Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

17 Kasım 2017 Cuma

Masonluk Müzesi - Musée de la Franc-Maçonnerie

Masonluk Müzesi - Musée de la Franc-Maçonnerie
Paris ilginç bir şehir. Burada herkese ve her beğeniye uygun, başka yerde kolay kolay göremeyeceğiniz ilginçlikte pek çok etkinlik ya da mekan bulmak mümkün. Bu yazıda öylesi yerlerden birini, pek çok kişinin ilgisini çekebileceğini düşündüğüm Mason Müzesi ya da Masonluk Müzesi diyebileceğimiz Musée de la Franc-Maçonnerie'yi tanıyacağız hep birlikte.

Masonluk Müzesi - Musée de la Franc-Maçonnerie
Bilmediğim konularda ahkâm kesmeyi sevmediğimden masonluk üzerinde bir değerlendirme yazısı yazmak değil niyetim. Konuyla ilgiliyseniz zaten detayları biliyorsunuzdur ama bilginiz yoksa, benim bu konuyu bir yazıda derleyip toparlamam elbette ki mümkün değil. Eh ben de konuya hakim olmadığım için bu yazı masonluk değil, masonlukla ilgili çok ilginç eserleri yakından görebileceğiniz bir müze hakkında olacak haliyle.

Masonluk Müzesi - Musée de la Franc-Maçonnerie
Masonluk Müzesi - Musée de la Franc-Maçonnerie (müze döla franmasoneri ya da müze döla fğan masoneği) 9. arrondissement'da, Grands Boulevards'ın biraz üzerinde, en rahat 7 numaralı metronun Cadet istasyonunda inerek ulaşabileceğiniz Rue Cadet üzerinde, biraz yürüdüğünüzde az ilerde sol tarafta bulunuyor.

Masonluk Müzesi - Musée de la Franc-Maçonnerie
Dışarıdan baktığınızda alıştığımız Paris dokusundan çok farklı, hatta pek de güzel olmayan çağdaş bir mimariye sahip olan binanın önünden çok gelip geçmeme rağmen, buranın aslında Fransa'nın masonik oluşumlarından Grand Orient'ın merkezi ve aynı zamanda Masonluk Müzesi olduğunu öğrenmem Eylül 2017'deki Journées du Patrimoine - Kültürel Miras Günleri kapsamında oldu.

Masonluk Müzesi - Musée de la Franc-Maçonnerie
Dışarıdan baktığınızda ne olduğunu kestiremediğiniz binaya girince içeride bir güvenlik kontrolünden geçiyorsunuz. Müze ziyarete açık ama üst katlarda bulunan ve Grand Orient mason locası sadece Kültürel Miras Günleri kapsamında gezilebiliyor. Biz de çifte şanslı olduğumuz için o gün her ikisini birden gezme imkanı bulduk.

Masonluk Müzesi - Musée de la Franc-Maçonnerie
Masonluk Müzesi - Musée de la Franc-Maçonnerie, Pazartesi günleri ve tüm resmi tatillerde kapalı; onun haricinde Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Pazar günleri 10:00-12:30 ve 14:00-18:00 arası, Cumartesi ise 10:00-13:00 ve 14:00-19:00 arası gezilebiliyorGiriş ücreti 26 yaş üzeri 7€, 26 yaş altı içinse 4€. Güncel bilgilere ve diğer detaylara müzenin resmi web sayfasından bakabilirsiniz.

Masonluk Müzesi - Musée de la Franc-Maçonnerie
Müzenin 400 metrekaresi kalıcı, 200 metrekaresi dönemsel sergi alanı olarak düzenlenmiş; bu bakımdan fazla büyük değil ama bünyesinde bulunan tablolardan kitaplara, heykellerden porselenlere, masonik sembollerden el yazması kitaplara kadar pek çok farklı obje nedeniyle ilgiyi hak ediyor. Üstelik herkesin merak ettiği böylesi ilginç bir konu başlığında bir müze olması bakımından da konunun meraklılarını tatmin edeceğini düşünüyorum.

Masonluk Müzesi - Musée de la Franc-Maçonnerie
İlk olarak 1889'da kurulmuş olan müze, ikinci dünya savaşı sırasında kapatılmış ve yeniden açılması 1973'e kadar bir zaman almış. Müzeye girdiğiniz zaman kendinizi karanlık bir ortamda buluyorsunuz. Sağ tarafta kronolojik bir sıralama mevcut ve tarih içinde masonluğun, masonluk tarihinde de Grand Orient'ın yerini görüyorsunuz. Masonik semboller ve masonluğun insanlık tarihindeki izlerinin ipuçlarını yakalamak için ilginç bir yer burası.

Masonluk Müzesi - Musée de la Franc-Maçonnerie
Aslına bakarsanız masonluk benim derinlemesine bildiğim bir konu değil ama hakkında ortaya atılmış bunca iddia olunca haliyle insanın ilgisini çekiyor. Bu müzeyi ve sonrasında Grand Orient'ı gezerken fark ettiğim şu oldu ki Fransız Devrimi'nde de masonluğun derin izleri var. Bu konuları çok iyi araştırmak gerek tabii, burada iki kelimeyle geçiştirmek çok doğru olmaz.

Masonluk Müzesi - Musée de la Franc-Maçonnerie
Sonuçta benim amacım, Paris'te masonluk üzerine böyle bir müze olduğunu size duyurmak ve hakkında genel bilgi vermek. Konuya hakim olanların bu müzede aradıkları şeyleri bulacaklarına inanıyorum. Binadaki asıl ilginç yer olan ve yılda sadece bir kez ziyarete açılan Grand Orient ise ayrı bir yazının konusu olsun.

Mason Müzesi - Musée de la Franc-Maçonnerie gezisi sonrası size tavsiyem, aşağı doğru inerek Grands Boulevards tarafında dolaşmanız ve beraberinde güzel bir pasajlar gezisi yapmanızdır. Ama öncesinde, müzenin kuzey tarafında ise hemen yakında bulunan, 1 Rue de Maubeuge'deki Türk pastanesi Le Serail'da güzel bir çay ve peynirli börek molası verebilirsiniz :)

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.