Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

18 Ağustos 2017 Cuma

Île de la Jatte - Jatte Adası

Île de la Jatte - Jatte Adası
Bugüne kadar yazılarımda Paris içinde üç tane ada olduğundan söz ettim, hatta bunlardan ikisinin doğal, bir tanesinin de yapay ada olduğunu anlattım ama bu yazıda Paris'in turistik merkezinin çok az dışına çıkıp, çok güzel başka bir adayı, Île de la Jatte yani Jatte Adası'nı tanıyacağız.

Île de la Jatte - Jatte Adası
Bildiğiniz gibi Paris'in turistik merkezindeki iki adadan biri Notre-Dame Katedrali'nin bulunduğu Île de la Cité - Cité Adası, diğeri ise hemen yanı başında, ünlü dondurmacı Bertillon'un bulunduğu Île Saint Louis - Saint Louis Adası. Yapay ada dediğimiz de Eyfel Kulesi tarafında bulunan, Bir-Hakeim Köprüsü'nün üzerinden geçtiği Île aux Cygnes - Kuğulu Ada.

Île de la Jatte - Jatte Adası
Île de la Jatte (il dö la jat) ise yine Seine Nehri'nin ortasında, Avrupa'nın en büyük finans merkezi Paris La Défense'ın hemen yanı başında, konum olarak Courbevoie, Neuilly-sur-Seine ve Levallois'nın ortasında bulunan, yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda, 200 metre genişliğinde doğal bir ada. Paris'in turistik merkezinde bulunmamakla birlikte Grand Paris içinde yer alıyor. Yani birkaç yıl sonra burası da doğrudan Paris olarak anılacak.

Île de la Jatte - Jatte Adası
Güzel havalarda çok seveceğinize inandığım harika bir park, yürüyüş, spor ve gezi alanı olan bu adaya gelmenin birkaç yolu var ama ben size 3 numaralı metro ile gelip, son durak olan Pont de Levallois - Bécon istasyonunda inmenizi öneriyorum. İstasyondan çıkınca nehir tarafına doğru yürüyün ve tam karşınızdaki köprünün ortasına kadar ilerleyin. Başınızı sola çevirdiğinizde gördüğünüz manzaradan etkileneceğinizi düşünüyorum.

Île de la Jatte - Jatte Adası
Bu yazının kapak fotoğrafında gördüğünüz gibi ortada Seine Nehri, sol tarafta ev tekneler, sağda park ve ufukta La Défense gökdelenleri... Modernitenin yanı başında doğayı korumanın önemini göstermek açısından çok güzel bir örnek olarak karşımızda duruyor. Adaya giriş bu köprü (Pont de Neuilly) üzerinde, sol taraftaki merdivenlerden...

Île de la Jatte - Jatte Adası
Merdivenlerden Jatte Adası'na indiğinizde sağa dönerseniz adanın kuzey doğu ucuna giderseniz, bu tarafta çok bir şey yok; o yüzden ben sola doğru yürüyüşünüzü başlatmanızı öneriyorum. Ortada harika bir park; mevsimine göre piknik ya da spor yapanlarla ya da sadece yan gelip yatanlarla karşılaşacaksınız. Az ilerde ortadaysa arı yetiştiriciliği ve bal üretimi yapılan kovanları görmek size ilginç gelebilir. Paris gibi bir dünya metropolünde, şehrin orta yerinde böyle doğal bir ortamla karşılaşmak çok güzel.

Île de la Jatte - Jatte Adası
Jatte Adası genel olarak ince ve uzun bir formda olduğu için yürüyüş parkuru ya ortada ya sağda ya da solda oluyor. Sağ ya da soldan yürüme şansınız olunca, haliyle Seine Nehri kıyısında yürümüş oluyorsunuz ki bu çok keyifli. Ortadan yürürseniz de ya parklara denk geliyorsunuz ya da güncel hayatın sürdüğü, çoğunlukla günümüz dönemine ait apartmanların olduğu nezih bir sokaktan geçmiş oluyorsunuz. İnsan burada bir evi olsun çok istiyor. Vaktiyle buralarda Patricia Kaas ve Nicolais Sarkozy gibi ünlü isimler de yaşamış ama şimdi kimler yaşıyordur, inanın bilemiyorum.

Île de la Jatte - Jatte Adası
Bir süre sonra yol ikiye ayrılıyor. Ben bu noktada soldan ilerlemeyi tercih ediyorum. Hemen solda Le Petit Poucet adında çok hoş bir restoran var. Biz 2013 yazında, arabayı yeni aldığımız gün kutlama yemeğimizi burada yemiştik. O zamandan beri bir türlü yeniden gitme imkanı olmadı. Paris ve çevresinde o kadar çok güzel restoran var ki, insan çok sevse bile yeniden gitmek için sıra bir türlü gelmiyor :)

Île de la Jatte - Jatte Adası
Soldan girdiğinizde karşılaşacağınız sokak, belki de Jatte Adası'nda en sevdiğim yer. Burada sıra sıra dizilmiş iki-üç katlı evler bana çocukluğumun geçtiği Koşuyolu'nu hatırlatıyor. Tabii buradaki evlerin arka tarafı Seine Nehri, o kısmı saymazsak :) Sağ tarafta da yine evler ve apartmanlar bulunuyor. Nasıl huzurlu bir atmosferi var, anlatamam. Umarım fotoğraflar fikir veriyordur.

Île de la Jatte - Jatte Adası
Sokak boyunca ilerledikçe yine solda Seine Nehri'ne doğru inen minik parklar çıkıyor karşınıza, bunlara girip nehir kıyısına kadar inme imkanınız var. Mahalle zaten huzur dolu bir yer, bir de böylesi parklar eklemiş olmaları insana verilen önemi gösteriyor. Bu adadan sadece Jatte Adası sakinlerinin değil, dışarıdan gelecek insanların da yararlanmasını istiyorlar...

Île de la Jatte - Jatte Adası
Nehir kıyısına dizilmiş tekne evlere bakmak da bir o kadar keyifli. İnsan bir de böyle bir tekne evde yaşama hayali kuruyor haliyle. Amsterdam'da tabii bu tekne evlerin alası var ama Paris'te de tekne evde yaşama hayali insanın içini bir hoş ediyor. Yine de bu hayalin gerçekleşmesi konfor açısından insan hayatında ne kazandırır, ne kaybettirir, kestirmek pek mümkün değil...

Île de la Jatte - Jatte Adası
Adada ev fiyatları haliyle biraz uçuk. Hem Paris'in yanı başındasınız, hem böylesine huzurlu bir ortamda, üstelik Seine Nehri'nin ortasında yaşıyorsunuz; bunun bedeli biraz maliyetli oluyor haliyle. Bu güzelliğin bir başka sorunu da bazı yıllarda Seine Nehri'nde yaşanan taşkınlar. Böylesi zamanlarda su epey yükseliyor. Yan yollar yürünmez hale geliyor. Bu evlerin sigorta risk bedellerinin de epey yüksek olduğunu okumuştum. O yüzden burada ev sahibi olmaktansa şöyle güzel güzel gezip sonra normal hayatlarımıza dönmek en iyisi sanırım :)

Île de la Jatte - Jatte Adası
Sokağın sonunda yine güzel bir kafe-restoran olan La Guinguette de Neuilly var ama burayı denemek şimdiye kadar kısmet olmadı. Bu restoranı geçince ana caddeye ulaşıyorsunuz ve ortam sakin görünse de -sessizliğe alıştığınız için- caddeden geçen taşıtların gürültüsü size fazla geliyor. Zira sessizliğe o kadar çabuk alışıyor ki insan.

Île de la Jatte - Jatte Adası
Köprüden sola dönerseniz Paris merkezine doğru gidiyorsunuz, yol üstünde bir yan sokakta Amerikan Hastanesi var; sağa dönerseniz de Courbevoie'ya sonrasında da La Défense'a doğru ilerleyebiliyorsunuz ama biz hiç yoldan sapmadan ada boyunca yürümeye devam ediyoruz. Bu arada sağ köşede bulunan kafe-restoran Le Nouveau Paris hoştur; vaktiyle İrlandalı arkadaşım Marian ve Malezyalı arkadaşım Agnes ile burada oturup uzun uzun kahve sohbeti yapmışlığımız var. Bu binanın en üst katındaki evi de Paris'e yerleşmeden önce ev bakarken bulmuştuk, kiralıktı; az kalsın bu evi tutacaktık ama hayat işte...

Île de la Jatte - Jatte Adası
Yolun bundan sonraki bölümü, şimdiye kadar gezdiğimiz yol kadar büyüleyici olmasa da yine de görecek epey güzel şey var. Aralardan görülen tekne evler, ara ara karşınıza çıkan güzel parklar, ilginç yapılar ve spor alanlarının ilginizi çekeceğini düşünüyorum. Özellikle büyük futbol sahaları ve tenis kortları insana "ah bu civarda yaşasam, her gün Jatte Adası'na gelip burada spor yapardım" dedirttiriyor :) Bu arada, kortlara gelmeden sol tarafta yine güzel bir restoran var, tam da su kenarında: Restaurant Les Pieds Dans l'Eau...

Île de la Jatte - Jatte Adası
Tenis kortunu geçip merdivenlerden çıkınca solda küçük bir köprü var; bu köprü üzerinden de manzara (aşağıdaki gibi) çok güzel ama bu köprüden dönüşte geçeceğiz, biz yolumuza devam edelim. Köprünün başında bir lokal var ama burası üyelere mi açık yoksa herkes girebiliyor mu onu pek anlayamadım; siz dilerseniz deneyip yorum kısmında düşüncelerinizi bizlerle paylaşırsınız.

Île de la Jatte - Jatte Adası
Jatte Adası'nın güney batı ucuna doğru yaklaştığımızda son bir park çıkıyor karşımıza ve o parkın ucunda yani adanın en ucunda da Buttes-Chaumont Parkı'ndaki gibi bir mabedle karşılaşıyoruz. Temple de l'Amour - Aşk Mabedi adındaki bu heykel için ayrı bir yazı yazılabilir ama özetle 1785'te yapılmış bu heykelin eski adı Temple de Mars - Mars Mabedi'ymiş ve eskiden Parc Monceau'da bulunuyormuş. 1830'da isim değiştirerek Jatte Adası'nda şimdiki yerine taşınmış. Günümüzdeki hali çok hoşuma gitmedi ama uzaktan çok güzel göründüğü kesin.

Île de la Jatte - Jatte Adası
Jatte Adası aynı zamanda empresyonisteler için de ilham kaynağı yerlerden biriymiş. George Seurat'nın ünlü "Un dimanche après-midi à l'Île de la Grande Jatte - Büyük Jatte Adası'nda Bir Pazar Günü" tablosu ve Van Gogh'un "La Seine et le pont de la Grande Jatte - Seine Nehri ve Büyük Jatte" tablosu ilk aklıma gelenler... Zaten ada üzerindeki yürüyüş parkurunda empresyonistlerin tablolarından örneklerin sergilendiği panolarla da karşılaşacaksınız. Empresyonizm akımı ilginizi çekiyorsa Orsay Müzesi, Marmottan-Monet Müzesi ve Giverny'deki Empresyonizm Müzesi'ni de görülecek yerler listenize eklemeniz gerekiyor...

Île de la Jatte - Jatte Adası
Jatte Adası'nın bu ucundan geri dönüp sağdaki ilk yaya köprüsüne geri dönüp karşıya geçerseniz de Paris'in en keyifli ve en şık banliyölerinden biri olan Neuilly-sur-Seine'i keşfedebilirsiniz. Gerçi yaşam mahali dışında çok etkileyici bir şey yok ama yemyeşil, huzur dolu sokaklarda yürüyüp biraz daha kafa dinlemek isterseniz tam yerindesiniz. Sağ tarafa doğru yürürseniz de M1 metrosunun "Pont de Neuilly" istasyonuna ulaşır, buradan turistik merkeze kolayca geri dönebilirsiniz. Ya da yolun karşı tarafında biraz ilerisi ise yemyeşil Boulogne Ormanı... La Défense tarafı hemen Pont de Neuilly'nin karşısı gibi görünse de toplu taşıma ile gitmenizi öneriyorum, çünkü yürüyerek giderseniz epey araç gürültüsü oluyor. Tabii Île de Puteaux tarafına gidecekseniz o zaman başka.

Île de la Jatte - Jatte Adası
Evet Jatte Adası'nın hemen yanında bir de Île de Puteaux - Puteaux Adası bulunuyor ki o da ayrı bir yazı konusu. Nedense Puteaux Adası'na yolum çok düşmüyor, evim La Défense'ın Courbevoie tarafında olduğu için genellikle Jatte Adası'nda vakit geçirmeyi tercih ediyorum. Orayı da biraz daha iyi öğreneyim, Puteaux Adası'nı da diğer adaları da sırası gelince yazacağım, hiç merak etmeyin...

Île de la Jatte - Jatte Adası ve çevresini güzel bir günde gezerken benim aldığım keyfi almanız dileğiyle, keyifli geziler, keyifli keşifler...
Adres: Île de la Jatte, 92200 Neuilly-sur-Seine

İlgili Yazılar:
La Défense
Courbevoie

Diğer Adalar:
- Île de la Cité - Cité Adası
- Île de Saint Louis - Saint Louis Adası
- Île aux Cygnes - Kuğulu Ada
Île de la Jatte - Jatte Adası
- Île de Puteaux - Puteaux Adası
- Île Seguin - Seguin Adası
- Île Saint Germain - Saint Germain Adası


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.