(Son Güncelleme: 15.07.2019) Paris’in Saint Germain ile Odéon arasında, bulvarın Mabillon tarafındaki girişinden girilen Rue de Buci‘den daha önce bahsetmiş, bu küçük ama cıvıl cıvıl sokakta en sevdiğim mekanın da Bar du Marché olduğundan söz etmiştim. Bu yazıda, bu güzel café-bar hakkında daha detaylı bilgi vermek istiyorum.
 
Evet Rue de Buci küçük ama hayat dolu bir sokak. Yaz-kış cıvıl cıvıl. Elbette yazın hayat enerjisi daha yoğun hissedilse de kışın da oldukça keyifli bir atmosferi var. O yüzden ne zaman giderseniz gidin hoşunuza gideceğinize inanıyorum.
 
Bar du Marché (bar dü marşe ya da bağ dü mağşe) ise “Pazar Barı” anlamına geliyor; büyük olasılıkla eskiden pazar yeri olan bu sokağın barı-kafesi yani bir tür mahalle kahvesi kıvamında bir geçmişi olduğunu düşünüyorum. Zira bu adda Fransa’nın pek çok yerinde café-bar görmeniz mümkün.

Bar du Marché (Rue de Buci – Saint Germain)
Bizim evin oradaki kapalı semt pazarında da tabelası olmasa da bu konseptte bir bar var; pazar sabahları çekçek arabaları ile domates biber almaya gelen yaşlı teyzeler, alışveriş sonrası orada oturup beyaz şaraplarını içerek sohbet ediyorlar; onları izlemeye bayılıyorum, yaşam enerjilerine de hayranım.

Rue de Buci‘deki Bar du Marché de işte bunun bir başka versiyonu olsa gerek. Buraya yaklaşık iki yıldır gidiyorum. İlk ne zaman gittim hatırlamıyorum ama en net hatırladığım, Fransızca kursundan arkadaşlarım Avusturalyalı Rosanna ve Hindistanlı Srinivasan’la burada oturmuş, saatlerce sohbet etmiştik. En son da geçtiğimiz hafta sonu iki değerli insan, Benim Paris’im kitabının yazarı sevgili Cüneyt Ayral ve İklil Sümer’le gidince artık burayı da yazmanın zamanı geldiğini düşündüm.

Tahmin edeceğiniz gibi, Paris’te bu tarz yerler bolca bulunuyor tabi ama işte hep söylediğim gibi bazı mekanların havasından mıdır suyundan mıdır bilinmez, benim gözümde daha özel bir yeri oluyor. Bar du Marché de öylesi bir yer işte. Cicili bicili, kırmızılı beyazlı masa ve sandalyeleri kapı önüne çok yakışıyor. Hava çok soğuk değilse bu sandalye ve masalar genelde dolu oluyor, hele yazın herkes kapı önünde oturuyor. Bense iç mekanları da bir o kadar seviyorum, çünkü çok hoş bir atmosferi oluyor, bir de sigara dumanından korunuyorum…

Bar du Marché (Rue de Buci – Saint Germain)
Kapıdan içeri girdiğiniz zaman eski zamanlara gidiyorsunuz; yok öyle 20’lere 30’lara değil de 50’lere 60’lara sanki. Yine kırmızı beyaz koltuklar, bu kez ahşap masalar, yamuk bereli, komik suratlı ve sevimli garsonlar… Bar tarafı ise zaten tipik göz zenginliği. O kadar karmaşadan nasıl böyle güzel bir uyum çıkar hiç bilmiyorum.

Burada alkollü alkolsüz içecekler yanında yemek servisi de yapılıyor. Dışarıdaki küçücük masalarda bir şey yiyip içmek zor ama “Café ve restoranlarda başınıza neler gelecek?” yazımda daha önce anlatmaya çalıştığım gibi Paris kafelerinin kaderi bu, küçücük masalara tıkışmayı çok seviyorlar ya da seviyorlar demeyelim de alışmışlar…
 
İçeride, duvardaki aynalar mekanı daha bir geniş gösteriyor. Aynalara asılmış panolardaki eski figürler, özellikle Charlie Chaplin ve Edith Piaf afişleri çok hoşuma gidiyor. Bazen daha büyük bir evde yaşamayı sırf duvarlara daha çok resim asabilmek için istiyorum…

Bar du Marché (Rue de Buci – Saint Germain)
Buraya doğrudan gelmenin en kolay yolu 10 numaralı metronun Mabillon istasyonunda inip ünü midyeci Léon‘un tam karşısındaki sokaktan girmek; Bar du Marché biraz ilerde soldaki köşede karşınıza çıkacak. Ama 10 numaralı hat pek şehrin işe yarar kısımlarından geçmediği için belki 4 numaralı hatla Odéon ya da Saint Germain des Près durağında inip yine Mabillon’a kadar yürüyüp orada sokağın başından içeri girerek de burayı bulabilirsiniz. Ama adres sizi şaşırtmasın, resmi olarak Rue de Seine üzerinde görünüyor, orası barın yan cephesine bakan sokak.
 
Güzel havalarda cıvıl cıvıl bir ortamı garanti ediyorum; kış günlerindeyse içeride farklı bir atmosferde oturup kahvenizi içebilir, eşinizle dostunuzla sohbet edebilirsiniz. Gerçi yaz kış demeden her koşulda dışarı oturmak isteyenlerden de olabilirsiniz ve eminim gerekçeniz temiz hava almak değil sigara içmek olacaktır 🙂 O zaman yine merak etmeyin, dışarıdaki sobalarla ısınmanız mümkün.
 
Buraya özellikle gelmenizi değil ama Saint Germain Bulvarı ve Odéon taraflarında dolaşıyorsanız yolunuzu Rue de Buci‘ye düşürmenizi, hazır yolunuz düşmüşken de Bar du Marché’de oturup bir şeyler yiyip içmenizi öneririm. Yine bu sokaktaki Café de Paris de hoş bir seçenek.
 
En çok da hayattan keyf almanızı, onu hakkıyla yaşamanızı elbette.
 
Afiyetle…
 
 
 
 
Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.