Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

8 Eylül 2017 Cuma

Journées du Patrimoine - Kültürel Miras Günleri (16-17 Eylül 2017)

Journées du Patrimoine - Kültürel Miras Günleri (16-17 Eylül 2017)
Paris'teki en özel günlerden biri olan Journées du Patrimoine (Kültürel Miras Günleri) etkinlikleri, kesinlikle kaçırılmaması gereken çok özel bir hafta sonuHer yılın Eylül ortasında gerçekleştirilen bu etkinlik kapsamında, normal zamanlarda gezip görme şansınız olmayan sayısız devlet kurumu, saray, müze ve pek çok anıtsal yapı, kapılarını ziyaretçilere ücretsiz olarak açıyor; başka zaman gezme fırsatı bulamayacağınız yerleri bu iki gün içinde gezip görme şansı yakalayabiliyorsunuz.

Bu etkinlik aslında her yıl Avrupa'da ve tüm Fransa'da eşzamanlı olarak gerçekleştiriliyor ve sayısız mekan halka kapılarını açıyor. Çerçeveyi daraltmak ve konuya odaklanmak adına ben haliyle sadece Paris ve çevresindeki etkinlikler konusunda size bilgi vererek konudan haberdar olmanızı sağlamak, hangi yerlerin ziyarete açılacağına dair linki paylaşarak yüzlerce, hatta binlerce seçenek arasında karar verme konusunda kafanızı önce karıştırmak, sonra da birkaç öneri ile karar vermenizi kolaylaştırmak istiyorum :)


Journées du Patrimoine - Kültürel Miras Günleri (16-17 Eylül 2017)
Danıştay - Conseil d'Etat
Paris'te, sırf bu hafta sonuna özel, birbirinden güzel o kadar çok yer ziyarete açık olacak ki, hem aynı anda birkaç yerde birden olamayacağınız için hem de gittiğiniz pek çok yerde uzun kuyruklarla karşılaşma riskiyle karşı karşıya kalacağınız için seçim yaparken epey zorlanacağınızı düşünüyorum.

Paris'te bu çok sevdiğim etkinliğe altıncı kez tanıklık ediyorum ama ilk yıl hastalıktan, ikinci yıl da Fransa dışında tatilde olduğumdan Patrimoine (patrimuan ya da patğimuan) günlerini kaçırmıştım. O nedenle ilk kez 2014 Eylül'ünde bu etkinlikten yararlanma şansım oldu: İnanılmazdı!


Journées du Patrimoine - Kültürel Miras Günleri (16-17 Eylül 2017)
Fransa Kültür Bakanlığı - Ministère de la Culture
O sene Kültürel Miras Günleri kapsamında bir gün Paris Belediye Binası - Hôtel de Ville'i, bir gün de Fransız Senato Binası - Palais du Luxembourg'u gezmiştim. Normal zamanlarda ziyaretçi kabul etmeyen bu mekanları böylesi özel günlerde gezmiş olmak gerçekten bir ayrıcalıktı.

2015'te ise performansımı biraz daha yükselterek birkaç yere birden gittim ki hepsi bir birbirinden muhteşemdi. Sorbon ÜniversitesiFransa Ulusal Kütüphanesi Richelieu BinasıSainte Geneviève KütüphanesiFransız Ulusal Tıp Akademisi ve Fransa Ulusal Meclisi'ni iki gün içinde ziyaret etme şansı yakaladım ki inanılmazdı. Hepsini ayrı ayrı tavsiye ederim.


Journées du Patrimoine - Kültürel Miras Günleri (16-17 Eylül 2017)
Anayasa Konseyi - Conseil Constitutionnel
2016'da ise Cumartesi günü Palais Royal bünyesinde bulunan üç devlet kurumunu; Kültür Bakanlığı - Ministére de la CultureDanıştay - Conseil d'État ve Anayasa Konseyi - Conseil Constitutionnel'i gezme şansım oldu. Pazar günü ise çok uzun zamandır gezmeyi düşündüğüm Bibliotheque Nationale de France (BnF) - François Mitterrand binasını, o dev kütüphanenin perde arkasını görme fırsatı elde ettim. Hatta hızımızı alıp Ressamlar Köyü Barbizon'daki Barbizon Ressamları Müzesi'ni bile bu kapsamda gezmişliğimiz var aynı gün :)

O yüzden 16-17 Eylül 2017 tarihlerde siz de Paris'teyseniz, işte size 16 ve 17 Eylül tarihlerine özel görebileceğiniz yerlerin listesi... Açılan sayfada "when" yazan yere tıklayıp 16 ve 17 Eylül tarihlerini tıklamanız, sonra sağ alttaki "skip"e tıklayınca çıkacak "where" yazısının altındaki "search"e de "Paris" yazmanız gerekiyor. Sonra bir sürü ama bir sürü seçenek çıkacak karşınıza, artık seçmesi size kalmış. Bu işler kafanızı karıştırıyorsa o kutucuğu sağ üstteki çaprazdan kapatıp, doğrudan harita üzerinde ilerleyerek de kendinize gezilecek mekan bakabilirsiniz.


Journées du Patrimoine - Kültürel Miras Günleri (16-17 Eylül 2017)
Bibliotheque Nationale de France (BnF) - François Mitterrand
Hôtel de Ville'den Bibliothéque Nationale de France - Fransa Ulusal Kütüphanesi Richelieu Binası'na, Palais Royal'den Musée Picasso'ya, Panthéon'dan Assemblée Nationale'e, Ecole Militaire'den Fransız Ulusal Tıp Akademisi'ne, Cité Internationale Universitaire de Paris'den Grand Palais'ye, Conciergerie'den Sainte Chapelle'e say say bitiremeyeceğim pek çok yapı, kurum, kuruluş, müze, okul, kilise ve birbirinden değişik mekanlar sırf bu hafta sonuna özel olarak ziyaretçi kabul ediyorlar ve bazılarında rehberli tur hizmeti düzenleniyor.

Ayrıca Paris civarında pek çok şato, park, bahçe, kamu kuruluşları ve birbirinden ilginç yapıyı da bu etkinlik kapsamında görme şansı yakalayabilirsiniz. İnsan bu listeye  bakınca Fransa'nın kültürel miras konusunda ne kadar zengin olduğunu görüp gözleri kamaşıyor. Aynı duyguyu Pariste.Net okuyucuları da günlük hayatlarında sık sık yaşıyor zaten :)


Journées du Patrimoine - Kültürel Miras Günleri (16-17 Eylül 2017)
Fransa Ulusal Mecilisi - Assemblée Nationale de France
Gideceğiniz yeri seçerken rezervasyon yaptırma zorunluluğu olup olmadığına da dikkat etmenizi öneririm. Çoğu yer için rezervasyona gerek yok ama gitmeden önce detayları iyi okumakta yarar var. Bir de listedeki her yerin hem Cumartesi hem Pazar gezilebileceğine dair bir kesinlik yok; evet çoğu yer her iki gün de açık ama kimileri sadece Cumartesi, kimileri sadece Pazar günleri geziliyor, saatleri de farklı farklı olabiliyor. Sürprizle karşılaşmamak için, yukarıda verdiğim linki iyi incelemenizi öneriyorum. Bir de bu mekanları gezmeye giderken yanınızda büyük çanta / valiz bulundurmamanız gerekiyor...

Rehberli turların yanı sıra çeşitli atölye çalışmaları, gösteriler ve farklı konser seçenekleri ile de bu hafta sonunuza çok hoş bir renk katacağına inandığım Patrimoine günlerinde keyifle vakit geçireceğinizi umuyorum.


Journées du Patrimoine - Kültürel Miras Günleri (16-17 Eylül 2017)
Sorbonne Üniversitesi - Université Paris-Sorbonne
16-17 Eylül 2017 günlerini kapsayan bir tarih aralığında Paris'te olamayacaksanız bile gezinizi, bir sonraki Patrimoine Günleri etkinliğine göre ayarlamanız da ayrı bir hoşluk olur. İnanın bana kaçırılmaz bir fırsat.

Keyifli geziler, keyifli keşifler...

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.