Avrupa’da her yıl Mayıs ayında bir gece “Müzeler Gecesi” olarak kutlanıyor. Bu etkinlik kapsamında Avrupa’nın dört bir yanında pek çok müze, galeri ve kültür merkezi akşam belirli bir saatten sonra ziyaretçilerine kapılarını ücretsiz olarak açıyor ve gece 12’ye, 1’e kadar da bu mekanlar ücretsiz gezilebiliyor. Bununla birlikte kimi mekanlarda da ücretsiz etkinlikler düzenleniyor.

Bu yıl La Nuit Européenne des Musées / Müzeler Gecesi 17 Mayıs 2014 Cumartesi, yani yarın akşam gerçekleşecek etkinliklerle kutlanacak. İşte bu nedenle bugünkü yazımı bu konuda yazmak, Paris’te yarın gece hangi mekanların bu etkinlik kapsamında açık olacağı konusunda bilgi vermek istedim.

Geçen yıl müzeler gecesinde Centre Pompideu ve Louvre Müzesi’ni gezmiş, gecenin kör karanlıklarında o sanat eserleri arasında olmanın ve benimle benzer hisleri yaşayan yetmiş iki milletten insanla beraber olmanın yarattığı ruh halini iliklerime kadar hissetmiştim. Bu yıl da yine özel bir fotoğraf sergisi nedeniyle Centre Pompideu’yu ziyaret etmeyi düşünüyorum; eğer halim kalırsa bir de Grand Palais’deki sergiyi gezmek niyetindeyim. Niyetindeyim diyorum çünkü her şey benim istememle bitmiyor; kapıda karşılaşacağım kuyruk tamamen şansa kalmış. Gidip bakılacak, beklenebilecek ölçüde bir kuyruksa gezilecek, yoksa gezilecek başka bir yere doğru rota değiştirilecek.

Aşağıdaki listede, yarın akşam Müzeler Gecesi kapsamında açık olacak ve ücretsiz gezilebilecek müzelerden daha önce blogumda yer verdiğim, detaylı bilgiler paylaşmaya çalıştığım birkaçını bulabilirsiniz:

Geri kalanların listesini, etkinlik bilgilerini ve açık olduğu saatleri detaylı olarak görmek içinse bu linke tıklayabilirsiniz.
Paris’te gecenin bir vakti müze keyfinin tadı bir başkadır. Hem müzede gördüğünüz eserler, hem müze binasının kendisi hem de gecenin o büyülü gizemi size çok farklı bir deneyim yaşatacak inanın.
Keyifli geziler, keyifli keşifler…
blank
Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.