Her yıl olduğu gibi bu yıl da Avrupa’da Mayıs ayının bir gecesi “Avrupa Müzeler Gecesi La Nuit Européenne des Musées” olarak kutlanacak. Bu etkinlik kapsamında Avrupa’nın dört bir yanında pek çok müze, galeri ve kültür merkezi akşam belirli bir saatten sonra ziyaretçilerine kapılarını ücretsiz olarak açıyor ve gece 12’ye, 1’e kadar da bu mekanlar ücretsiz olarak gezilebiliyor. Bununla birlikte kimi mekanlarda da ücretsiz etkinlikler düzenleniyor.
 
Bu yıl La Nuit Européenne des Musées / Avrupa Müzeler Gecesi 16 Mayıs 2015 Cumartesi, yani yarın akşam gerçekleşecek etkinliklerle kutlanacak. İşte bu nedenle bugünkü yazımı bu konuda yazmak, Paris’te yarın gece hangi mekanların bu etkinlik kapsamında açık olacağı konusunda bilgi vermek istedim.
 
Önceki yıl müzeler gecesinde Centre Pompideu ve Louvre Müzesi’ni gezmiş, gecenin kör karanlıklarında o sanat eserleri arasında olmanın ve benimle benzer hisleri yaşayan yetmiş iki milletten insanla beraber olmanın yarattığı ruh halini iliklerime kadar hissetmiştim. Geçtiğimiz yılsa yine Louvre’a ek olarak Musée des Arts Décoratifs’i ve Grands Palais’yi  akşamın bir vakti gezme şansım oldu. Bu yılki etkinlikte ise Musée d’Orsay ve Centre Pompidou’yu görmek isteyebilirim.
 
Aşağıdaki listede, yarın akşam Müzeler Gecesi kapsamında açık olacak ve ücretsiz gezilebilecek müzelerden daha önce blog’umda yer verdiğim, detaylı bilgiler paylaşmaya çalıştığım birkaçını bulabilirsiniz:
 
 
Geri kalanların listesini, Avrupa Müzeler Gecesi etkinlik bilgilerini ve açık olduğu saatleri detaylı olarak görmek içinse bu linke tıklayabilirsiniz.
 
Paris’te gecenin bir vakti müze keyfinin tadı bir başkadır.
 
Keyifli geziler, keyifli keşifler.
blank
Author

3 Comments

 1. blank

  merhaba,
  sansima bu gun paristeyim 😉 bu etkinlik saat kacta basliyordur acaba ?
  ayrica sizenideki bilgiler sayesinde hic yabancilik cekmeden bir cok yeri gezme firsati buldum tesekkurler.

  • blank

   merhaba
   müzeden müzeye değişebilir ama genel olarak akşam 6'dan sonra diyebiliriz.
   tadını çıkarın
   iyi tatiller

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.