Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

24 Kasım 2017 Cuma

Paris Noel Pazarları 2017

Paris Noel Pazarları 2017
Bugüne kadar her yıl Noel döneminde Paris'te, biri Champs-Elysées, diğeri La Défense'ta olmak üzere iki büyük Noel pazarı kuruluyordu ve ben her yıl bu iki pazarı sizler için dolaşıp iki ayrı yazıda geniş geniş tanıtıyordum ama bu yıl Paris Belediyesi ilginç bir kararla Champs-Elysées'ye Noel pazarı kurulmasına izin vermedi. 2016'daki Champs-Elysées Noel Pazarı ne güzeldi, bulvarın iki yanı ışıl ışıldı ama nedense bu yıl böyle. Umarım gelecek yıl hatadan dönülür.

Dolayısıyla Paris'teki tek büyük Noel pazarı bu yıl, Avrupa'nın en büyük finans merkezi La Défense'ta. Ama merak etmeyin, Paris'te Noel pazarı bununla sınırlı değil, başka yerde de karşınıza gayet keyifli Noel Pazarları çıkacak.

Paris Noel Pazarları 2017
O yüzden sizler için Paris'te kurulacak pazar yerlerini araştırıp bir liste hazırladım. Nerelerde, hangi tarihlerde Noel pazarı kurulacağını, adreslerini ve hangi ulaşım araçlarıyla (metroRERbanliyö trenitramvay) gidip, hangi istasyonda ineceğinizi tek tek sıraladım:

Paris'teki 2017 Noel Pazarlarının Yerleri:

Tarih: 23 Kasım - 28 Aralık
İstasyon: La Défense (Metro 1 - RER A - Tramway 2 - Banliyö Treni L)

Tarih: 27 Kasım - 31 Aralık
İstasyon: Les Halles (RER A, D - Metro 4)

Yer:  Eyfel Kulesi - Champs de Mars
Tarih: 21 Aralık - 8 Ocak
İstasyon: Ecole Militaire (Metro 8, )

Tarih: 1 Aralık - 16 Aralık
İstasyon: Gare de l'Est (Metro 4, 5, 7 - RER E - Banliyö Treni H, P)

Tarih: 2 Aralık - 3 Ocak
Ulaşım: Saint Germain des Prés (Metro 1)

Tarih: 14 Aralık - 24 Aralık
İstasyon: Saint Michel Notre Dame (Metro 4 - RER B, C)

Yer: Invalides
Tarih: 15 Aralık - 31 Aralık
İstasyon: Varenne, St François Xavier (Metro 13)


Paris Noel Pazarları 2017
Benim seçtiklerim dışında Paris'in farklı köşelerinde çok kısa süreli ilginç pazar yerleri de kurulacak Noel döneminde ama bir iki günlük yerler olduğu için onları asıl listeye dahil etmedim. Detaylı listeyi bu linkte bulabilirsiniz.

Noel pazarları genel olarak öğlen 11'den akşam 8'e kadar açık oluyor. Bazıları sekiz buçuk, dokuza kadar açık olabilir ama bence 8'den sonraya pek kalmayın. Hafta sonları ise bir-iki saat kadar daha geç kapanabilir.

Bunun dışında Paris'te Noel havasını yaşamak için özel olarak ışıklandırılmış Champs-Elysées'de yürüyebilir, Galeris Lafayette'in muhteşem iç dekoruna bakabilir; Lafayette yanında PrintempsLe Bon Marché ve BHV gibi çok katlı mağazaların vitrinlerini seyredebilirsiniz.

Paris Noel Pazarları 2017
Zaten Paris'in dört bir köşesinde küçük-büyük fark etmeksizin pek çok mağaza ve dükkanın vitrinleri çok güzel oluyor Noel zamanı hiç merak etmeyin.

Biliyorsunuz 24 Aralık gecesi Noel kutlanıyor Fransa'da, ertesi gün yani 25 Aralık sabahı pek çok yerin kapalı olacağını da hesaba katın lütfen. Öğleden sonra dükkanlar yavaş yavaş açılmaya başlar.

Paris Noel döneminde ışıl ışıl, rengarenk olur. Hele yeni yıla Paris'te girmek çok özel bir duygudur. Bu güzelliği sakın kaçırmayın.

Hadi güzel bir Noel şarkısıyla yazımızı bitirelim:Keyifli geziler, keyifli keşifler...

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.