Blog’umu takip edenler çok iyi bilirler ki Paris’te önemli pek çok müze her ayın ilk Pazar günü ücretsiz olarak gezilebiliyor. Ancak bu kural, adı geçen her müzenin her ayın ilk Pazar günü ücretsiz olduğu anlamına gelmiyor. O yüzden, bugün Ağustos ayının ilk Pazar günü olması nedeniyle, hangi müzelerin ücretsiz olarak gezilebileceğine dair bir hatırlatma yazısı yazmak istedim.

Aşağıda listesini bulabileceğiniz müzelerin kiminde tüm kalıcı ve geçici sergiler bugün ücretsiz gezilebiliyor kimilerindeyse sadece kalıcı sergileri gezebiliyorsunuz. Gittiğiniz bir müzede kalıcı sergi yanında geçici serginin bulunduğu salona girmek istediğinizde girişteki görevlinin elinize bilet tutuşturmasına şaşırmayın, çünkü o biletin üstünde “gratuit” yani “ücretsiz” yazıyor. Tahmin edeceğiniz gibi o gün sergiyi kaç kişinin gezdiğinin istatistiğini tutmaya çalışıyorlar. Aynı şeyi bazı müzelerin kalıcı sergileri için de yapıyorlar; özetle içiniz rahat olsun, müze görevlisinin elinize tutuşturacağı ücretsiz bileti alın ve keyifle gezinize başlayın.

 
Bugün Paris’te ücretsiz olarak gezebileceğiniz müzeler:
– Écouen Şatosu ve Rönesans Müzesi – Château d’Écouen (Écouen’da)
Maison d’Auguste Rodin (Meudon’da)
 
Ayrıca Haziran 2014’ten itibaren Champs-Élysées’deki Başkanlık Sarayı Palais de l’Élysée bahçesi ve 7. arrondissement‘daki Başbakanlık Konutu bahçesi de bu etkinlik kapsamında gezilebiliyor.
 
Paris’te diğer ayların ilk Pazar günü ücretsiz olan müzelerin listesi ile ilgili ayrıntılı bilgi için bu linkteki yazıyı okuyabilirsiniz.
 
Keyifli geziler, keyifli keşifler.
blank
Author

1 Comment

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.