(Son Güncelleme: 12.01.2018) DİKKAT: 2019 SONUNA KADAR RESTORASYON NEDENİYLE KAPALI.
İşte size Paris’te gezmekten büyük keyif alacağınız müzelerden bir tanesi daha: Carnavalet Müzesi – Musée Carnavalet (müze karnavale)… Marais Bölgesi’nin kalbinde yer alan bu müze, gerek binası, gerekse sergilenen eserler nedeniyle bana göre Paris’in en önemli müzelerinden biri. Bir çeşit Paris etnografya müzesi gibi düşünebiliriz. Paris’in tarihi, yaşam biçimi, tarihsel objeler, fotoğraflar yüzlerce tablo, dekoratif malzemeler, maketler ve daha pek çok ilgi çekici eser bu müzede sergileniyor.
Müzeye ilk olarak yukarıda resmini gördüğünüz avludan giriyorsunuz. Sol taraftan devam edip güvenlik kontrolünden geçtikten sonra bilet gişesine ulaşıyorsunuz. Sadece kalıcı sergiyi gezecekseniz ücret ödemeden içeri giriyorsunuz ama dönemsel sergileri gezmek istiyorsanız ücret ödemeniz gerekiyor. Burayı ilk kez gezecekseniz kalıcı sergiler size yetip de artacağı için dönemsel sergiler için ek ücret ödemenize gerek yok ama geldiğiniz tarihte eğer ilginizi çeken bir konuda sergi düzenlenmişse elbette ki tercih size kalmış.
Bilet gişesinden sonra tekrar orta avludaki galeriden binanın öteki tarafına geçip vestiyer bölümüne ulaşıyorsunuz. Buraya büyük çantalarınızı bırakmak zorundasınız, dilerseniz eşyalarınızı da vestiyere ücretsiz olarak bırakabilirsiniz.
Sizi ilk olarak eski Paris’in tarihini yansıtan eski objeler ve maketler karşılıyor, koridorlar ve katlar arasında gezindikçe de Paris’in tarihi içinde kayboluyorsunuz. Labirent şeklinde ilerleyen koridorlarda okları takip ederek bir dönemden ötekine tarih içinde yolculuk yapıyorsunuz.
 
Carnavalet Müzesi – Musée Carnavalet

Özellikle Fransız Devrimi ile ilgili olan bölüm çok etkileyici. “İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi”nin orijinal metnini görmek insanın içini bir hoş ediyor… Müzede sergilenen eserler arasında dolaşırken insan kendini o yüzyılda hissediyor ve yürüyüşü değişiyor. Ta ki gezmekten yorulup ayakları ağrımaya başlayıncaya kadar 🙂 Yine de endişeniz olmasın, Musée Carnavalet Paris’in bilinen diğer meşhur müzelerine göre daha insani boyutlarda, tabi ki her esere gereken önemi göstermeye kalksanız gez gez bitmez ama yine de bir yarım günde ilginizi çeken tüm eserleri keyifle inceleyebilir gezinizi tamamlayabilirsiniz.

Çıkışta müzenin hediyelik eşya satılan bölümüne uğramayı unutmayın.

Başta da dediğim gibi müze, Marais‘nin kalbinde ama bu bölgeyi dolaşırken uğrayabilirsiniz ama doğrudan müzeye gelmek üzere kendinize yön belirlemek istiyorsanız en doğru ulaşım seçeneği 1 numaralı metro hattının “Saint Paul” durağında inip istasyondan yukarı çıktığınızda sağ tarafa doğru biraz yürüyüp CIC Bankası’nın sokağından dümdüz yukarı yürüyerek ulaşmak olacaktır.

Tüm bunları güzel güzel okudunuz ama Carnavalet Müzesi – Musée Carnavalet Ekim 2016 başından itibaren restorasyon nedeniyle kapalı; üstelik restorasyon çalışması 2019 sonuna kadar devam edecek 🙁 O nedenle bu bölgede Carnavalet Müzesi – Musée Carnavalet kadar doyurucu olmasa da Marais Bölgesi‘nde ücretsiz olarak gezebileceğiniz bir diğer müze olarak da Musée Cognacq-Jay‘yi önerebilirim. Ücretli müzelerdense elbetteki Musée Picasso var.

Öyle ya da böyle, Paris’i gezmeyi sakın ihmal etmeyin…

Müze Carnavalet’nin resmi sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Adres: 16 Rue des Francs Bourgeois, 75004 Paris

Author

1 Comment

  1. sukranclsn Reply

    Ne güzel bir müzeymiş ,bilmediğimiz bu müzeyi tanıttığınız için tşk.ederiz,yüreğinize emeğinize sağlık,bizede gezmek nasip olur inşallah:)))

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.