(Son Güncelleme: 12.01.2018) Pasajlar cenneti Paris’in en güzel pasajlarından biri olan Galerie Colbert’i tanımaya geldi sıra. Bir dönem AVM’lerin yerini tutan, hem sokak hem de geçit görevi gelen, çoğunlukla üzeri kapalı olan bu yapılardan Paris’in pek çok köşesinde var ve çoğu ilk günkü güzelliğini koruyor. Galerie Colbert ise bunların arasında en iyi korunmuş olanlardan biri.

Palais Royal ile Paris Borsası arasında 1827‘de inşa edilen pasaj, dönemin maliye bakanı Jean Baptiste Colbert‘in adını taşıyor. Yapıldığı dönemde hemen yan tarafta bulunan Galerie Vivienne ile rekabet etme iddiasında bulunan pasaj tüm görkemine rağmen hep Galerie Vivienne‘in gölgesinde kalmış.

Colbert Pasajı – Galerie Colbert

Tarih boyunca pek çok Parislinin içinden gelip geçtiği bu pasaj zamanla kullanılmaz duruma gelmiş. Bir ara komple yıkılması söz konusuyken 1980‘de büyük bir restorasyon geçirip günümüzdeki şeklini almış. Zaten içeri girdiğinizde, Paris’in diğer pasajlarının aksine burada daha yeni, daha ışıl ışıl bir hava seziyorsunuz ama sanırım restorasyonun başarısından dolayı bu yenilik pasajın tarihi havasından pek bir şey kaybetmesine neden olmamış.

Rue des Petits Champs sokağından ana girişine ulaşabileceğiniz pasajın ana girişi buradaydı. Gerçi hâlâ da burada ama sadece turistik amaçla girecekseniz bu kapıdan değil, soldaki sokakta, biraz ilerideki girişten girmenizi istiyorlar. Yani buraya diğer pasajlar gibi elinizi kolunuzu sallayarak giremiyorsunuz. Yan taraftaki girişte, güvenlik görevlisi çantanızı arıyor. İçeri girdiğinizde hemen karşınızda, Türkçede Evridiki olarak geçen, Yunan mitolojisinde Orfe’nin kavuşmak istediği sevgilisini temsil eden Eurydice heykeli, 15 metre yüksekliğinde cam tavanlı, büyüleyici bir yuvarlak mekanın ortasında sizi karşılıyor.

Colbert Pasajı – Galerie Colbert

İlk adımınızı atıp heykele doğru hayran hayran ilerleyip de sağ tarafa baktığınızda ise gördüğünüz 83 metrelik koridordaki mermer zemin, sıra sıra sütunlar ve vitrinler mekana harika bir derinlik veriyor, sizi bu derinlik sarhoşluğuna çekiyor. Galerie Colbert’de, günümüzde herhangi bir dükkan ya da mağaza bulunmuyor; o nedenle diğer pasajlardaki sıcak atmosfer burada pek yok. Yapının büyük kısmı Institut National d’Histoire de l’Art (Ulusal Sanat Tarihi Enstitüsü) ve Institut National du Patrimoine (Ulusal Kültür Varlıkları Enstitüsü) tarafından kullanılıyor.

Bu koridora girişe bazen izin veriliyor bazen verilmiyor; eğer koridorda yürüyebilirseniz, biraz ileride sağda nefis bir restorana, “Le Grand Colbert“e ulaşıyorsunuz ki, içerinin dekorasyonu muhteşem. Zaten enstitüler hariç pasajda bulunan tek ticari işletme burası… Restorana girmek için normalde sokak tarafındaki dış kapıyı kullanmalısınız.

Colbert Pasajı – Galerie Colbert

Bu pasaj, hemen batı tarafında bulunan Choiseul Pasajı ve doğu tarafında bulunan Vivienne Pasajı ile birlikte gezilmeli ve bence gezmeye önce Choiseul‘den başlamalısınız; sonra burayı gezip, en sonunda da Vivienne‘i görmelisiniz çünkü -laf aramızda- en muhteşemi o…

Hazır buraya gelmişken elbette ki biraz ileride karşınıza çıkacak olan Place des Victoires da görülmesi gereken yerlerden. Yolunuzun üzerinde Fransa Ulusal Kütüphanesi Richelieu Binası da olacak. Eh bir de hemen aşağı tarafta harika bir avlusu olan Palais Royal var. Opéra, Grands Boulevards, La Bourse de Paris, Place Vendôme, Tuileries Bahçesi, Louvre Müzesi, hep yakın civarda, yürüme mesafesinde. Buraları gezmeden Paris’i görmüş olmazsınız haliyle…

Colbert Pasajı – Galerie Colbert

Colbert Pasajı’na metro ile gelmek isterseniz en yakın istasyonlar 3 numaralı hattın “Bourse” ya da “Quatre Septembre” olabilir. Tabi bir de 7 numaralı metro hattının “Pyramides” istasyonundan buraya ulaşmak çok kolay.

Paris’te hayat çok kolay; hele ki ulaşım; siz yeter ki gezmek isteyin…

Bir de dilerseniz bu pasajın da içinde yer aldığı Paris Pasajları 2. Bölüm videosunu da izlerseniz okuduklarınız kafanızda daha iyi pekişecektir…

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

 

 

Adres: Galerie Colbert, 2 Rue Vivienne, 75002 Paris

Paris’teki Diğer Pasajlar:
– Vivienne Pasajı – Galerie Vivienne
– Choiseul Pasajı – Passage Choiseul
– Passage Jouffroy – Jouffroy Pasajı
– Panoramas Pasajı – Passage des Panoramas
– Verdeau Pasajı – Passage Verdeau
– Passage des Princes
– Passage du Grand Cerf
– Kahire Pasajı – Passage du Caire
– Véro-Dodat Pasajı – Galerie Véro-Dodat
– Cour du Commerce Saint-André
– Cour Domaye

Yazar

Yorum Yazın