınız için bana pek ihtiyacınız yok. Paris’le ilgili tüm bilgilerse Pariste.Net’te var. Paris’te yaşayanlarsa zaten olan biteni kaynağından öğrenebiliyorlar.

Blogdaki 500 küsür yazıyı COVID-10 Coronavirus salgınının etkilerine göre tek tek güncellemem mümkün olmadığından, bu işler bitene kadar bu yazı hariç blog güncelleme konusunu da askıya almak zorundayım. Sonuç olarak Pariste.Net’teki tüm yazılar 2020 tarihi itibariyle günceldir ama tabii ki son gelişmeleri tek tek her sayfaya eklemem mümkün değil. Zaten her yer kapalı ve sokağa çıkma yasağı nedeniyle hiçbir yere gidilemiyor…

Tabii içinden geçtiğimiz dönemde kişisel Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarımı kullanmaya devam edeceğim; çünkü dünyada olup bitenlerden haberdar olmam ve dünyanın dört bir yanındaki sevdiklerimle iletişimimi koparmamam gerekiyor ama Pariste.Net’in Facebook, TwitterInstagram ve Youtube hesaplarıyla olabildiğince az ilgilenmek, blog yazılarına yorum yapılmış mı diye kontrol etmemek, gelen e-postalara yanıt vermek için tüm günümü ayırmamak niyetindeyim; biraz kendi iç dünyama çekilmek istiyorum izninizle.

Pariste.Net’i kurduğum 2014’ten bu yana, bunca emeğimin sonucu olarak inanamayacağınız kadar yüksek derecede bir manevi tatmin yaşadığım için çok mutluyum ama herhangi bir kurum ya da kuruluş tarafından desteklenmediğim, sadece kendi yağımla kavrulduğum için bu kriz dönemini maddi anlamda büyük bir hasarla atlatacağım ortada. Tabii ki önemli olan can sağlığı, gerisi bir şekilde hallolur ama “dur, Euro düşsün belki düzelir”, “dur, Sarı Yelek eylemleri bitsin, o zaman düzelir”, “dur, grevler bitsin, o zaman düzelir” diye diye sabrettiğim bu süreçte “dur, şu virüs tantanası bitsin, o zaman düzelir” diye yine bekleyeceğim belki ama bu kez, bu süreçte kendime biraz tolerans tanıyıp işten güçten elimi eteğimi çekip kitap okumaya ve sözünü ettiğim Paris kitabını yazmaya zaman ayıracağım. Bari bu sevimsiz süreç bir işe yarasın…

Bir tek 26 Mart 2020’de Paris’te sekizinci yılımı doldurduğum için, bir yıllık bir “genel durum değerlendirmesi” olan Paris’te Sekizinci Yıl yazımı yayınladım. Onun dışında (olağanüstü bir gelişme olmadığı takdirde) yukarıda bahsettiğim kararlarımı uygulamaya çalışacağım. Her ne kadar her gün yeni bir şey oluyor, sık sık Türkiye’den bir televizyonla canlı yayın bağlantısı yapıp sonra da o vidoları Youtube kanalıma yüklüyor olsam da 🙂 Bir de son dönemde, Pazartesi ve Cuma günleri öğleden sonra Pariste.Net @parisrehberi Instagram hesabım üzerinden canlı yayın yapmaya karar verdim üstelik. Bu nasıl kendini inzivaya çekmekse artık 🙂

Neyse efendim, durum böyleyken böyle…

Anlayışınız, ilginiz, desteğiniz ve buraya kadar okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

Hem beden hem akıl hem de ruh sağlığımızı koruyalım da gerisi gelir.

Kalın sağlıcakla

Ahmet ÖRE

Paris

Not: Her ne kadar işlerden elimi eteğimi çekip bu izolasyon sürecinde kendi iç dünyama dönmeye niyetlenmiş olsam da o kadar olağan dışı bir dönemden geçiyoruz ki, işleri rölantiye almış gibi görünsem de yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyorum. Bu birkaç gün içinde CNN Türk, Habertürk, Haber Global, TV 100 televizyonaları ve TRT Radyo 1 ile birkaç canlı yayın bağlantısı yaparak Paris’teki son gelişmeler hakkında bilgiler ve izlenimlerimi paylaştım. İzleyememiş olan takipçilerimden gelen istek üzerine bunları sizlerle paylaşıyorum. Yeni canlı yayınlar olursa ve videolarına ulaşabilirsem, onları da paylaşacağım.

Teşekkürler.

Haber Global TV Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 06.04.2020

TV 100 Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 04.04.2020

CNN Türk Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 03.04.2020

Paris Görüntüleri Eşliğinde Paris’te Son Durum – TRT Radyo 1 Canlı Yayın Bağlantısı (02.04.2020)

CNN Türk Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 01.04.2020

CNN Türk Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 29.03.2020

Haber Global TV Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 21.03.2020

Haber Global TV Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 17.03.2020

Habertürk TV Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 17.03.2020

Haber Global TV Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 15.03.2020

Author

20 Comments

 1. Mehmeteroltasel Reply

  Sevgili Paris rehberimiz, Ahmet Ore;Hiç endişe etmeyin,siz elinizden geleni en iyi şekilde yaptınız ve bizleri mutlu ettiniz. Siz de mutlu olmayı fazlasıyla hak ettiniz.Bu kriz durumundan da mutlaka çıkılacağını ve gene eskisi gibi şen,şakrak ,gezebileceğimiz ,beraber şarkı söyleyebileceğimiz günlerin geleceği umuduyla,bütün Pariste net katılımcıları adına size iyi bir dinlenme dönemi diliyor,sizi herkes adına kucaklıyorum. Ankara ‘dan en içten saygı ve sevgilerle. Sizin Erol.

 2. Füsun Nemutlu Reply

  Gönlünüzce dinlenin, geri bıraktığınız projeleriniz üzerinde çalışın. Kendinize dikkat edin. Unutmayın ki Paris’e bir kez gelen hep gelmek istermiş; bu nedenle size daha çok ihtiyacımız olacak. Sevgi, sağlık, ve huzurla kalın. Paylaştığımız gökyüzü kavuştursun tekrar bizleri…

 3. Çok yerinde bir karar olmuş Ahmet Bey. Geçtiğimiz kriz dönemlerindeki yardımlarınıza biz de dahil herkes müteşekkir. Belki bitirdiğinizde kitabınızı alarak olsun destek olur herkes 🙂
  İyi çalışmalar.

 4. Banu Divan Reply

  Sevgili Ahmet Bey emekleriniz için gönülden teşekkür ediyorum . Size bu dönemde zihin açıklığı diliyorum. Dilerim kendinize döndüğünüz bu dönem müthiş verimli olur. Sevgiler kolaylıklar Banu

 5. Çok ama çok teşekkürler,dilerim herkez bu süreci en az zararla atlatır ve güzel günlerde yeniden buluşuruz.

 6. Kurbağa-Pınar Reply

  Haklısınız Ahmet bey bende aynı şeyi İstanbul’da yapmaya çalışıyorum. Hepimiz için hayırlısı olsun. Umarım kısa zamanda her şey yoluna girer. Bizde size kavuşuruz. Arada bir yayın yapın veya paylaşım yapın lütfen. Paris’i görmek için değil. Sizin iyi olduğunuzu görmek için. Moralinizi yüksek tutun. Bize de burada şans dileyin. Umarım hasta sayısı çoğalmaz. sizi seviyoruz. Bizi unutmayın. Bonne courage .

 7. Ahmet bey, herşey bizim için bir imtihan bu süreçte kısa sürede bitecek ve daha güzel günler göreceğiz inşallah. Sizin yaptığınız şey çok özel ve benzersiz karşılığını er geç iki açıdan da alacağınızı düşünüyorum. Kendinize çok iyi bakın kitabınızı dört gözle bekliyoruz 🙂

 8. Sizi seviyoruz. ❤️
  Yeni güzel günleri, yeni gezileri, yeni sürprizleri, yeni kaygısızlığı, yeni dinginliği, yeni sohbetleri ve yeni kitabı heyecanla bekliyoruz. Her şey -eskisinden de güzel olacak. Hepimizin biraz yavaşlamaya, biraz öze dönmeye biraz da yalnızlığı sevmeye, kendimizi sevmeye ihtiyacı vardı. Hepimize iyi gelecek yeter ki sağlık olsun 🙏🏻😊
  Bandırma’dan kocaman sevgiler…

 9. Gökçe Çiçek Reply

  Hep pariste bir akrabam varmış gibi hissettiren, Paris seyahatimizde başımız sıkıştığında eşime”Ahmet Beyi ararız, o bize yardımcı olur” diyebildiğim , sadece Paris sokaklaronı görmek için değil güker yüzü hoş sohbeti için canlı yayınlarına katıldığım sevgili Ahmet Bey.. Her şeyin en iyisini hak ediyorsunuz hem maddi hem manevi anlamda.. İnzivanızı en verimli şekilde geçirebilmenizi canı gönülden diliyorum.. Kısa vedamızın çiçekler açarak, mutllukla sonlanacağı günleri iple çekeceğiz..Önce sağlık sonra sevgiyle kalın..

 10. Mustafa / Viajero Gezgin Reply

  Hepimize sağlıklı , virüssüz günler…😊

 11. Ahmet bey öncelikle evimize geçmiş olsun inşallah çabucak geçer bu günler mutlu eski güzel günleri bekleyeceğiz sizede kolaylıklar diliyorum kendinize iyi bakın sizi yine takip etmeye devam edeceğiz moralinizi yüksek tutun no önemli çünkü hepimiz için aynı şeyler geçerli çoluk çocuk iş güç gittiler bir türlü işe gitmeseler bir türlü aynı durumdayız maalesef bu günlerin geçeceğini umutla bekliyoruz

 12. Ahmet Hocam,
  Kitabı dört gözle bekliyorum. Bu günler de geçecek. Kimbilir, belki daha iyi bir dünyaya uyanırız krizin sonunda…
  Ne demişler, umut fakirin ekmeği…
  Sağlıklı günler dilerim

 13. Kubaga Pınar Reply

  Sevgili Ahmet bey 🙂 bende tam size yazacaktım nasılsınız diye ama belki rahatsız ederim diye yazmamıştım. Bizde burada karantina gibiyiz pek kimse çıkmıyor sakağa. Hepimiz evdeyiz. Kedim tarçın ve ben de sıkılıyoruz tabii. Uzun zamandır yapmayı planladığım şeyleri yapmaya çalışıyorum ama bu biraz zor oluyor. Konsantre olamıyorum. Haber izlememeye çalışıyorum ama imkansız. Neyse hepimiz için zor günler. Ahmet bey sıkılırsanız, üzülürseniz paylaşmak isterseniz biz buradayız :))))) sohbet ederiz. Hepimiz sizi bekleriz :)) sağlıkla kalın ve kalalım…

 14. Kurbaga pınar Reply

  Şu an güzel vakit geçirecek bir şey buldum. Bloğunuzu okumakkk :))) yorum yapmak …

 15. Füsun Nemutlu Reply

  Merhaba Ahmet bey , Türkiye de sizden bir kademe geride şu an her yer kapalı bazı yiyecek işyerleri paket servis yapıyorlar. Vaka sayıları artıyor ama henüz salgın seviyesinde değil. İnsanlar kendilerine döndüler evlerde oyalanacak yeni uğraşlar buluyorlar. Misal ben; virüs korkusuyla artık gelmeyen gündelikçi yardımcımın yokluğunda ev temizliği yapıyorum bu gün. Dinlenme maksadıyla oturduğumda paylaşımınızı gördüm. Bu sosyal tecrit de beni en çok zorlayan konu sevgili torunumla FaceTime da görüşmek. 3 yaşındaki meleğim bana gönül koymuş onu ziyarete gitmediğim için. Her sabah homeoffice olan anne ve babasına babaanneme götürün beni diye söyleniyormuş. İşte böyle Ahmet bey dereden tepeden yazdım, vakit bulur okursanız belki siz de oyalanırsınız. Size sağlık huzur mutluluk ve sabır dilerim. Hoşçakalın FÜSUN NEMUTLU

 16. Paris te kuzenim var. Ama ilk aklıma gelen siz oldunuz. Kendinize ve sevdiklerinize dikkat efiniz…

 17. Selam ahmet bey, içinde bulunduğumuz dönem belirsiz ve sancılı geçiyor lakin en önemlisi özellikle bu tür dönemlerde akıl sağlığımızı koruyabilmek. Ben şahsen sizin gibi güzel insanları sosyal medyada takip etmekten mutlu oluyorum çünkü pozitif paylasimlariniz sayesinde kendimi daha iyi hissetmeme vesile oluyorsunuz … sağlıklı günler diliyoruz saygılar

 18. Gaye MANİOĞLU ÇİÇEK Reply

  Sevgili paris rehberimiz Ahmet Bey,
  Tanıdığım en iyi blogger olduğunuzu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Instagram canlı yayınlarınızı hiç unutmayacağım ve eminim ki daha güzelleri gelecek. Bugünler muhakkak geride kalacak. Tüm insanlık bu süreçten çok fazla şey öğrenmiş olacak. Kitabınızı merakla bekliyoruz.
  Kendinize çok iyi bakın.
  Görüşmek üzere.
  Sağlıkla kalın:)

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.