(Son Güncelleme: 12.01.2018) Paris’e yeni yerleştiğim zamanlardı, 2. arrondissement‘da, Place Vendôme‘dan Opéra‘ya doğru yürüyor, bazen çevreme, bazen binalara bazen de vitrinlere bakıyordum. Sergilenen birbirinden lüks mücevherler ve saatler bir süre sonra ilginç gelmemeye başlamıştı ama bir an geldi ki, bir vitrin gördüm ve orada çarpılıp kaldım! Vitrinde nefis bir bale kıyafeti, nefis bir sunumla sergileniyordu. O an öğrendim ki burası dans ayakkabıları ve dans kıyafetleri satan çok özel bir yerdi: Repetto…

Ve tabii daha sonra bu mağazanın hikayesini araştırmaya geldi sıra: 1947‘de Rose Repetto, dansçı oğlu Roland Petit için ayağına en uygun ayakkabıyı tasarlamasıyla başlıyor her şey. Dans boyunca yorgunluğu önleyecek, ayağın zarar görmesini, tahriş olmasını engelleyecek özel bir tasarım geliştiriyor ve zamanla bu tasarım ünleniyor.

1956’da Brigitte Bardot’ya adanan ve “Ve Tanrı Kadını Yarattı” filminde kullanılan özel ayakkabılar sayesinde en büyük süksesini yapan Repetto, 1959‘da ilk butiğini Rue de la Paix’de, işte benim bu nefis bale kıyafetini gördüğüm yerde açmış. Sonra yıllar içinde çeşitli aşamalardan geçerek günümüzde hem dans ayakkabıları, hem günlük ayakkabılar, hem dans kıyafetleri, hem de günlük kıyafetler tasarlayarak hatırı sayılır bir konuma yükselmiş.

Bale Sevenlere İlginç Bir Mağaza: Repetto

Ünlü balet Nureyev‘in de vaktiyle müdavimleri arasında yer aldığı Repetto, benim için ayakkabılarından çok vitrin tasarımları ile önemli elbette. Paris’te 5 özel butiği, pek çok corner’ı bulunan markanın Fransa’da ve dünyanın pek çok ülkesinde çok sayıda şubesi bulunuyor. Ne zaman bir mağazasının önünden geçsem vitrin tasarımına bakıyor, bale kıyafetinin ışıltılar içinde harika bir müzik eşliğinde dansa başladığını hayal edebiliyorum. İşte o zaman sadece müzik, dans, ben ve Paris oluyoruz.

Siz de bu civarda gezerken vitrine bir göz atarsanız, hatta ilginizi çekerse içeri girip ürünleri incelerseniz hoşunuza gideceğini tahmin ediyorum. Marka ve ürünler hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bu linki ziyaret edebilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

 

 

Adres: 22 Rue de la Paix, 75002 Paris

Yazar

Yorum Yazın