Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

15 Eylül 2017 Cuma

Le Réservoir

Le Réservoir - Jazz Brunch
Benim Paris'te en çok eksikliğini duyduğum şeylerden biri de hafta sonu brunch için zevkime uygun bir mekan bulamamaktır. Elbette sadece mekan olarak pek çok seçenek mevcut ama benim kahvaltı kültürüme uygun şeyler bulamadığım için soranlara brunch ya da kahvaltı için önerebileceğim hatırı sayılır bir yer ne yazık ki bulunmuyor ama bu yazıda sizlere tanıtmak istediğim Le Réservoir'ın önemli bir özelliği var: Jazz Brunch...

Evet, Le Réservoir (lö rezervuar ya da lö ğezeğvuağ) hafta sonları brunch için gittiğinizde canlı müzik eşliğinde açık büfe kahvaltı yapabileceğiniz ilginç bir mekan. Aslına bakarsanız sanki burası daha çok kapalı havalarda gidilmesi gereken bir yermiş gibi duruyor, çünkü öyle teraslı-bahçeli bir yer değil de son derece ilginç bir atmosfere sahip farklı ama kapalı bir mekan.

Le Réservoir - Jazz Brunch
Zaten biz de Le Réservoir'a -yanılmıyorsam- Ekim 2016'da gitmiştik ve çok keyif almıştık ama bir türlü yazmak için sıra gelmedi. Nihayet bu yazıda sizlerle bu güzel mekanı paylaşma fırsatı yakaladım, istedim ki farklı bir brunch deneyimi yaşamak isteyenler, özellikle canlı müzik eşliğinde kahvaltı etmek isteyenler uygun bir vakitlerinde burayı denesinler.

Nedense biz -keyif yapalım diye herhalde- Le Réservoir'a arabayla gitmeye kalkmış ve park yeri bulamadığımız için -malum Paris'te araba park etmek hiç kolay değildir- epey bir ortalıkta dolanmıştık. O yüzden burası bana çok ters bir yerde gibi gelmiştim ama haritadan adresine baktım da gayet şehir merkezinde, Bastille ve Gare de Lyon civarında, 8 numaralı metro hattının "Faidherbe Chaligny" ya da "Ledru-Rollin" istasyonlarından birinde inerek ulaşabileceğiniz bir konumda.

Le Réservoir - Jazz Brunch
İçerinin oldukça loş bir atmosferi var, hatta epey de karanlık ama dekorasyonu benim çok hoşuma gitmişti, umarım siz de seversiniz. Müzik yaklaşık 11:00 gibi başlıyor ama gruba ya da soliste göre değişebilir elbette. Biz gittiğimizde muhteşem bir kadın caz şarkıcısının programına denk gelmiştik ama sabit sanatçıları yok bildiğim kadarıyla, o yüzden siz farklı birilerine denk gelebilirsiniz.

Gitmeden önce rezervasyon yaptırmak önemli. La Fourchette'ten rezervasyon yaptırmak için bu linki kullanabilirsiniz. Genelde hafta içi akşam etkinliklerinde indirim yakalamanız daha kolay ama belki hafta sonu için de bir indirime denk gelebilirsiniz; şansınızı bir deneyin derim. Müzik programı ve güncel bilgileriyse elbette ki Le Réservoir'ın kendi web sayfasından incelemekte yarar var.

Le Réservoir - Jazz Brunch
Hep dediğim gibi, Paris'te Türk damak tadına uygun kahvaltı pek yok. Gerçi şu ara 9. arrondissement'daki Le Serail pastanesine gider oldum. Özellikle su böreği ve çayı güzel, hatta kahvaltısı da varmış ama hiç denemedim. Siz benden önce bir deneyin isterseniz. O yüzden şimdilik "Paris'te en güzel kahvaltı nerede yapılır?" diye soranlara "bizim evde" diye boşuna demiyorum :) İstanbul'dayken hafta sonları Boğaz'da ya da Fenerbahçe'de kahvaltı yapmayı çok severdim ama Paris'te sadece evimde kahvaltı yapıyorum...

Dolayısıyla Le Réservoir'ın açık büfesinden mucizeler beklemeyin. Bilimum kızartmalar, kruvasanlar, yumurta, değişik peynirler (ama kesinlikle bizim peynirlerden yok), yeşillikler filan derken, tabağınızı doldurmanız, bitince yeniden bir şeyler almanız mümkün. Kahvaltısını övecek değilim, ehven-i şer demek daha doğru ama benim asıl hoşuma giden caz dinlerken, böylesi keyifli bir mekanda kahvaltı yapmaktı.

Le Réservoir - Jazz Brunch
Bakalım, belki sizin de hoşunuza gider, gider dener ve deneyimlerinizi bizimle paylaşırsınız. Özellikle akşam yemekleri için gidenlerin görüşlerini daha çok merak ediyorum, çünkü ben denemedim. Ayrıca anladığım kadarıyla yaz sezonunda jazz brunch yapılmıyor. O nedenle programı dikkatli incelemenizde yarar var.

Çıkışta yapabileceğiniz şeyler biraz sınırlı, daha doğrusu ben Paris'in doğu tarafına çok geçmediğim için bölge hakkında önerebileceğim çok şey yok ama yine de Bastille elbette ki yolumun çok sık düştüğü bir yer. Hemen yakınınızda keyifli yürüyüş parkuru La Coulée Verte - Promenade Plantée var. Belki renkli evlerin bulunduğu Rue Crémieux'yü görmek isteyebilirsiniz. Bir de biraz yukarıda ünlülerin mezarlığı Père Lachaise var, orası ilginizi çekebilir.

Keyifli geziler, keyifli keşifler...
Adres: Le Réservoir, 16 Rue de la Forge Royale, 75011 Paris

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.