(Son Güncelleme: 12.01.2018) Paris’e gelen herkesin yolu illâ ki Champs-Élysées‘den geçecektir. Bu her ne kadar turistik bir klişe gibi görünse de bir o kadar da keyiflidir. Nasıl ki İstanbul’da İstiklâl Caddesi hem turistler için hem de İstanbullular için özel ve önemli bir yerse, Champs-Élysées de aynı şeklide ayrıcalıklı bir cazibe merkezidir her zaman için. Hoş, İstanbul’a son gidişlerimde İstiklâl Caddesi’nin içler acısı halini gördükten sonra başka nereden örnek versem bilemedim… Her neyse…
 
Çoğu kişi Zafer Takı‘ndan Concorde Meydanı‘na yürürken sadece bulvar üzerinde, ana hat boyunca ilerler. Oysa ki bulvarın bir arka paraleli, hatta daha da öteleri en az Champs-Élysées kadar güzel ve keyiflidir. Tabi ki yoldan çıktığımız zaman görmemiz gereken öncelikli yerleri kaçırabiliyoruz ama yine de ara sıra bunu yapmak gerekir diye düşünüyorum.
 
O nedenle bu kez, bulvarın hemen yanıbaşında olan, çoğu kişinin yanından geçip giderken kaçırdığı çok güzel bir mekandan, Café Lenôtre Pavillon Elysée’den bahsetmek istiyorum.

Café Lenôtre Pavillon Elysée
Lenôtre Fransa’nın önemli pastacılık markalarından biri. Sahibinin Paris’teki muhteşem parkların meşhur peyzaj mimarı Le Nôtre’la bir ilgisi yok. Lenôtre ilk olarak Gaston Lenôtre tarafından 1947’de güzeller güzeli Deauville yakınlarında kurulmuş, on yıl sonra da Paris’e ilk pastanesini açmış, sonra da gerisi gelmiş, büyük bir sükse yapmış.
 
Paris’te birkaç butiği bulunan Lenôtre’un café-restoranları da var. İşte onlardan biri Champs-Élysées ile Élysée Sarayı arasındaki yeşil-ağaçlık bölümde bulunuyor. Çoğu turist Concordeun cazibesine kapılıp hedefe kilitlendiğinden farkına varmadan bu güzel yeri es geçiyor. Kimisi de tam karşı çaprazında bulunan Grand Palais ile Petit Palais‘nin büyüsüne kapılınca Café Lenôtre Pavillon Elysée’yi atlamak mümkün olabiliyor ama biz atlamıyoruz, yolumuzu illâ ki buraya düşürüyoruz.
 
“Pavillon” kelimesi bildiğimiz “pavyon” şeklinde okunuyor. Dilimizde kullanımı daha farklı olsa da aslında pavyon sözcüğü TDK sözlüğünde “bir kurum ya da kuruluşun bahçe içindeki yapılarından biri” olarak geçiyor. Burası da küçük başlıbaşına bir “kasr”, bir “sırça köşk” görünümünde nefis bir bina. Burada oturup bir şeyler yiyip içebilme şansına sahip olmak da bir o kadar özel.

Café Lenôtre Pavillon Elysée
Yazın da kışın da ayrı güzel olan Café Lenôtre Pavillon Elysée’nin özellikle camekânlı bölümünde oturmanın tadı bir başka. Çeşit çeşit tatlılar arasında seçim yapması elbette ki güç. Ben bu tarz yerlerde daha çok çay içmeyi tercih ediyorum ve çikolatalı bir şeyler yemeyi seviyorum. Fiyatlar ortalamanın çok az üzerinde ama inanın buna değer.
 
Normal şartlarda binanın sadece alt katından yararlanabiliyorsunuz. Üst katı görmek için lavaboya gittiğiniz zaman merdivenlerden çıkıp yukarıya da şöyle bir bakmanız mümkün. Binanın içi de dışı kadar güzel. Her köşede hoş bir detaya rastlıyorsunuz; hele ki benim gibi estetik düşkünüyseniz burası size bambaşka güzel görünüyor.

Café Lenôtre Pavillon Elysée
Café Lenôtre Pavillon Elysée’de yemek servisi de yapılıyor. Dilerseniz Fransa’nın ünlü restoran rezervasyon sistemi La Fourchette‘ten rezervasyon yaparak işinizi kolaylaştırmak ve dönem dönem gerçekleştirilen özel indirimlerden ve promosyonlardan yararlanmak için bu linki kullanabilirsiniz. Ayrıca üst kattaki salonları etkinlikleriniz için kiralayabilirsiniz. Örneğin Paris’te evlendikten sonra burayı düğününüz için kullanmanız mümkün 🙂 Siz hayallerinizi geniş tutun, bir şekilde olur elbet. 
Tamam belki burada düğün yapmak için evrene biraz fazla enerji göndermek(!) gerekebilir ama en azından yolunuz Champs-Élysées‘ye düştüğünde -ki mutlaka düşecektir- Café Lenôtre Pavillon Elysée’de de oturup soluklanmanızı, bir şeyler içmenizi, küçük tatlılarla kendinizi şımartmanızı şiddetle tavsiye ederim.
 
Buraya metro ile gelmek içinse 1 ya da 13 numaralı hatların Champs-Élysées – Clemanceau istasyonunda inebilirsiniz. İstasyon çıkışı yüzünüzü Concorde‘a çevirdiğinizde Grand Palais ve Petit Palais sağınızda kalacaktır, yolun diğer tarafında, Café Lenôtre (kafe lönotr ya da kafe lönotğ) solunuzda, ağaçların arasında sizi bekliyor olacak. Gidin ve hayatın tadını çıkarın.
 
Afiyetle.
 
 
 
 
Yazar

Yorum Yazın