Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

19 Mayıs 2017 Cuma

Avrupa Müzeler Gecesi - La Nuit Européenne des Musées 2017

Avrupa Müzeler Gecesi 2017
Her yıl olduğu gibi bu yıl da Avrupa'da Mayıs ayının bir gecesi Avrupa Müzeler Gecesi - La Nuit Européenne des Musées olarak kutlanıyor. Bu etkinlik kapsamında Avrupa'nın dört bir yanında pek çok müze, galeri ve kültür merkezi akşam belirli bir saatten sonra ziyaretçilerine kapılarını ücretsiz olarak açıyor ve gece 11'e, 12'ye, 1'e kadar da bu mekanlar ücretsiz olarak gezilebiliyor. Bununla birlikte kimi mekanlarda da yine ücretsiz etkinlikler, konserler ve gösteriler düzenleniyor.

Bu yıl La Nuit Européenne des Musées / Müzeler Gecesi 20 Mayıs 2017 Cumartesi akşamı gerçekleşecek etkinliklerle kutlanıyor. İşte bu nedenle bu yazımda 20 Mayıs Cumartesi akşamı Paris'te, gece hangi mekanların bu etkinlik kapsamında açık olacağı ve ücretsiz gezilebileceği konusunda bilgi vermek istedim. Kaçıranlar ise bir sonraki yıl Paris planı yaparken Mayıs sonunda böyle bir etkinlik olduğunu bir köşeye not ediversinler.

2013'teki müzeler gecesinde Centre Pompideu ve Louvre Müzesi'ni gezmiş, gecenin kör karanlıklarında o sanat eserleri arasında olmanın ve benimle benzer hisleri yaşayan yetmiş iki milletten insanla beraber olmanın yarattığı ruh halini iliklerime kadar hissetmiştim. 

2014'teki müzeler gecesinde Louvre'a ek olarak Musée des Arts Décoratifs'i ve Grands Palais'yi akşamın bir vakti gezme şansım oldu.

2015'teki etkinlikte Palais Tokyo'yu gece vakti gezme şansını yakalamıştım.

2016'da ise Musée de la Marine - Denizcilik Müzesi'ni, Musée de l'Homme - İnsan Müzesi'ni ve hızımı alamayıp Musée Guimet - Asya Sanatları Müzesi'ni gezmeyi başarmıştım.

2017 etkinliğinde ise hangi müzeleri gezeceğime henüz karar vermedim; hayat bizi nereye götürürse artık... Her nereye gidersem gideyim, büyük keyif alacağımdan eminim...

Avrupa Müzeler Gecesi 2017
Aşağıdaki listede, 20 Mayıs 2017 akşamı Paris'te, Avrupa Müzeler Gecesi kapsamında açık olacak ve ücretsiz gezilebilecek müzelerden daha önce blog'umda yer verdiğim, detaylı bilgiler paylaşmaya çalıştığım birkaçını bulabilirsiniz:

PARİS ŞEHİR MERKEZİ:
Musée du Louvre - Louvre Müzesi
Versailles Şatosu
Fontainebleau Şatosu
Compiègne Şatosu
Chantilly Şatosu
Barbizon Ressamları Müzesi
Monet'nin Evi (Giverny)
Jules Verne'in Evi (Amiens)

Geri kalanların detaylı listesini, açık olduğu saatleri ve etkinlik bilgilerini görmek içinse bu linkten pdf dosyasını indirip inceleyebilirsiniz.

Tüm bu müzeler 20 Mayıs 2017 Cumartesi akşamı, müzeden müzeye değişmekle birlikte, kimisi 17:00'den başlayarak, kimisi ise 19:00'dan itibaren kapılarını ziyaretçilere açacak ve bu müzeler gece yarısına kadar ücretsiz olarak gezilebilecek.

Paris'te gecenin bir vakti müze keyfinin tadı bir başkadır.

Keyifli geziler, keyifli keşifler...TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

2 yorum:

  1. Teşekkür ederiz, sayenizde haberimiz oldu ve Louvre müzesini ücretsiz gezdik

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ne güzel denk düşmüş, çok sevindim. Mutlu günler.

      Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.