(Son Güncelleme: 16.07.2019) Fransa’yı Fransa yapan en önemli özelliklerden biri, sanata ve sanatçıya duyulan saygı. Bu ülkede sanat da sanatçı da el üstünde tutuluyor. O yüzden her düşünce akımından, her görüşten sanatçıların birbirinden değişik eserler üretmesi mümkün, çünkü atmosfer buna müsait. O kadar ki, sanat ne Paris’in ne de diğer büyük şehirlerin tekelinde. Ülkenin neresine giderseniz gidin karşınıza sanat çıkıyor. Örnek olması açısından işte öylesi yerlerden birini tanıtmak istiyorum size bu yazıda. Yok hayır, çok uzaklara gitmeyeceğiz; Paris’e sadece bir saat mesafede bir galeri, aynı zamanda bir çağdaş sanatlar müzesi burası: Besharat Gallery

Besharat Gallery – Musée Besharat – Barbizon
Size Ressamlar Köyü olarak geçen Barbizon‘dan bahsetmiştim ve bu 1.500 nüfuslu köyde üç müze ve on sanat galerisi saydığımdan da. Bu küçücük köydeki yarım günlük turumuzda Musée des Peintres de Barbizon – Barbizon Ressamları Müzesi‘ni bir de Besharat Gallery’yi gezmeye vaktim olmuştu ama Jean-François Millet’nin atölye evini gezememiştik, çünkü akşam üzeri kapanmıştı. Biz de yukarıda fotoğrafını gördüğünüz Besharat Gallery’yi önceden gözümüze kestirmiştik, vakit kaybetmeden hemen oraya yöneldik. Gezdiğimiz bu galerinin dışı gibi içi de harika bir yer çıkınca sizlerle paylaşmak istedim.

Besharat Gallery – Musée Besharat – Barbizon
Besharat Gallery aslında bir sanat galerisi ama konspet olarak galerilikten biraz çıkmış. Galeri dediğimiz yerde sanatçıların eserleri sergilenir evet ama bunlar -doğal olarak- satılıktır. Besharat Gallery’de ise galerinin sahibi Massoud Basharat’ın kişisel koleksiyonu sergileniyor. Zaten o nedenle de burası Musée Besharat – Besharat Müzesi olarak da geçiyor. Ayrıca Besharat Gallery’nin merkezi ABD’de, Atlanta’da bulunuyor.

Besharat Gallery – Musée Besharat – Barbizon
Besharat Gallery’nin dışı da içi de içeride sergilenen eserler de harika. Dışarıdan baktığınızda klasik Fransız köy evlerinin epey büyükçesinden bir örnek, cennet gibi bir bahçe; kıyı köşe detay detay süslenmiş bir mekanla karşılaşıyorsunuz önce. Süslü olsun diye değil, yaşam zevkinin gündelik hayata yansıması şeklinde bir bezeme hali; zorlama değil, doğal estetik; kendiliğindenlik. O yüzden çok seviyorum böyle mekanlarda olmayı, keşfettiklerimi sizlerle paylaşmayı.

Besharat Gallery – Musée Besharat – Barbizon
Mekanı galeriden ayırıp müze yapan bir başka özelliği de ücretli olması: Giriş ücreti 5€ ama inanın buna değiyor. Bilet almaya girdiğiniz yer zaten galerinin ana salonlarından biri. Yani para verip gezmek istemiyorsanız bile bilgi alma bahanesiyle içeri girip, en azından ana salona şöyle bir bakabilirsiniz. Eğer içeriyi gezmeye karar verirseniz -ki bence ilk salonu görünce ikna olacaksınız- yanda ve arkada iki salon daha var. Gördüğünüz üzere Besharat Gallery’de sergilenen eserler çok farklı temalarda, birbirinden güzel çağdaş eserler.

Besharat Gallery – Musée Besharat – Barbizon
Ben ki çağdaş sanat eserlerine hep temkinli yaklaşırım, burada sergilenen eserlere bayıldım. Günümüzde çağdaş sanat adı altında -bence- hiçbir yetenek gerektirmeyen öylesine bırakılmış, fırlatıp atılmış, kaderine terk edilmiş, emek verilmemiş izlenimi veren pek çok çalışma sanat eseri adı altında pazarlanıyor. Bunca genç sanatçı kendini ifade edecek, çalışmalarını gösterecek salon arıyorken, türlü ilişkiler sonunda kocaman galerileri boş yere işgal eden basit işlerse çok mühimmiş gibi sanat gündemini meşgul edebiliyor. Temkinli duruşum bu nedenle; yoksa sanat eleştirmeni değilim elbette. Ama Besharat Gallery’deki eserlerin her biri klasik olmaya aday çağdaş eserler bence. Fotoğrafları inceleyince ve hatta fırsatını bulup burayı gezince ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Besharat Gallery – Musée Besharat – Barbizon
Tabii bir de sanat eseri ile mekanın ilişkisi konusu da var ki o da ayrı mesele. Burada sergilenen eserler sanki Besharat Gallery için yapılmış gibi duruyor. Üstelik burada hiçbir şey olmasaymış, mekan bomboş bırakılsaymış bile burası güzel bir yer olabilirmiş; o kadar güzel bir yer. Acaba ben galeriyi değil de binayı mı sevdim dersiniz? 🙂 Hem galerideki eserleri hem de binanın kendisini sevdim diyelim. Hele ki bahçeye geçince ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Besharat Gallery – Musée Besharat – Barbizon
Yan taraftaki küçük bahçenin peyzajı ayrı güzel, bahçedeki eserler ayrı… Barbizon diye bir yerde kendi düşünüzde yürüyormuş gibi oluyorsunuz. Bilmiyorum belki de sadece bana öyle gelmiştir. İşin en hoş kısmı da eserlerin birbiriyle doğrudan hiçbir ilişkisinin yani ortak bir temasının olmaması. Oysa hepsi bir arada o kadar güzel uyum içindeler ki… Bahçenin bir de arka tarafı var, oraya da bir bakın isterseniz ama sanki arka kısımda büyü biraz bozuluyor gibi geldi bana. Çünkü daha yeni kuruluyor ve bu kadar doğal bir dokusu yok. Zamanla oluşur belki…

Besharat Gallery – Musée Besharat – Barbizon
İçeride pek çok eserle duygu alışverişinde bulundum, kimileri beni diğerlerinden daha çok etkiledi ama en çok beğendiklerim heykeller oldu. Geri dönüşümlü malzemelerden yapılmış heykellerden tutun da klasik formda çağdaş anlayışla yapılmış olanları da bir o kadar akılda kalıcıydı. Bir de Steve McCurry‘nin meşhur Afgan Kızı fotoğrafını Besharat Gallery’de görmek hoş bir anı oldu benim için.

Besharat Gallery – Musée Besharat – Barbizon
Mekanın ortasında bir mutfak görmek ve bu mutfağın günlük yaşamda kullanıldığını fark etmek de ilginçti. Zaten Besharat Gallery’nin üst katında suitler bulunuyor ve bu suitlerde dilerseniz para karşılığında dilerseniz de sanat üretmek için konaklayabiliyorsunuz. Eğer yanlış anlamadımsa burada ürettiğiniz sanat eserlerinden birini galeriye bağışlamak kaydıyla ücretsiz konaklamanız mümkün. Tabii bunun için iyi bir portföyünüz olmalı sanıyorum. Hani Shakespeare & Company‘nin üst katında da yazarlar aşağıdaki kitapçıda çalışma koşuluyla ücretsiz konaklayabiliyorlar ya aynı mantık. Hep diyorum: Nerelerde neler var…

Besharat Gallery – Musée Besharat – Barbizon

Besharat Gallery her gün 10:00-19:00 arası açık. Güncel bilgiler, sanatçılar ve eserleri hakkında detaylar için resmi web sayfasına bakabilirsiniz. Galeriyi gezdikten sonra Barbizon‘da ve çevresinde yapacaklarınız içinse tüm detayları zaten Barbizon yazısında vermeye çalıştım. Sonuçta burası özellikle Paris’ten kalkıp görülmesi gereken bir yer diyemem ama Fontainebleau Şatosu‘na giderken yolunuzun düşmesi gereken hatta sırf Paris çevresinde Giverny‘den sonra küçük ama çok güzel bir köy görmek için Barbizon‘a gelmişken mutlaka gezilmesi gereken bir yer.

Sanat iyidir, sanat iyileştirir. Sanatla kalın.

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

 

 

Adres: 40 Grande Rue, 77630 Barbizon

İlgili Yazılar:
Barbizon
– Musée des Peintres de Barbizon – Barbizon Ressamları Müzesi
– Fontainebleau Şatosu – Château de Fontainebleau
– Vaux le Vicomte Şatosu – Château de Vaux-le-Vicomte

Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.