Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

29 Eylül 2017 Cuma

Paris'te "Otomobilsiz Gün" - Paris Journée Sans Voiture (1 Ekim 2017)

Paris'te "Otomobilsiz Gün" - Paris Journée Sans Voiture (1 Ekim 2017)
Arabasız yaşanan bir dünya metropolü mümkün mü? Paris Belediyesi uzun zamandır bu sorunun yanıtını arıyor ve bu yıl üçüncü kez "Journée Sans Voiture - Paris'te Otomobilsiz Gün" etkinliği düzenleyerek kent yaşamında motorlu taşıtların olmadığı bir yaşam biçiminin mümkün olup olmadığını test ediyor. Bu kez tarih: 1 Ekim 2017 Pazar...

Peki bu etkinlik neleri kapsıyor? 1 Ekim 2017 Pazar günü saat 11:00-18:00 arası Paris'te motorlu araçların trafiğe çıkışı yasak. 2015'te ilk kez düzenlenen etkinlik Paris'in küçük bir kısmında denenmişti, 2016'da kapsamı genişletilen Journée Sans Voiture - Paris Otomobilsiz Gün etkinliğindeyse, kent merkezinde daha büyük bir alan trafiğe kapandı, diğer bölgelerde hız sınırı 20 km ile sınırlandırıldı ama 2017'deki etkinlik için, motorlu taşıtların trafiğe çıkma yasağı periferik içindeki her yeri kapsayacak şekilde genişletildi; yani bu kez tüm Paris'te özel araçların trafiğe çıkması yasak!

Paris'te "Otomobilsiz Gün" - Paris Journée Sans Voiture (1 Ekim 2017)
Paris kent merkezindeki yollar -bir gün için de olsa- sadece yayaların, bisikletlilerin, tornet ve scooter'ların yani motorlu taşıtlar hariç herkesin. Tabii önceliğin her zaman yayaların olduğunu da unutmak gerek. Paris çevresini saran Boulevard Périphérique'te ve onun dışında kalan bölgelerde ise bir kısıtlama yok, trafiğe açık... Fransızcası olanlar için konu hakkında detalı bilgi ve kapsam haritası bu linkte bulunabilir. 

Peki Otomobilsiz Gün'de Paris'te bir yerden bir yere nasıl gideceğiz? Merak etmeyin, Paris MetrosuRERbanliyö treni ve tramvaylar normal düzende çalışıyor. Belediye otobüsleri de trafiğe kapalı bölgede 30 kilometre hız sınırını aşmamak koşuluyla pazar tarifesinde sirkülasyona devam edecek, ayrıca taksilerin ve Paris Dolmuşu gibi özel şöförlü araç hizmeti veren özel servislerin dolaşımına (30 km hız sınırı olmak koşuluyla) izin veriliyor.

Paris'te "Otomobilsiz Gün" - Paris Journée Sans Voiture (1 Ekim 2017)
2015'teki ilk etkinlikte İstanbul'da tatilde olduğum için bu deneyimi yaşayamamıştım ama 2016'daki etkinlikte Paris'teydim. Trafiğe çıkmasına izin verilen araç kriterleri geniş tutulduğundan bazı bölgelerde pek otomobilsiz gün gibi gelmemişti bana ama kimi yerlerde de ortalık o kadar sakindi ki şahane bir Paris yaşama şansı yakalamıştım. Ayrıca bu yıl belirli bölgelerde çeşitli etkinlikler de düzenlenecek ve otomobilsiz Paris daha keyifli bir hale getirilmeye çalışılacak.

Bu arada belirtmeliyim ki, Otomobilsiz Gün Etkinliği boyunca toplu taşıma ücretsiz değil. Çünkü amaç insanları arabasız yaşama özendirmek değil, arabasız yaşamın bir dünya metropolünün kalbinde nasıl mümkün olabildiğini o şehrin sakinlerine bizzat deneyimletmek.

Paris'te "Otomobilsiz Gün" - Paris Journée Sans Voiture (1 Ekim 2017)
Bunun dışında ulaşım için kiralık bisikletler Vélib, kendi bisikletiniz, tornet, scooter, mono roue gibi alternatif taşıtlar da kullanılabiliyor. Elbette ki işin asıl zevkli kısma Paris'in büyük bulvarlarında, birbirinden güzel sokaklarında yürüyerek dolaşabilmek. Otomobilsiz gün etkinliğinde elektrikli arabaların trafikte dolaşımına izin verilmiyor ama elektrik destekli bisikletler serbestMotosikletler ve elektrik motorlu bisikletler de yasak kapsamında.

Paris Belediyesi, Mayıs 2016'dan beri -aşağı yukarı- her ayın ilk Pazar günü Champs-Elysées'yi trafiğe kapatıp sadece yayaların kullanımına açıyor ve otomobilsiz gün etkinliğini lokal olarak deniyor. 2017 Otomobilsiz Gün etkinliği Ekim ayının ilk Pazar gününe denk geldiği için bu kez, bu iki etkinlik çakışmış oluyor. Bu arada, her ayın ilk Pazar günü olduğu gibi bu Ekim ayının ilk Pazar günü de Paris'teki belli başlı müzelerin ücretsiz gezilebildiğini hatırlatmak isterim.

Paris'te "Otomobilsiz Gün" - Paris Journée Sans Voiture (1 Ekim 2017)
Bizim kültürümüzde -ne yazık ki- arabalar şehirlerin hakimiyken, gelişmiş ülkelerde yayalar şehrin sahibi oluyor. Çünkü hayat araba sahiplerinin değil tüm insanların ve herkesin arabası yok; olmasına da gerek yok. Hep söylüyorum; Paris'te araba kullanmak ve park etmek zaten bir sorun. Bu şehrin karmaşasından da değil sadece, Paris Belediyesi şehrin arabalara değil yayalara ait olması gerektiğini düşünüyor. O yüzden -bolca kapalı otopark olmakla birlikte- sokaklarda araba park etmek için ayrılmış alanların çok az olduğunu görürsünüz. Çoğunluğu ya ağaçlara ya yükleme-boşaltma yerlere ya kiralık bisiklet Vélib'e ya da kiralık elektrikli araba Autolib'e ayrılmıştır.

İsteseler otopark için özel araçları sokaklara boncuk gibi dizebilecekken, insanlar özel araçlarıyla şehir merkezinde mümkün olduğunca az dolaşsınlar diye bunu bilinçli olarak kısıtlıyorlar. Öyle ki, benim gibi hayatta en büyük hobilerinden biri otomobil kullanmak olan birini bile arabasını garajda bırakır, ara sıra aküsü boşalmasın diye inip kontağı açıp kapatır biri haline getirdiler :) Neredeyse hiç ama hiç arabamı kullanma ihtiyacı hissetmiyorum bu şehirde... Yeni araba alma hayali kurarken de egzoz emisyon değeri en düşük olanlara bakıyorum... 

Paris'te "Otomobilsiz Gün" - Paris Journée Sans Voiture (1 Ekim 2017)
Zaten 21. yüzyılda neden hâlâ fosil yakıtla çalışan arabalar kullanıyoruz, aklım almıyor. Fosil yakıtla çalışan arabaların (yani sokaklarda dolaşan neredeyse bütün arabalar) korkunç bir hava kirliliğine neden oluyor ama biz sanki bu hiç olmuyormuş gibi hayatlarımıza devam ediyoruz. Hele ki dizel yakıtların iddia edildiğinden kat kat fazla çevreyi kirlettiğini öğrenmişken... Zaten bu nedenle Fransız hükümeti dizel yakıtın vergilerini kademeli olarak arttırma kararı aldı. Tabii vaktiyle insanları, daha az yaktığı için "çevreci" diye dizel yakıta yönlendiren politikaların da sorgulanması gerekiyor... Bir de elektrikli araçlar için gerekli olan elektrik üretiminin çevreye etkisi konusu var ki bu konu uzar gider...

Paris Journée Sans Voiture - Paris Otomobilsiz Gün etkinliğinin tadını çıkarabilmeniz, şehirlerin motorlu taşıtlar için değil insanlar için olduğunu yaşayarak deneyimleyebilmeniz dileğiyle.

Fosil yakıtsız günler...
İlgili Yazılar:

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

5 yorum:

 1. O gun ayrica Champs Elysees'de 15.30-16.30 arasi Loreal'in buyuk bir defilesi de duzenlenecekmis. On kisimlar davetlilere ayrildigi icin gormek ne kadar mumkun olur bilemedim ama gene de meraklisina duyurulur!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilgilendirme için çok teşekkürler.

   Sil
 2. 6yasinda ki kızımizla bizde 10 aralıkta paristeyiz umarız şansımıza açık bir hava bizi bekliyor olur. Disneyland ruyalarimizda 😊 yazılarınız harika tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Demek doğum günümde Paris'tesiniz :) Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Umarım güneşli bir Paris yaşarsınız. Şimdiden iyi tatiller...

   Sil
 3. Ne güzel 😊 şimdiden mutlu yıllar 😊 yazılarınız bize ışık👍 türkiye'den selamlar🖑

  YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.