(Son Güncelleme: 12.01.2018) Fransızlar, Paris içine Jardin des Tuileries, Jardin du Luxembourg, Parc Buttes-Chaumont, Parc de la Villette gibi birbirinden güzel parklar yapmakla yetinmeyip şehrin her iki yakasının en uç kısmındaki ormanları da şahane bir peyzajla düzenleyip Parislilerin kullanımına açmışlar ki insanlar bu yemyeşil alanları diledikleri gibi kullansınlar, temiz havaya, oksijene, dinginliğe doysunlar, Paris’te hayat güzelken çok daha güzel olsun.

İşte bu iki ormandan ilki, batı yakasındaki Bois de Boulogne‘dan daha önce bahsetmiştim, bu yazıda da doğu yakasındaki ikinci ormandan, Vincennes Ormanı – Bois de Vincennes’den bahsetmek istiyorum.

Vincennes Ormanı – Bois de Vincennes (bua dö vensen) Paris’in doğu yakasında, Paris Çevre Yolu périphérique‘in hemen dışında yer alan 995 hektarlık devasa bir yeşil alan. New York City’deki Central Park’tan yaklaşık 3 kat büyük bir yer olduğunu söylersem belki gözünüzde daha net canlanabilir…

Vincennes Ormanı – Bois de Vincennes

Vincennes Ormanı – Bois de Vincennes vaktiyle Fransa kralının ikamet ettiği şato olan Château de Vincennes‘ın ormanıymış. 1150‘lerden itibaren krallar burada avlanırmış, hatta bir dönem orman çevresi duvarla çevrelenmiş ve sadece soyluların yararlanabileceği bir alan olarak kullanılmış. Fransız ihtilali ile birlikte bu orman askeri eğitim alanı olarak kullanılmaya başlanmış. 1854’ten itibaren de imparator III. Napoléon’un emri ile Baron Haussmann’ın yürüttüğü bir proje ile burası halka açık bir park alanı olarak yeniden düzenlenmeye başlanmış ve 1855’ten günümüze de bu amaçla tüm Parislilerin yararlanabileceği şahane bir rekreasyon alanına dönüştürülmüş.

Göletleri, adaları, botanik bahçesi, hipodromu, hayvanat bahçesi, restoran ve kafeleri ile çok zengin bir çeşitliliğe sahip olan Vincennes Ormanı, bir günde gezip bitiremeyeceğiniz kadar büyük bir yeşil alan. Zaten amaç burayı gezip bitirmek değil, yerin yeşilinden göğün mavisinden, havanın temizliğinden olabildiğince yararlanıp günün güzelliğine güzellik katmak için gidip gezilmesi gereken bir park alanında dolaşmak…

Burası périphérique dışında yer almasına rağmen resmi olarak Paris içi sayılıyor ve yönetimsel olarak 12. arrondissement‘a bağlı. Sanırım bu yapmalarındaki en önemli neden Bois de Boulogne gibi burayı da kent merkezine dahil edip Paris’te kişi başına düşen yeşil alan miktarının istatiksel olarak yüksek çıkmasını sağlamak 🙂 Her ne olursa olsun, bizler için périphérique içi ve yakın çevresi hep Paris sayıldığından, her halükarda Paris yemyeşil bir yer…

Vincennes Ormanı – Bois de Vincennes

Benim gezmeyi en çok sevdiğim bölüm Lac Daumesnil / Daumesnil Gölü ve çevresi. Bu gölün çevresinde bir tur atmak bile keyifli bir gün geçirmeniz için yeterli aslında. Dilerseniz gölün ortasındaki iki adadan dilediğinize gidebilir, o adalarda küçük bir gezinti yaparak manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Siz yürürken karşınıza bir tavus kuşu çıkarsa sakın şaşırmayın… Dilerseniz bir sandal kiralayıp parkın tadını bir de kürek çekerek çıkartabilirsiniz.

Bu gölün kuzeydoğu tarafında da Parc Zoologique de Paris adında büyük bir hayvanat bahçesi mevcut. İçeri girmeye vaktiniz yoksa az da olsa hayvanat bahçesinin dışından hayvanların bir kısmını görme şansınız olabiliyor. Aslında bu hayvanat bahçesi hakkında da bir yazı yazmam gerek ama Pariste.Net’in takipçileri o kadar çevre duyarlı kişiler ki, hayvanların doğal ortamları dışında zorla yaşatılmasına tepki duyarlar diye çekiniyorum açıkçası. Bu sorunun yanıtını kendime de verebilmiş değilim. Bakalım…

Hayvanat bahçesinden yukarı doğru ilerlerseniz, bir orta çağ şatosu olan Château de Vincennes‘ı görebilir, dilerseniz burayı gezebilirsiniz. Şatonun arka tarafı da Vincennes olarak geçiyor ve çok hoş bir semt.

Vincennes Ormanı – Bois de Vincennes

Şatodan sağa doğru devam ederseniz az daha ötede karşınıza Parc Floral de Paris yazısı çıkacak. Tıpkı Amsterdam‘daki “I amsterdam” yazısı gibi burada da resim çektirmek adetten, hatta benim gibi yazının tepesine çıkmak için uğraşanlardan olursanız epey bir eğlenebilirsiniz 🙂

Bu yazının arka tarafına doğru yürüdüğünüzde Paris Botanik Bahçesi‘ne ulaşmış oluyorsunuz.  Orası da gezilip görülesi şahane bir yer.

Sonra buradan çıkıp parkın daha doğularına doğru yürüyüp en uç tarafına ulaşmayı başarabilirseniz bu kez de karşınıza Lac des Minimes – Minimes Gölü çıkacak. Burası da son derece sevimli bir göl ve gölün ortasında üç tane ada bulunuyor. Hâlâ haliniz varsa bu gölün de çevresini dolaşabilirsiniz 🙂

Vincennes Ormanı – Bois de Vincennes

Vincennes Ormanı – Bois de Vincennes o kadar büyük bir yer ki, söylediğim gibi bir günde gezip bitirmeniz mümkün değil, zaten gerek de yok. Her gidişinizde farklı bir köşesini gezerek tadını çıkarabilirsiniz. Güzel havalarda piknik yapmak için ideal yerlerden biri Vincennes Ormanı. Kışın ağaçlar yapraksızken bile -eğer hava yağmurlu değilse- burada dolaşmak yine keyifli. Ben Paris’e yerleştikten sonraki ilk yılbaşı sabahı (1 Ocak 2013) güneşli bir günde, erken saatte bu ormanda yaptığım yürüyüşü hiç unutmuyorum. Paris’te yılbaşı geçirmek bir başkadır.

Eğer buraya kısıtlı bir Paris gezisi kapsamında geldiyseniz size iki önerim olabilir. Ya 1 numaralı metro hattı ile “Château de Vincennes” istasyonunda inip Vincennes Şatosu‘nun içinden geçip Parc Floral de Paris tarafına doğru yürüyüp buralarda dolaşmanız ya da yine 1 numaralı metro hattının “Saint-Mandé” istasyonunda inip güneye doğru yürüyüp Lac de Daumesnil’e ulaşıp bu civarda gezinmeniz. Elbette ki pek çok başka giriş de mevcut ve Paris’te yaşayanlar her seferinde başka bir yerden giriş yapabilirler ama Bois de Vincennes’i sadece görmek niyetindeyseniz bu iki seçeneğin sizin için uygun olduğunu düşünüyorum.

Daha kestirmeden gelmek istiyorsanız da 8 numaralı metro ya da T3a numaralı tramvay hatlarının “Porte Dorée” istasyonunda inip Göç Tarihi Müzesi‘nin yanından yürüyerek buraya daha çabuk bir biçimde gelebilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Adres: Bois de Vincennes, 75012 Paris

Yazar

Yorum Yazın