Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

3 Mart 2017 Cuma

Maison de Balzac - Balzac'ın Evi

Maison de Balzac - Balzac'ın Evi
(Son Güncelleme: 20.11.2017) Fransız edebiyatını seviyorsanız ya da frankofon bir eğitim geleneğinden geliyorsanız, bu yazıda size tanıtmak istediğim Maison de Balzac - Balzac'ın Evi'nin ilginizi çekeceğini düşünüyorum. Aslına bakarsanız burası Paris'in ortasında bağ evi görünümünde eski bir evi görmek isteyenler için de ilginç olabilir.

Maison de Balzac (mezon dö balzak) Fransız edebiyatının en önemli isimlerinden Honoré de Balzac'ın 1840-1847 yılları arasında yaşadığı ev. Paris'in en şık bölgelerinden 16. arrondissement'da, Passy'de bulunan bu ev, çevresindeki çoğu en az yüz - yüz elli yıl öncesinin klasik, bir kısmı da yetmişli yılların lüks ve modern apartmanları arasında kalmış minik bir cennet.

Maison de Balzac - Balzac'ın Evi
150-200 yıl öncesine kadar Passy, Paris dışında kabul edilen bir bölgeymiş. Çünkü o zamanlar Paris bugün olduğu gibi yirmi arrondissement'dan değil on iki arrondissement'dan oluşuyormuş ve o zamanlar Passy bu arrondissement'ların dışında kalıyormuş. Daha sonra dönemin Grand Paris Projesi sonucu arrondissement sayısı yirmiye çıkınca Passy de Paris'in içi olmuş ve eskiden düşük gelir grubunun yaşadığı bir yerken kısa sürede zengin bir muhite dönüşmüş ve halen de Paris'in en şık semtlerinden biri olarak varlığını sürdürüyor.

Honoré de Balzac da Passy'nin pek popüler olmadığı dönemlerde buraya yerleştikten sonra bu küçük evde pek çok eser vermiş. Toplam üç kattan oluşan bu küçük evin asıl girişi 47 Rue Raynouard üzerinde. Ev bir yamaç üzerinde olduğu için ana kapıdan bahçeye girildiğinde önce merdivenlerden (üç kat kadar) aşağı iniliyor ve bahçeden bakınca ev tek katlıymış gibi görünüyor. Önce bahçede şöyle bir dolaşıyorsunuz ve bu küçük yeşilliğin arasından karşınızda Eyfel Kulesi'ni görmek çok keyifli oluyor. Bahçenin tam alt tarafında ise Türkiye Cumhuriyeti Paris Büyükelçiliği bulunuyor. Balzac'ın evinin bahçesinden bir tarafta Eyfel Kulesi'ni bir tarafta Türk bayrağını görmenin tadı bir başka oluyor.

Maison de Balzac - Balzac'ın Evi
Evin üst bahçedeki girişinden içeri girdiğinizde önce küçük bir koridor çıkıyor karşınıza, buradan sağ tarafa doğru ilerleyip ilk salona giriyorsunuz. Bir zamanlar Honoré Balzac'ın gezindiği bu odalarda bulunmak içinizi bir hoş ediyor. Kaldı ki Paris'in ortasında, eski bir kır evinin içinde olmak da bambaşka bir duygu. Dönemsel sergilerin düzenlendiği döneme denk gelirseniz salonlar buna göre dekore ediliyor. Kalıcı eserlerden en göze çarpanı ise Balzac'ın 1829-1850 yılları arasında yazdığı 90 eserden oluşan, "La Comédie Humaine - İnsanlık Komedisi" başlığıyla yayınladığı çalışmadan detaylar oluyor. Not: La Comédie Humaine'i online olarak bu linkten okuyabilirsiniz.

Tam karşıda bulunan bordo ağırlıklı koyu renklerin hakim olduğu odada ise Honoré de Balzac'ın çalışma masası bulunuyor. Bu odaya girdiğinizde, bir zamanlar Balzac'ın sayısız eserler ürettiği, yazılar yazdığı çalışma masasını görmek enteresan bir duygu. Gerçi ben olsam pencereye sırtımı değil, yüzümü dönerek yazardım ya neyse ;) Bir de odadaki ahşap alınlıklı işlemeli şömine insanın dikkatini çekiyor. Ev biraz küçük, o yüzden sanırım en çok bu odada vakit geçirmek isteyeceksiniz. Bu tür yerleri seviyorsanız Victor Hugo'nun evini, Alexandre Dumas'nın evi olan Monte Kristo Şatosu'nu ve hatta La Fontaine'in kitaplarını yazdığı Vaux-le-Vicomte Şatosu'nu da gezmenizi öneririm.

Maison de Balzac - Balzac'ın Evi
Buradan geri dönüp yan tarafa doğru devam eden odalara giriyorsunuz. Kırmızı odadan sonra ulaşacağınız camekanlı odada ise İnsanlık Komedisinin kronolojisi, eserlerde yer alan karakterlerin birbirleriyle ilişkilerini gösteren bir tür soy ağacı ve bu kişilerin illüstrasyonunda kullanılan taş baskılardan örnekler bulunuyor. Eğer Balzac'ın kitaplarını daha önce okuduysanız bu bölüm daha bir hoşunuza gidecektir.

Doğrusunu isterseniz Balzac'ın ömrü boyunca yazdığı sayısız eserden ben sadece Vadideki Zambak'ı okudum, bir de Eugenie Grandet'sini biliyorum. Bu evi gezdikten sonra Balzac'a biraz daha ağırlık vermem gerektiğini kabul ediyorum. Frankofon bir eğitim almadığım için zamanında fransız edebiyatıyla pek haşır neşir olmamış olsam da insan, tanınmış yazarların evini gezerken hem okumaya hem de yazmaya daha bir hevesleniyor.

Maison de Balzac - Balzac'ın Evi
Bu kat böylece bittikten sonra bir alt kata iniyorsunuz. Benim gezdiğim dönemde "Un Romain Un Exposition" başlığıyla dönemsel bir sergiye denk geldim. Bu sergi Balzac'ın, benim daha önce duymadığım, dilimize "Çölde Bir Tutku Üzerine" olarak çevrilen "Une Passion dans le Désert" romanını konu alıyor. Mısır çöllerinde kaybolan bir Napolyon askerinin çölde karşılaştığı bir panterle olan hikayesini anlatan bu romanın etkisiyle yapılmış olan tabloları Balzac'ın evinde görmek etkileyiciydi.

Bu katı da bitirdikten sonra yeniden bir üst kata çıkarak gezimizi tamamlıyoruz, dilersek üst katı bir kez daha geziyoruz. Sonrasında da yine küçük bahçede tur atmak, Balzac'ın çalışma odasının bulunduğu köşedeki pencereye bir de bu cepheden bakmak ilginç oluyor. En alt katta, anladığım kadarıyla alt taraftaki sokaktan girişi olan yerde de bir Balzac Kütüphanesi var ama yalan yok, benim orayı gezmeye vaktim olmadı; orayı bir dahaki sefere bıraktım. O vakte kadar aranızda gezenler varsa ve deneyimlerini bizlerle paylaşırlarsa çok sevinirim. Bir de hemen alt tarafta Musée du Vin - Şarap Müzesi var. Bildiğim kadarıyla bu evden oraya alttan gizli bir geçit var ama tabii ki o geçit ziyarete açık değil :)

Maison de Balzac - Balzac'ın Evi
Maison de Balzac Pazartesi günleri ve resmi tatiller hariç her gün 10:00-18:00 arası açık. Normalde müzeyi gezmek ücretsiz ama dönemsel sergiler olduğu zaman giriş ücreti 6€. Sergiler, giriş ücreti ve diğer güncel detaylar için bu linke bakabilirsiniz. Dönemsel sergiye denk gelirseniz ve para ödemek istemezseniz de küçük bahçeyi ücretsiz olarak gezmeniz ve evi dışarıdan görmeniz mümkün. Hatta hiç merdivenlerden aşağı inmeden, üst sokaktan hem aşağıdaki evi, hem Paris Büyükelçiliğimizi, hem de Eyfel Kulesi'ni görebiliyorsunuz.

Balzac'ın evine toplu taşıma ile gelmek için en uygun yöntem 6 numaralı metro hattı ile "Passy"ye gelmek, sonrasında yokuştan çıkıp meydana ulaşmak ve meydandan sola, Rue Raynouard'a girip dümdüz ilerlemek. Bir diğer seçenek de RER-C ile "Avenue de Président Kennedy - Radio France" istasyonunda inmek, gardan Radio France tarafından çıkarsanız sağdan yokuş yukarı yürüyüp ilk sağa dönüp dümdüz ilerlemek. Müze gezisi sonrası Passy'de keyifli bir tur, Café Le Passy'de bir kahve molası, Musée du Vin - Şarap Müzesi'nde ilginç bir gezinti, Le Petite Centure'de bir yürüyüş ya da Bir-Hakeim Köprüsü'nden karşıya geçip Eyfel Kulesi'ne doğru yürümek hoş olabilir. Île aux Cygnes, Trocadéro Meydanı, Mimarlık Müzesi gibi pek çok yer de ziyaretinizi bekliyor. Balzac'ın mezarını görmek isterseniz o zaman da Père Lachaise Mezarlığı'nda ilginç bir gezi yapmak için güzel bir fırsat yakalamış olacaksınız.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Adres: Maison de Balzac, 47 Rue Raynouard 75016 Paris

Diğer Ünlü İsimlerin Evleri:
- Victor Hugo'nun Evi - Place des Vosges
- Edith Piaf'ın Evi
- Rodin'in Evi - Musée Rodin
- Rodin'in Evi - Musée Rodin (Meudon)
- Alexandre Dumas'nın Evi - Monte Kristo Şatosu
- La Fontaine'in Kitaplarını Yazdığı Vaux le Vicomte Şatosu
- Camille Pissarro'nun Evi (Pontoise)
- Claude Monet'nin Evi (Giverny)
- Jules Verne'in Evi - Maison de Jules Verne (Amiens)


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.