(Son Güncelleme: 12.01.2018) Paris’i kıyı köşe gezmeyi sevenlerdenseniz, sokak aralarında kaybolurken, cadde cadde gezinirken, başınızı -ister istemez- hayran hayran yukarılara doğru kaldırmış yürürken tavsiyem, ara sıra da önünden geçip gittiğiniz kapılardan ve geçitlerden içeri doğru bakmanızdır.

Paris pasajlar, avlular ve geçitler konusunda o kadar zengin bir şehirdir ki, her bir pasaj insanı tek tek kendine hayran bırakır, günlük yaşamdan koparıp alır, sizi bambaşka bir dünyanın içine çekiverir. Yürüdüğünüz yoldan, yaşadığınız dünyadan başka bir boyuta, başka bir zaman dilimine geçiverirsiniz birdenbire.

İşte öylesi pasajlardan birindeyiz yine: Cour du Commerce Saint-André (kur dü comers san andre ya da kuğ dü comeğs san andğe).

Cour du Commerce Saint-André

Paris’in 6. arrondissement‘ında, Saint Germain Bulvarı üzerinde, Odéon semtinde bulunan bu geçit, 1776’dan beri içinden gelip geçenleri selamlıyor, harika bir Paris deneyimi yaşatıyor.

Odéon‘da, metro istasyonunun tam karşısındaki kemerli kapıdan içeri girdiğinizde 140 metrelik, büyük bölümünün üstü açık bir koridor şeklinde sizi karşılayacak olan geçit, kavisli parke taşı yoluyla, yılların taşıdığı yükle yan yatmış vitrinleriyle, kafe ve restoranlarıyla gerçekten görülmeye değer bir yer.

Geçide Odéon tarafından girerken solda şahane bir çikolatacı, sağda da nefis bir café var. Kafenin özellikle geçit tarafındaki masalarında, dışarısında oturma şansı yakalarsanız, çok keyifli vakit geçireceğinizi garanti edebilirim. Tabii masalar her zamanki gibi minnacık 🙂

Cour du Commerce Saint-André
Geçit boyunca ilerlediğinizde yine sağlı sollu kafe ve restoranlar, sokağa sıralanmış masa ve sandalyeler, orada oturan insanların yaşam enerjileri, hepsi ama hepsi sizi alıp başka bir Paris’e götürüyor, insanların giyim kuşamlarını ve masaların üzerindeki cep telefonlarını saymazsak kendinizi yüzyıllar öncesine bir yolculuk yapmış gibi hissediyorsunuz.
Geçidin sonuna doğru ortam pasaj havasına bürünüyor, çünkü bu kısmın üzeri kapalı. Oradan geçerken vitrinlerin eskiliğinden ve orijinalliğinden etkilenmemek mümkün değil. Her biri sizi ayrı ayrı içeri davet ediyor. Hangi birine gireceğini, hangi birinde oturup bir şeyler yiyip içeceğini şaşırıyor insan.
Zaten Paris’te en büyük sorunlardan biri, beğendiğiniz her kafe ve restoranda oturup bir şeyler yiyip içecek kapasitede bir cüzdana ve mideye sahip olmanın güçlüğü değil mi zaten? 🙂

Cour du Commerce Saint-André

Odéon tarafından girdiğinizde hem ileride solda başka bir giriş daha var, nedense ben o tarafı hiç kullanmıyorum. Doğrudan arka kapıya yönelip bu geçitten çıktıktan sonra o günkü moduma göre sola, Rue de Buci tarafına ya da sağa, Saint Michel tarafına doğru yürüyorum. Ondan sonrası da Notre Dame zaten…

Özetle yolunuz Saint Germain‘e düştüğünde Odéon‘daki bu nefis geçiti görmeden gitmemenizi öneririm. Cour du Commerce Saint-André’ye gelmek için 4 ya da 10 numaralı metro hatlarının “Odéon” istasyonunda inmeniz yeterli.

Bu tarz üzeri açık pasaj ve geçitler hoşunuza gidiyorsa Bastille tarafındaki Cour Domoye‘u görmek de hoş olabilir.

Hadi siz de, yaz-kış fark etmez, atın kendinizi sokağa; Paris’in gizemli sokaklarında, gizli-saklı pasajlarında kaybolun bugün. Baksanıza sonsuz seçenek var önünüzde, kendinize güzelliklerden güzellik beğenin.

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

 

 

Adres: Place de l’Odéon, 75006 Paris

Paris’teki Diğer Pasajlar:
– Vivienne Pasajı – Galerie Vivienne
– Colbert Pasajı – Galerie Colbert
– Choiseul Pasajı – Passage Choiseul
– Passage Jouffroy – Jouffroy Pasajı
– Panoramas Pasajı – Passage des Panoramas
– Verdeau Pasajı – Passage Verdeau
– Passage des Princes
– Passage du Grand Cerf
– Kahire Pasajı – Passage du Caire
– Véro-Dodat Pasajı – Galerie Véro-Dodat
– Cour Domaye

Yazar

Yorum Yazın