(Son Güncelleme: 14.09.2020) Çok uzun zamandır Pariste.Net’te yeni yazı yazmaya vakit bulamıyor, önceliğimi daha çok Pariste.Net’teki 535 yazının düzenli olarak güncellenmesine, sosyal medya paylaşımına ve çok yoğun bir şekilde gelen e-posta, mesaj ve sorulara yanıt vermeye ayırıyordum. Çin’de başlayıp kısa sürede dünyaya yayılan ve yakın zaman önce Fransa’ya da yayılan COVID-19 Coronavirus pandemisi nedeniyle güncel gelişmelerden sizi haberdar etmek için bu yazıyı yayınlama gereği duydum. Belirli aralıklarla da güncelliyorum. Ayrıca yazının içinde Paris sokaklarından son durum videoları ile yazının sonunda, Türk televizyonlarında katıldığım birkaç canlı yayın bağlantısından görüntüler izleyebileceksiniz.

Mart 2020’de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Başbakan Edouard Philippe, COVID-19 Coronavirus salgınını durdurmaya yönelik tedbir kararlarını açıkladı, bunun sonucunda tüm okullar ve üniversiteler tatil edildi, imkanı olanların evlerinden çalışması istendi, market, eczane, banka gibi yaşamsal önemi olan yerler dışında kafeler, restoranlar, sinemalar, mağazalar dahil tüm mekanların ikinci bir duyuruya kadar kapatıldı. Bu çerçevede Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Disneyland gibi bütün tarihi ve turistik mekan da kapandı…

Ancak bu tedbirler salgının yayılmasını engellemeye yetmedi ve 11 Mayıs’a kadar sürecek olan bir SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI uygulanılmasına karar verildi. O tarihe kadar sadece sağlık kuruluşları, eczaneler, gıda marketleri gibi yaşamsal yerler dışında her yerin kapalı olacağı duyuruldu. İmkanı olan herkesin evinden çalışması istendi.Dışarı çıkılması gereken her gün için, internet üzerinden doldurmak zorunda olduğunuz bir “attestation“, bir form doldurmamız gerekti.

Avrupa Birliği Schengen sınırları dış dünyaya “ikinci bir duyuruya kadar” kapandı. Seçimlerin birinci turu yapılmıştı ama ikinci tur seçimler ileri bir tarihe ertelendi. Uzun süredir yoğun tartışmalara neden olan yeni emeklilik yasası dahil üzerinde çalışılmakta olan tüm yeni yasa tasarıları askıya alındı.

Pandeminin yeni başladığı dönemde, sokağa çıkma kısıtlamasından iki gün önce Paris caddelerinde çektiğim ve bu yazıda anlattığım konulardan bahsettiğim aşağıdaki COVID-19 Coronavirus Salgınının Paris’teki Etkileri videosunu izleyerek o günler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz:

Aşağıdaki videoyu da, 23 Mart 2020 Pazartesi günü, evdeki karantinanın sekizinci gününde, market alışverişi için ilk kez arabayla dışarı çıktığımda, Paris sokaklarının ne alemde olduğu konusunda fikir vermesi için çektim. Videoda Paris – La Défense‘taki evimden çıkıp, Courbevoie’da iki kilometre mesafedeki markete gitmiştim. Aynı günün akşamı 1 kilometre kısıtlaması getirilmişti:

Aşağıdaki video da 27 Mart 2020 Cuma günü evden, Pariste.Net Instagram hesabı üzerinden yaptığım instalive canlı yayınından kesitler sunan bir sohbet, soru-cevap videosu oldu. Burada konuştuğumuz konuların da fikir verici olacağını düşünüyorum. Finalde moral olsun diye şarkı bile söyledim 😉

22 Haziran 2020 tarihinden itibarense normal düzene geri dönülmeye başlandı. Aslında herkesin “yeni normal” dediği şeye ben “kontrollü normal” demek istiyorum. Henüz hiçbir şey eskisi gibi değil, yavaş yavaş normale dönüyor. Artık Paris’te tüm kafe ve restoranlar açık, müze ve anıtsal yapıların neredeyse tamamı kapılarını yeniden ziyaretçilerine açtı. Tabii maske  takmak koşuluyla.

AB sınırları kendi içinde 15 Haziran’dan itibaren açıldı ama AB ülkeleri ile dış dünya arasında sınırların hangi ülkelere açık olacağı bilgisi sürekli değişiyor. Henüz Türkiye’den Fransa’ya turistik ziyaret mümkün değil ve ne zaman başlayacağını kimse bilmiyor. Bu konuda herkes bir şey söylüyor ve ben kimsenin söylediğine inanmıyorum; bence siz de inanmayın ve yetkililerin açıklamalarını bekleyin… Fransız ya da AB vatandaşları, Fransa ya da AB oturumu olanlarla Fransa’da ailesi olan yabancıların ülkeye girişleriyse mümkün.

Halen Fransa’nın pek çok şehrinde olduğu gibi Paris ve çevresinde maske takmak zorunlu.

Tüm bu olan biten ışığında benim de söylemek istediğim bir şeyler var:

Beni uzun zamandır takip edenler çok iyi bilir, tanımayanlara küçük bir not düşeyim: Ben tur rehberi değilim, Paris ve çevresini gezmek isteyenlere yol gösterecek ipuçları ve ayrıntılar sunan, böyle bir konseptte hazırlanmış, en zengin içerikli tek Türkçe blog olan Pariste.Net’i hazırlayan bir blogger’ım sadece.

Ani döviz artışı, Sarı Yelekliler, grev ve şimdi de COVID-19 Coronavirus salgını nedeniyle aylardır, hatta neredeyse bir buçuk – iki yıldır kriz masası ya da acil çağrı merkezi gibi çalışıp, sizlerin mağdur olmamamanız için olayları ve anlık gelişmeleri takip edip, güncel bilgi paylaşmaktan artık yorgun düştüğümü itiraf etmek zorundayım. Sarı Yelekliler ve grevler benim günlük yaşantımı etkilememişti, sadece güncel bilgileri takip edip gelen tonla soruya yanıt vermekten bunalmıştım ama bir an olsun pes etmeden Paris günlerinizin güzel geçmesi için elimden geleni yaptım. Çünkü Sarı Yelek eylemleri ve grevler Paris’e gelmenizde bir sakınca doğurmuyordu; gelecek olanların güncel bilgilerden haberdar olup sorunsuz, güzel bir tatil geçirmeleri çok önemliydi… Hatta bu konuda canhıraş bir şekilde Grev Duyuru Instagram story serisi olarak güncel bilgi paylaştığımı takip edenler çok iyi biliyorlar.

Aynı şekilde COVID-19 Coronavirus salgının ilk başlarında, Paris’e gelecek olanlara destek olmak için yine sosyal medyada pek çok paylaşımda bulundum, Paris sokaklarından canlı yayınlar yaparak güncel durumu gösterdim ve Coronavirus Instagram story serisi olarak bilgiler paylaştım.

Ama görünen o ki uzunca bir süre turistik faaliyetler artık eskisi gibi olmayacağı için benim de kendimi bu kadar yormama gerek kalmadıBen de artık kendimi rölantiye alıp işten güçten biraz elimi çekmeye karar verdim. Bu atıl dönemi kitap okumaya, hatta bir anlamda krizi fırsata çevirerek, uzun zamandır üzerinde çalıştığım Paris kitabını tamamlamaya adamaya karar verdim ve hatta 20 Mart 2020’de kitabımı yazmaya başladım, 25 Mayıs 2020’de de kitabın öykü anlatma kısmını bitirdim. Sonra da kitaba koyacağım illüstrasyonları hazırladım, kitabın tekrar okumalarını yaptım. Hatta pandemi sonrası Paris’te yaşanan bazı kalıcı değişikliklerin bilgisini de kitapta güncelledim. Kitap artık basıma hazır, yayıncılarla iletişim halindeyim.

Karantina günlerinde bir süre sosyal medyadan uzak kalmaya çalışsam da o kadar olağan dışı günlerden geçtik ki ara ara girip bilgi paylaşmak zorunda kaldım ama yine de olabildiğince kendimi korumaya almaya da çalıştım. Blogla ve sosyal medyayla ilgilendikçe bir girdabın içine giriyorsun. E-postalar ve mesajlar yağmur gibi geliyor; biliyorsunuz gözümden kaçmadığı sürece tüm mesajları yanıtlıyorum ki bu çok ama çok yorucu bir iş. Zaten COVID-19 Coronavirus tantanası bitene kadar turistik seyahat yapmayacağınız için bana pek ihtiyacınız yok. Paris’le ilgili tüm bilgilerse Pariste.Net’te var. Paris’te yaşayanlarsa zaten olan biteni kaynağından öğrenebiliyorlar.

Blogdaki 500 küsür yazıyı COVID-10 Coronavirus salgınının etkilerine göre tek tek güncellemem mümkün olmadığından, bu işler bitene kadar, şu an bu okuduğunuz yazı hariç blog güncelleme konusunu da askıya almak zorundayım. Sonuç olarak Pariste.Net’teki tüm yazılar 2020 tarihi itibariyle günceldir ama tabii ki son gelişmeleri tek tek her sayfaya eklemem mümkün değil.

Pariste.Net’i kurduğum 2014’ten bu yana, bunca emeğimin sonucu olarak inanamayacağınız kadar yüksek derecede bir manevi tatmin yaşadığım için çok mutluyum ama herhangi bir kurum ya da kuruluş tarafından desteklenmediğim, sadece kendi yağımla kavrulduğum için bu kriz dönemini maddi anlamda büyük bir hasarla atlatacağım ortada. Tabii ki önemli olan can sağlığı, gerisi bir şekilde hallolur ama “dur, Euro düşsün belki düzelir”, “dur, Sarı Yelek eylemleri bitsin, o zaman düzelir”, “dur, grevler bitsin, o zaman düzelir” diye diye sabrettiğim bu süreçte “dur, şu virüs tantanası bitsin, o zaman düzelir” diye yine bekleyeceğim belki ama bu kez, bu süreçte kendime biraz tolerans tanıyıp işten güçten elimi eteğimi çekip kitap okumaya ve sözünü ettiğim Paris kitabını yazmaya zaman ayıracağım. Bari bu sevimsiz süreç bir işe yarasın…

Bir tek 26 Mart 2020’de Paris’te sekizinci yılımı doldurduğum için, bir yıllık bir “genel durum değerlendirmesi” olan Paris’te Sekizinci Yıl yazımı yayınladım. Onun dışında yeni bir yazı yayınlamayı düşünmüyorum. Bugüne kadar yazdığım tüm eski yazıları da pandemi bittikten sonra güncelleyeceğim. Yoksa her bir yazıya tek tek girip “şu anda açık, şu anda kapalı, şu anda açık ama şu şu kurallarla gezilebiliyor” diye eklemem gerekir ki buna tek başıma yetişebilmem mümkün değil. Her şey normale dönsün, ben de dönerim

Neyse efendim, durum böyleyken böyle…

Anlayışınız, ilginiz, desteğiniz ve buraya kadar okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

Kalın sağlıcakla

Ahmet ÖRE

Paris

Not: Her ne kadar işlerden elimi eteğimi çekip bu izolasyon sürecinde kendi iç dünyama dönmeye niyetlenmiş olsam da o kadar olağan dışı bir dönemden geçiyoruz ki, işleri rölantiye almış gibi görünsem de yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyorum. Bu birkaç gün içinde CNN Türk, Habertürk, Haber Global, TV 100 televizyonları ve TRT Radyo 1 ile birkaç canlı yayın bağlantısı yaparak Paris’teki son gelişmeler hakkında bilgiler ve izlenimlerimi paylaştım. İzleyememiş olan takipçilerimden gelen istek üzerine bunları sizlerle paylaşıyorum. Yeni canlı yayınlar olursa ve videolarına ulaşabilirsem, onları da paylaşacağım.

Teşekkürler.

Eyfel Kulesi – Trocadéro’dan CNN Türk Canlı Yayın Bağlantısı – Paris’te Son Gelişmeler (15.05.2020)

Fransa’da 11 Mayıs’ta Sokağa Çıkma Kısıtlamasının Bittiği İlk Gün Paris’ten İzlenimler (CNN Türk)

Fransa’da 11 Mayıs’ta Sona Erecek Olan Karantinanın Bitmesine Dört Gün Kala Paris’te Son Gelişmeler 07.05.2020

Fransa’da 11 Mayıs’ta Sona Erecek Olan Karantinada Son Bir Haftaya Girilirken Yeni Gelişmeler Neler? 03.05.2020

CNN Türk Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 20.04.2020

CNN Türk Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 16.04.2020

TV 100 Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 14.04.2020

TV 100 Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 08.04.2020

Haber Global TV Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 06.04.2020

TV 100 Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 04.04.2020

CNN Türk Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 03.04.2020

Paris Görüntüleri Eşliğinde Paris’te Son Durum – TRT Radyo 1 Canlı Yayın Bağlantısı (02.04.2020)

CNN Türk Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 01.04.2020

CNN Türk Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 29.03.2020

Haber Global TV Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 21.03.2020

Haber Global TV Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 17.03.2020

Habertürk TV Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 17.03.2020

Haber Global TV Canlı Yayın Bağlantısı – Corona Günlerinde Paris – 15.03.2020

Ve bu da Chorale de Paris olarak #evdekal çağrılarına uyarak dışarı çıkmadan evlerimizde söyleyip görüntüleyerek kolajını oluşturdumuz umut mesajımız:

blank
Author

28 Comments

 1. blank
  Mehmeteroltasel Reply

  Sevgili Paris rehberimiz, Ahmet Ore;Hiç endişe etmeyin,siz elinizden geleni en iyi şekilde yaptınız ve bizleri mutlu ettiniz. Siz de mutlu olmayı fazlasıyla hak ettiniz.Bu kriz durumundan da mutlaka çıkılacağını ve gene eskisi gibi şen,şakrak ,gezebileceğimiz ,beraber şarkı söyleyebileceğimiz günlerin geleceği umuduyla,bütün Pariste net katılımcıları adına size iyi bir dinlenme dönemi diliyor,sizi herkes adına kucaklıyorum. Ankara ‘dan en içten saygı ve sevgilerle. Sizin Erol.

 2. blank
  Füsun Nemutlu Reply

  Gönlünüzce dinlenin, geri bıraktığınız projeleriniz üzerinde çalışın. Kendinize dikkat edin. Unutmayın ki Paris’e bir kez gelen hep gelmek istermiş; bu nedenle size daha çok ihtiyacımız olacak. Sevgi, sağlık, ve huzurla kalın. Paylaştığımız gökyüzü kavuştursun tekrar bizleri…

 3. blank

  Çok yerinde bir karar olmuş Ahmet Bey. Geçtiğimiz kriz dönemlerindeki yardımlarınıza biz de dahil herkes müteşekkir. Belki bitirdiğinizde kitabınızı alarak olsun destek olur herkes 🙂
  İyi çalışmalar.

 4. blank
  Banu Divan Reply

  Sevgili Ahmet Bey emekleriniz için gönülden teşekkür ediyorum . Size bu dönemde zihin açıklığı diliyorum. Dilerim kendinize döndüğünüz bu dönem müthiş verimli olur. Sevgiler kolaylıklar Banu

 5. blank
  Aisemavis Reply

  Çok ama çok teşekkürler,dilerim herkez bu süreci en az zararla atlatır ve güzel günlerde yeniden buluşuruz.

 6. blank
  Kurbağa-Pınar Reply

  Haklısınız Ahmet bey bende aynı şeyi İstanbul’da yapmaya çalışıyorum. Hepimiz için hayırlısı olsun. Umarım kısa zamanda her şey yoluna girer. Bizde size kavuşuruz. Arada bir yayın yapın veya paylaşım yapın lütfen. Paris’i görmek için değil. Sizin iyi olduğunuzu görmek için. Moralinizi yüksek tutun. Bize de burada şans dileyin. Umarım hasta sayısı çoğalmaz. sizi seviyoruz. Bizi unutmayın. Bonne courage .

 7. blank

  Ahmet bey, herşey bizim için bir imtihan bu süreçte kısa sürede bitecek ve daha güzel günler göreceğiz inşallah. Sizin yaptığınız şey çok özel ve benzersiz karşılığını er geç iki açıdan da alacağınızı düşünüyorum. Kendinize çok iyi bakın kitabınızı dört gözle bekliyoruz 🙂

 8. blank

  Sizi seviyoruz. ❤️
  Yeni güzel günleri, yeni gezileri, yeni sürprizleri, yeni kaygısızlığı, yeni dinginliği, yeni sohbetleri ve yeni kitabı heyecanla bekliyoruz. Her şey -eskisinden de güzel olacak. Hepimizin biraz yavaşlamaya, biraz öze dönmeye biraz da yalnızlığı sevmeye, kendimizi sevmeye ihtiyacı vardı. Hepimize iyi gelecek yeter ki sağlık olsun 🙏🏻😊
  Bandırma’dan kocaman sevgiler…

 9. blank
  Gökçe Çiçek Reply

  Hep pariste bir akrabam varmış gibi hissettiren, Paris seyahatimizde başımız sıkıştığında eşime”Ahmet Beyi ararız, o bize yardımcı olur” diyebildiğim , sadece Paris sokaklaronı görmek için değil güker yüzü hoş sohbeti için canlı yayınlarına katıldığım sevgili Ahmet Bey.. Her şeyin en iyisini hak ediyorsunuz hem maddi hem manevi anlamda.. İnzivanızı en verimli şekilde geçirebilmenizi canı gönülden diliyorum.. Kısa vedamızın çiçekler açarak, mutllukla sonlanacağı günleri iple çekeceğiz..Önce sağlık sonra sevgiyle kalın..

 10. blank
  Mustafa / Viajero Gezgin Reply

  Hepimize sağlıklı , virüssüz günler…😊

 11. blank

  Ahmet bey öncelikle evimize geçmiş olsun inşallah çabucak geçer bu günler mutlu eski güzel günleri bekleyeceğiz sizede kolaylıklar diliyorum kendinize iyi bakın sizi yine takip etmeye devam edeceğiz moralinizi yüksek tutun no önemli çünkü hepimiz için aynı şeyler geçerli çoluk çocuk iş güç gittiler bir türlü işe gitmeseler bir türlü aynı durumdayız maalesef bu günlerin geçeceğini umutla bekliyoruz

 12. blank

  Ahmet Hocam,
  Kitabı dört gözle bekliyorum. Bu günler de geçecek. Kimbilir, belki daha iyi bir dünyaya uyanırız krizin sonunda…
  Ne demişler, umut fakirin ekmeği…
  Sağlıklı günler dilerim

 13. blank
  Kubaga Pınar Reply

  Sevgili Ahmet bey 🙂 bende tam size yazacaktım nasılsınız diye ama belki rahatsız ederim diye yazmamıştım. Bizde burada karantina gibiyiz pek kimse çıkmıyor sakağa. Hepimiz evdeyiz. Kedim tarçın ve ben de sıkılıyoruz tabii. Uzun zamandır yapmayı planladığım şeyleri yapmaya çalışıyorum ama bu biraz zor oluyor. Konsantre olamıyorum. Haber izlememeye çalışıyorum ama imkansız. Neyse hepimiz için zor günler. Ahmet bey sıkılırsanız, üzülürseniz paylaşmak isterseniz biz buradayız :))))) sohbet ederiz. Hepimiz sizi bekleriz :)) sağlıkla kalın ve kalalım…

 14. blank
  Kurbaga pınar Reply

  Şu an güzel vakit geçirecek bir şey buldum. Bloğunuzu okumakkk :))) yorum yapmak …

 15. blank
  Füsun Nemutlu Reply

  Merhaba Ahmet bey , Türkiye de sizden bir kademe geride şu an her yer kapalı bazı yiyecek işyerleri paket servis yapıyorlar. Vaka sayıları artıyor ama henüz salgın seviyesinde değil. İnsanlar kendilerine döndüler evlerde oyalanacak yeni uğraşlar buluyorlar. Misal ben; virüs korkusuyla artık gelmeyen gündelikçi yardımcımın yokluğunda ev temizliği yapıyorum bu gün. Dinlenme maksadıyla oturduğumda paylaşımınızı gördüm. Bu sosyal tecrit de beni en çok zorlayan konu sevgili torunumla FaceTime da görüşmek. 3 yaşındaki meleğim bana gönül koymuş onu ziyarete gitmediğim için. Her sabah homeoffice olan anne ve babasına babaanneme götürün beni diye söyleniyormuş. İşte böyle Ahmet bey dereden tepeden yazdım, vakit bulur okursanız belki siz de oyalanırsınız. Size sağlık huzur mutluluk ve sabır dilerim. Hoşçakalın FÜSUN NEMUTLU

 16. blank

  Paris te kuzenim var. Ama ilk aklıma gelen siz oldunuz. Kendinize ve sevdiklerinize dikkat efiniz…

 17. blank

  Selam ahmet bey, içinde bulunduğumuz dönem belirsiz ve sancılı geçiyor lakin en önemlisi özellikle bu tür dönemlerde akıl sağlığımızı koruyabilmek. Ben şahsen sizin gibi güzel insanları sosyal medyada takip etmekten mutlu oluyorum çünkü pozitif paylasimlariniz sayesinde kendimi daha iyi hissetmeme vesile oluyorsunuz … sağlıklı günler diliyoruz saygılar

 18. blank
  Gaye MANİOĞLU ÇİÇEK Reply

  Sevgili paris rehberimiz Ahmet Bey,
  Tanıdığım en iyi blogger olduğunuzu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Instagram canlı yayınlarınızı hiç unutmayacağım ve eminim ki daha güzelleri gelecek. Bugünler muhakkak geride kalacak. Tüm insanlık bu süreçten çok fazla şey öğrenmiş olacak. Kitabınızı merakla bekliyoruz.
  Kendinize çok iyi bakın.
  Görüşmek üzere.
  Sağlıkla kalın:)

 19. blank
  yakup kaya Reply

  Ahmet selamlar.
  Allah tüm insanlığın yar ve yardımcısı olsun.

 20. blank
  Ecem Dağdelen Reply

  Ahmet bey sitenizi şuan fark ettim. Yazdığınız yazılardan birkaçını okudum. O kadar akıcı ve yalın bir bilgi aktarımı var ki ortada gerçekten, bilgili ve böyle güzel yazabilen bloggerların oluşu beni çok şaşırttı ve mutlu etti. Hep böyle bir site arayışındaydım çünkü ben Yıldız Teknik’te Fransızca mütercim tercümanlık okuyorum ve Erasmus için Fransa’ya gitmeyi düşünüyorum. Teşekkür etmek istedim güzel yazılarınız için. Hep arkanızdayız böyle devam edin 🙂 Siz hep yazın biz hep okuyalım bilgilenelim zira elimizde zaten çok kaynak yok.

 21. blank

  AHmet Bey sizin iyi olmanız bizler için daha önemli. Kendinize iyi bakın. Sevgiler…

 22. blank
  Aylin Hafızoğlu Reply

  Paris aşığı bir İstanbul’lu olarak son videoda gözyaşlarımı tutamadım…paylaşmak istedim…sevgiler

 23. blank

  ahmet bey selam nasilsunuz ben ankaradan selcuk erturk pariste bir cafe veya ica cream magazasi acmak isteiriz ne dersiniz sizin dusuncerinizi ogrenmek isteriz bize bu konuda yardimci olabilirsrniz cok seviniriz.

  • blank
   Ahmet Ore Reply

   Merhaba Selçuk Bey,
   Yazıda da belirtmeye çalıştığım gibi pondemi döneminde blogla çok ilgilenemiyorum. Yaklaşık üç haftadır da Paris dışında bilgisayardan uzakta bir ortamdaydım. Paris’e yeni döndüm ve mesajınızı yeni gördüm, geç yanıtım için kusuruma bakmayın. Paris’te kafe açmak için doğru bir zaman mı emin değilim. Fransa’da rakamlar yeniden artmaya başladı, ikinci kez evlere hapsolabiliriz (olmayabiliriz de) yani bu konuda ne denmesi gerektiğini inanın bilemiyorum.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.